Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

Anna Kiereś
rozwiń więcej
Kornelia Kazior
rozwiń więcej
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (sse) w 2010 r. Za pierwszy rok działalności Spółka osiągnęła dochód na działalności strefowej oraz dochód na działalności pozastrefowej. Przedsiębiorca ma wątpliwości, czy stratę poniesioną w 2008 r. można rozliczyć z dochodem osiągniętym w 2010 r. Ponadto czy stratę można rozliczyć wyłącznie z dochodem pozastrefowym, czy również z dochodem strefowym?

Temat straty powstałej z działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców strefowych, od dłuższego czasu jest kością niezgody między przedsiębiorcami a organami podatkowymi.

Autopromocja

Powód jest jeden, brak możliwości skorzystania z instrumentu rozliczenia straty poniesionej na działalności opodatkowanej w zakresie działalności strefowej.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT przedsiębiorca uprawniony jest rozliczyć poniesioną w danym roku podatkowym stratę, z dochodem osiąganym w kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że obniżenie dochodu za dany rok nie może przekroczyć 50% straty.

Powstaje w tym miejscu pytanie, czy dochodem od którego przedsiębiorca może odliczyć poniesioną stratę jest również dochód strefowy, osiągnięty z tytułu prowadzenia działalności na terenie strefy na podstawie zezwolenia.

Ustawa o CIT definiuje pojęcie dochodu. Dochód jest przedmiotem opodatkowania.

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Z ekonomicznego punktu widzenia aby mówić o dochodzie, suma przychodów z działalności gospodarczej musi przekroczyć sumę kosztów ich uzyskania. Należy jednocześnie zaznaczyć, że obliczając podstawę opodatkowania podatnik nie może uwzględnić przychodów zwolnionych spod opodatkowania oraz kosztów uzyskania tych przychodów (art. 7 ust 3 pkt 1 i 3 ustawy o CIT).

Przedsiębiorca który korzysta ze zwolnienia podatkowego z tytułu prowadzenia działalności na terenie sse, dochód uzyskany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, winien wyłączyć z podstawy opodatkowania. Elementy odpowiednio kształtujące dochód strefowy (przychody strefowe oraz koszty uzyskania tego przychodu) nie są elementem podstawy opodatkowania. Uwzględniając zasady wykładni językowej oraz systemowej, strata może być zatem rozliczona wyłącznie z dochodem osiągniętym z tytułu działalności opodatkowanej.

Wyłącznie w tym przypadku mamy do czynienia z dochodem, który stanowi przedmiot opodatkowania. Dochód strefowy pozbawiony jest tego przymiotu, ponieważ jest wyłączony z podstawy opodatkowania.

W analizowanym przypadku, otrzymane przez podatnika zwolnienie w będzie rzutowało na rozliczenie straty poniesionej w 2008 r. Podatnik nie będzie mógł poniesionej straty rozliczyć ze wszystkimi dochodami osiąganymi w 2010 r. (w tym z dochodem strefowym).

Dochód z działalności zwolnionej nie będzie mógł być pomniejszony o straty poniesione w ubiegłych latach, przed uzyskaniem zezwolenia, ponieważ nie jest to dochód w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o CIT.

Również nie przewidziano szczególnej regulacji, która umożliwiłaby przedsiębiorcom strefowym rozliczyć stratę z dochodem strefowym. Zatem prowadzenie działalności strefowej niesie pewne niekorzystne konsekwencje.

W sytuacji gdy dochody z działalności opodatkowanej będą niewielkie, może się okazać, że strata poniesiona w 2008 r. nie zostanie w całości odliczona. Zatem niemożliwe będzie pełne skorzystanie z konstrukcji odliczenia straty od dochodu. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to konstrukcja niekorzystna.

Reasumując w podanym przykładzie, przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć poniesioną stratę w 2010r., jednakże, strata ta będzie obniżać dochód osiągnięty tylko z działalności pozastrefowej.

Anna Kiereś, ekspert podatkowy, Kierownik Zespołu ds. SSE ECDDP Sp. z o.o.

Kornelia Kazior, ekspert podatkowy, Departament Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...