Ceny transferowe - jak ocenić, czy pożyczka jest objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Ceny transferowe; pożyczka; dokumentacja; podmioty powiązane / Fotolia
Udzielenie bądź otrzymanie od podmiotu powiązanego pożyczki jest jedną z najczęstszych transakcji finansowych, zawieranych w ramach grup kapitałowych. Finansowanie w taki sposób działalności gospodarczej lub inwestycyjnej dość często jest jednak przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, w zakresie wysokości ustalonych odsetek oraz prowizji. Dodatkowo pojawia się szereg wątpliwości, dotyczących konieczności sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 roku Nr 7, poz. 397 ze zmianami - dalej ustawa o CIT) obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota lub jej równowartość wynikająca z umowy bądź rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

Autopromocja

100.000 EURO - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego,

30.000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych,

50.000 EURO - w pozostałych przypadkach.

Umowę pożyczki należy zaliczyć do usług finansowych, stąd też obowiązuje przewidziany dla usług próg 30 000 EURO w roku podatkowym. Problemy powstają jednak wówczas, gdy zastanowimy się, jakie wartości powodują przekroczenie danego progu.

Czy obowiązek dokumentacyjny powstaje z chwilą gdy kwota główna udzielonej pożyczki jest wyższa niż wskazany próg, czy należy wziąć pod uwagę wyłącznie samo oprocentowanie, a być może ich łączną wartość podczas spłaty?

Analizując literalne brzmienie art. 9a ust. 2  ustawy o CIT należałoby uznać, że obowiązek opracowania dokumentacji podatkowej wystąpi w sytuacji, gdy kwota główna pożyczki wraz z należnymi odsetkami łącznie przekraczają 30.000 EUR.

Przemawia za tym fakt, iż zobowiązanie pożyczkobiorcy obejmuje  nie tylko odsetki, ale także kwotę główną.

Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi

Jednocześnie warto mieć na uwadze opinie odmawiające znaczenia kwocie głównej i wskazujące na fakt,  iż np.: przy umowach dzierżawy (najmu) nie uwzględnia się wartości przekazanego do korzystania majątku, a wyłącznie czynsz, stąd też w przypadku umowy pożyczki  winno się brać pod uwagę  jedynie wysokość ustalonych odsetek.

Ponadto, zasadnym jest podkreślenie faktu, iż otrzymanie pożyczki lub kredytu przez podatnika pozostaje neutralne podatkowo. Kwota przenoszona na podatnika w wykonaniu umowy pożyczki czy też kredytu nie stanowi dla niego definitywnego przysporzenia majątkowego.

Podlega ona bowiem zwrotowi, dlatego też nie można jej uznać za przychód podatkowy. W związku z tym, wynagrodzeniem należnym pożyczkodawcy z tytułu udzielonej pożyczki są wyłącznie odsetki.

Ceny transferowe - kto powinien obawiać się kontroli?

Z przepisów Kodeksu Cywilnego wynika jednak, że oprocentowanie pożyczki ma charakter fakultatywny, stąd też umowa nie musi przewidywać oprocentowania pożyczki. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, iż udzielenie spółce pożyczki nieoprocentowanej lub oprocentowanej, ale na zasadach odbiegających od warunków rynkowych, spowoduje określone implikacje podatkowe dla stron transakcji.


Istnieje bowiem ryzyko oszacowania dochodu oraz ryzyko rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie pożyczkobiorcy. Powyższe potwierdza m.in. WSA  w Poznaniu w wyroku z 13 grudnia 2007 r. (sygn. I SA/Po 988/07), który wskazał, że w odniesieniu do  transakcji pożyczek realizowanych między podmiotami powiązanymi, organy podatkowe mają obowiązek określić szacunkowo niewykazany przychód podmiotu.

Z drugiej strony wzięcie pod uwagę do łącznego obrotu tylko oprocentowania pożyczki, mogłoby powodować sytuację, w której podatnicy ustalaliby wysokość  odsetek na poziomie, który wykluczałby możliwość przekroczenia równowartości 30 000 EURO, dzięki czemu dochodziłoby do obchodzenia przepisów o dokumentacji podatkowej.

W świetle powyższego, najbezpieczniejszy z punktu widzenia podatnika jest pogląd, nakazujący uwzględnić również kwotę główną pożyczki. Jednakże w tym przypadku powstają dalsze wątpliwości dotyczące momentu, w którym należy udokumentować transakcję.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2009 r. (nr ITPB3/423-615/08/MK) stwierdził, iż dokumentacje tworzymy w momencie przeprowadzania transakcji, a nie np.: w chwili dokonania zapłaty odsetek czy też w sytuacji, gdy z żądaniem jej okazania wystąpią organy podatkowe.

Jak wskazano powyżej, w przypadku transakcji pożyczek istnieje wiele wątpliwości dotyczących obowiązku dokumentacyjnego. Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy podatkowe, nie zawierające szczegółowych wytycznych w zakresie określania wartości transakcji, należy zachować szczególną ostrożność przy opracowywaniu dokumentacji podatkowych, gdyż istnieje ryzyko odmiennej interpretacji przez organy podatkowe.

Michał Serafin

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...