Wymiana udziałów w spółkach z o.o. neutralna podatkowo

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Wymiana udziałów w spółkach z o.o. neutralna podatkowo
Jeżeli spółka dokonuje wymiany własnych udziałów na udziały wspólników innej spółki i równocześnie, uzyskując w tej innej spółce większość praw głosu albo posiadając już taką większość, zwiększa ilość udziałów w tej innej spółce, wtedy do przychodów nie zalicza się wartości udziałów przekazanych udziałowcom tej innej spółki oraz wartości udziałów nabytych przez spółkę.

Tak wynika z wyroku NSA z 18 października 2018 r., II FSK 3028/16.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która miała otrzymać w formie wkładu niepieniężnego udziały innej spółki z o.o. W zamian za otrzymane udziały, spółka miała przekazać podmiotom wnoszącym ten wkład własne udziały. Wartość rynkowa udziałów miała zostać w całości odniesiona na kapitał zakładowy spółki, a więc zostanie ona odzwierciedlona w wartości nominalnej udziałów własnych spółki. W ramach wymiany udziałów nie było planowane dokonywanie żadnych dodatkowych rozliczeń gotówkowych. Spółka wskazała, że w przypadku niekorzystnych efektów ekonomicznych operacji, może w przyszłości zostać  podjęta decyzja o wycofaniu spółki ze spółki z o.o. w drodze umorzenia udziałów przez nią posiadanych. Wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów będzie stanowić dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu CIT. W sytuacji, gdy transakcji nabycia udziałów spółki będzie więcej niż jedna, spółka uzyska bezwzględną większość ilość głosów w spółce z o.o. po przeprowadzeniu drugiej transakcji aportu udziałów.

Na tym tle spółka zadała pytanie, czy kosztem uzyskania przychodów z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów będzie dla spółki wartość nominalna udziałów własnych spółki.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Spółka stała na stanowisku, że kosztem podatkowym w tym przypadku będzie wartość nominalna udziałów własnych. W uzasadnieniu wskazała, że przy ustalaniu przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem uwzględnić należy art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, z którego wynika, że do przychodów nie zalicza się m.in. kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów - w części stanowiącej koszt ich nabycia, bądź objęcia. Spółka twierdziła, że w ramach wymiany udziałów, ekonomicznym ekwiwalentem za otrzymane przez nią udziały są udziały własne. Wartość tego ekwiwalentu stanowi zatem dla niej ekonomiczny koszt nabycia udziałów.

Organ podatkowy potwierdził, że kosztem uzyskania przychodu jest wartość nominalna udziałów własnych spółki. Uznał natomiast, że w tej sprawie nie zachodzi transakcja wymiany udziałów. Organ wskazał, że transakcja będzie przeprowadzona z co najmniej dwoma wspólnikami i spółka uzyska bezwzględną większość głosów w spółce z o.o. po przeprowadzeniu drugiej transakcji.

W związku z tym, przepisy art. 12 ust. 4d oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT nie znajdą zastosowania, z uwagi na to, że przepis ten odnosi się wyłącznie transakcji z jednym wspólnikiem. Organ stwierdził, że w sprawie znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, co oznacza, że spółka nie powinna ujmować w przychodach kosztu nabycia, bądź objęcia umarzanych udziałów. Ponieważ nabywając umarzane udziały spółka wydała za nie udziały własne, wartość nominalna tych udziałów będzie pomniejszać wysokość osiągniętego przychodu.

Zarówno WSA w Gliwicach, jak i NSA zakwestionowały stanowisko organu.

NSA wskazał, że istotą zaistniałego sporu było to, czy sformułowanie art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, który mówi o transakcji wymiany udziałów, dotyczy wyłącznie transakcji z jednym wspólnikiem, jak twierdzi organ, czy też transakcje te mogą obejmować kilku wspólników. NSA powołał się na zarysowana w tym zakresie linię orzeczniczą NSA i wskazał, że regulacje dotyczące transakcji wymiany udziałów gwarantują neutralność podatkową, co ma ułatwiać spółce nabywającej udziały od udziałowców innej spółki koncentrację praw głosu w tej innej spółce, a równocześnie umożliwiać podwyższanie własnego kapitału zakładowego poprzez wydawanie nowych udziałów (emisję akcji), obejmowanych (nabywanych) przez dotychczasowych udziałowców tej innej spółki. Przepis ten wprowadza więc symetrię praw udziałowców tej innej spółki i spółki nabywającej udziały - jeżeli więc spółka nabywająca uzyskuje w związku z dokonaniem transakcji przywilej podatkowy, polegający na niezaliczaniu do przychodu wymienionych wartości, to z takiego samego przywileju korzysta druga strona transakcji, czyli udziałowiec tej innej spółki.

Sąd uznał zatem, że zmianie terminu "wspólników" na "wspólnika" nie można bowiem przypisać znaczenia ograniczającego neutralność wymiany udziałów zapewnioną w przepisach Dyrektywy 2009/133/WE implementowanych do polskiego porządku prawnego.

Stanisław Nidecki

Źródło: taxonline.pl  

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...