Czy wydanie towarów w celu uregulowania zobowiązań jest kosztem?

REKLAMA
REKLAMA
Koszty uzyskania przychodów
Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "ustawa o CIT") kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
REKLAMA
Przy czym koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.
Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY
Należy podkreślić, że to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Wydanie towarów w celu uregulowania zobowiązań
W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca reguluje swoje zobowiązania umowne w drodze spełnienia innego świadczenia. Przykładowo, może regulować zobowiązania wobec kontrahentów z tytułu kar umownych naliczonych w związku z niedopełnieniem różnych postanowień umowy w drodze wydania towarów.
W takie sytuacji znalazła się jedna ze spółek, która miała wątpliwości czy jest uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu związanych z wydaniem towarów w celu uregulowania swoich zobowiązań, w tym z tytułu kar umownych, tak jak w przypadku ich sprzedaży.
We wniosku o wydanie interpretacji w tej sprawie spółka zaznaczyła, że reguluje swoje zobowiązania umowne w drodze spełnienia innego świadczenia, tj. w szczególności wydania towarów (np. części zamiennych lub pojazdów produkowanych przez spółkę). Ponadto, posiada dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu nabycia lub wytworzenia towarów wydawanych kontrahentom w celu uregulowania swoich zobowiązań.
Odnosząc się do tych wątpliwości, Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej z 19 września 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.408.2018.1.MST) uznał, że w przedmiotowej sprawie w związku z wydaniem towarów w celu uregulowania zobowiązań należy zastosować przepisy o kosztach uzyskania przychodu tak jak w przypadku ich sprzedaży.
Spółka, jak wyjaśnił organ podatkowy, wydając swoje towary w celu uregulowania zobowiązania wobec kontrahenta, efektywnie pozbywa się składników swojego majątku. W rezultacie spółka ponosi ekonomiczny ciężar wydatków związanych z wydaniem takich towarów, który jest taki sam jak w przypadku, gdyby spółka dokonała ich sprzedaży (w analizowanym przypadku spółka nie uzyskuje przy tym wynagrodzenia za wydawane towary tylko reguluje swoje zobowiązania wynikające z umowy).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA