Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
rozwiń więcej
Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć
Strata podatkowa w CIT. W jaki sposób prawidłowo ustalić wysokość straty podatkowej? Jak odliczać stratę od dochodu spółki? Rozliczenie straty podatkowej w spółkach kapitałowych wyjaśnia Joanna Kargulewicz, Team Leader w MDDP Outsourcing.

Podatkowe i rachunkowe rozliczenie roczne

Z końcem każdego roku podatkowego podatnicy, a konkretnie w tym przypadku - spółki kapitałowe, są zobowiązane, na podstawie prowadzonej przez siebie ewidencji rachunkowej, określić wynik finansowy swojej działalności zarówno:

Autopromocja
  • bilansowy – poprzez sporządzenie sprawozdania finansowego,
  • podatkowy – przygotowując zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) dla celów rozliczeń z fiskusem.

Jeśli księgi rachunkowe prowadzone są w sposób nierzetelny, nie pozwalający na prawidłowe określenie dochodu bądź straty fiskus ma prawo dokonać ustaleń w drodze oszacowania.

W jaki sposób prawidłowo ustalić wysokość straty?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa o CIT) dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają wartość samych przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Od 2018 r obowiązuje bowiem podział dochodów na te osiągane z zysków kapitałowych oraz pozostałe. Prawidłowe ustalenie wysokości straty wiąże się ściśle z prawidłowym przypisaniem wydatków do właściwego źródła. Ponadto, żeby prawidłowo określić wysokość dochód lub stratę nie należy uwzględniać przychodów i kosztów, które:

  • powstają ze źródeł niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są z niego zwolnione
  • osiągnięte zostały przez podatników nieposiadających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, ale prowadzących na terytorium RP zakład i wpisują się w katalog zawarty w art. 21 (należności licencyjne), 22 (dywidendy) oraz 24b (przychody z własności środka trwałego) ustawy o CIT. Wyjątek stanowią należności licencyjne, które należy uwzględnić jeśli związane są z działalnością zakładu
  • straty poniesionej z danego źródła przychodów.

Od prawidłowo określonego dochodu w danym roku, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość odliczenia straty podatkowej poniesionej w ostatnich pięciu latach i wykazanej w rozliczeniu podatkowym. Najstarszą stratą jaką można odliczyć od dochodu za 2020 r. jest strata z 2015 r. i można ją rozliczyć zarówno z dochodem z zysków kapitałowych jak i pozostałych źródeł. Dopiero straty powstałe od 2018 r należy przypisywać do odpowiedniego źródła dochodów – przypisanie straty do odpowiedniego źródła następuje po raz pierwszy w rozliczeniu rocznym za 2019r jeśli w roku wcześniejszym poniesiono stratę.

Odliczanie straty od dochodu spółki

Dochód z danego źródła może zostać obniżony o wysokość strat w najbliższych kolejno następujących po sobie latach podatkowych, z tym, że wysokość odliczenia nie może w żadnym z tych lat przekraczać 50% powstałej w danym roku straty. Z 2019 rokiem wprowadzono do ustawy możliwość odliczenia w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących 5 lat podatkowych o kwotę nie wyższą niż 5 000 000 zł (po raz pierwszy możliwe od dochodu za 2020 r., strata powstała za 2019 r.), pozostała część straty może zostać odliczona od dochodów osiągniętych w kolejnych latach, z tym, że wartość odliczenia nie może przekraczać 50% wysokości tej straty.

Ustawodawca wprowadził jednak do obrotu prawnego ograniczenia w rozliczaniu strat, mianowicie nie ma możliwości odliczenia:

  • strat przedsiębiorstw przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, za wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę,
  • strat podatnika, jeżeli został nabyty inny podmiot, przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a w wyniku tego nabycia przedmiot prowadzonej działalności uległ zmianie w całości lub w części lub co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot, który poniósł stratę podatkową w danym roku a na dzień kończący rok podatkowy takich praw nie posiadał,
  • strat z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Poza opisanymi powyżej zasadami ogólnymi odliczania strat, ustawodawca wprowadził art. 38f Ustawy o CIT przepisy antycovidowe, według których podatnicy mają prawo do odliczenia nie więcej niż 5 000 000 zł straty jednorazowo od dochodu osiągniętego w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym rok poniesienia straty, który rozpoczął się przed 01.01.2020 r., a zakończył się po 31.12.2019 r. lub rozpoczął się pomiędzy 31.12.2019 r. a 01.01.2021r. oraz jeśli uzyskali w tym roku podatkowym przychody o co najmniej 50% niższe od przychodów bezpośrednio poprzedzających ten rok podatkowy. Oznacza to, że stratę za np. rok 2020 można odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2019 r. Aby skorzystać z takiego odliczenia podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia korekty deklaracji za rok poprzedni.

Wzory niezbędnych dokumentów

Odliczenia straty podatkowej dokonuje się poprzez wypełnienie informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach (przychodach) wolnych od podatku – CIT-8/O, która stanowi załącznik do deklaracji CIT-8. W rzeczonym dokumencie wskazujemy informacje na temat:

  • roku poniesienia odliczanej straty podatkowej
  • wysokość straty
  • dotychczasowego odliczenia danej straty
  • wartości straty jaką zamierzamy odliczyć w bieżącym zeznaniu podatkowym.

Joanna Kargulewicz, Team Leader w MDDP Outsourcing

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...