Strata podatkowa z powodu COVID-19 - możliwość wstecznego rozliczenia
REKLAMA
REKLAMA
Wsteczne rozliczenie straty podatkowej z 2020 roku
Trwająca już od ponad roku pandemia COVID-19 mocno wpłynęła na globalną koniunkturę, odbijając się negatywnie na wynikach finansowych podmiotów gospodarczych. Jednym z instrumentów mających na celu wsparcie poszkodowanych przedsiębiorców jest możliwość wstecznego rozliczenia straty poniesionej z powodu COVID-19 w 2020 r. z dochodem za 2019 r.
REKLAMA
Warunkami brzegowymi dla skorzystania z tej formy pomocy jest:
- poniesienie straty w 2020 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej;
- uzyskanie w roku 2020 łącznego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej niższego o 50% od przychodu uzyskanego z tego samego źródła w 2019 r.;
- złożenie korekty zeznania podatkowego za 2019 r. i wykazanie w tej korekcie straty odpowiadającej stracie za 2020 r. (nieprzekraczającej jednak 5 mln PLN).
Zgodnie z powyższym i w związku z przesunięciem terminu na złożenie deklaracji CIT, realnym momentem skorzystania z tej pomocy dla większości przedsiębiorców będzie najprawdopodobniej dopiero III kwartał 2021 r., tj. moment po zamknięciu 2020 r. i złożeniu ewentualnej korekty za 2019 r. uwzględniającej odliczenie straty za 2020 r.
Podkreślić należy, że Tarcza Antykryzysowa nie wprowadza nowych definicji “przychodu” i “straty” na potrzeby powyższej formy pomocy. Tym samym, terminy te należy rozumieć zgodnie z dotychczasowymi definicjami przedstawionymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Maksymalne odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć 5 mln PLN. Oznacza to, że maksymalna korzyść - polegająca na przyspieszonym wstecznym rozliczeniu części straty podatkowej z 2020 - na jaką mogą liczyć przedsiębiorcy wynosi niecały 1 mln PLN (19% x 5mln PLN, oczywiście dla podatników rozliczających się wg innych stawek będzie ona odpowiednio zmodyfikowana).
Strata przewyższająca kwotę 5 mln PLN podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych.
Grzegorz Kuś, Senior Manager
Mariusz Wcisło, Associate
Kacper Kwaśnik, Junior Lawyer
PwC Polska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat