Fundacja rodzinna – rozwiązanie zabezpieczające majątek firm

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
fundacja rodzinna

Prezydent RP 6 lutego 2023 r. podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Najprawdopodobniej już od połowy maja br. przedsiębiorcy będą więc mieli możliwość prowadzenia fundacji rodzinnych na nowych zasadach. 

rozwiń >

Fundacja rodzinna – zakres regulacji 

Celem nowych regulacji jest wsparcie rodzinnych przedsiębiorstw poprzez zapewnienie bezpieczeństwa w międzypokoleniowym zarządzaniu majątkiem. Rozwiązanie to pozwoli na przekazanie firmy i majątku rodzinnego fundacji rodzinnej, której zadaniem będzie profesjonalne zarządzanie oraz realizowanie planu fundatora. 

Autopromocja

Firmy rodzinne to w Polsce standard 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło dane, z których wynika, że firmy rodzinne stanowią 90% wszystkich przedsiębiorstw polskiej gospodarki, a problem sukcesji dotyczy aż 57% firm. Ustawa o fundacji rodzinnej ma być narzędziem służącym ochronie majątku takich firm.

Czym jest fundacja rodzinna? 

Fundacja rodzinna jest rozwiązaniem stosowanym w zagranicznych systemach prawnych. Już niedługo (po trzech miesiącach od daty ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw) będzie dostępna także dla polskich przedsiębiorców. Rozwiązanie to pozwoli budować struktury organizacyjne zapewniające kontynuację biznesu i ochronę majątku w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie. Zadaniem fundacji jest gromadzenie i zarządzanie majątkiem przekazanym przez fundatora oraz zapewnienie środków finansowych dla beneficjentów. 

Jakie są organy fundacji rodzinnej? 

Fundacja rodzinna to podmiot posiadający siedzibę na terytorium RP, a także osobowość prawną. Fundacja może być założona przez fundatora – osobę fizyczną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Fundator będzie miał swobodę w określaniu zasad zarządzania fundacją rodzinną, a także jej funkcjonowania. Obowiązkiem fundatora będzie ustalenie statutu fundacji, który ma zawierać:

  • określenie czasu jej trwania,
  • wartość funduszu założycielskiego (co najmniej 100 tys. zł),
  • zasady powoływania, odwoływania oraz prawa i obowiązki członków organów fundacji rodzinnej.

Beneficjentem fundacji rodzinnej może być osoba fizyczna, a także organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego. Beneficjentem może zostać także sam fundator. 

Działalność fundacji rodzinnej 

Fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie, tj.:

  • wynajmować nieruchomości,
  • prowadzić gospodarstwo rolne,
  • zbywać mienie,
  • nabywać i zbywać akcje,
  • udzielać pożyczek podmiotom powiązanym,
  • dokonywać obrotu dewizami w niezbędnym zakresie.

Zasady opodatkowania fundacji rodzinnej 

Opodatkowanie fundacji rodzinnej i beneficjentów co do zasady uwzględnia związki rodzinne z fundatorem i jest neutralne podatkowo. Zatem środki uzyskane od fundacji przez fundatora oraz jego najbliższą rodzinę będą zwolnione z PIT.

Fundacja rodzinna będzie płacić 15% CIT pobierany dopiero w momencie przekazywania środków beneficjentom. Zwolnieniu z tego podatku podlegać będą podmioty należące do tzw. „grupy zero” w stosunku do fundatora.

Należy takie wskazać, iż w sytuacji gdy działalność prowadzona przez fundację będzie wykraczała poza zakres określony w ustawie, to będzie opodatkowana podatkiem CIT w wysokości 25%. Takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie przed nadużyciami. 

Zalety fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna to rozwiązanie, które zgodnie z założeniami ma stanowić szereg korzyści dla przedsiębiorcy, tj.:

  • możliwość wycofania się fundatora z aktywnego prowadzenia biznesu bez utraty dochodów,
  • finansowe zabezpieczenie członków rodziny,
  • oddzielenie spraw biznesowych i rodzinnych,
  • utrzymanie majątku w jednych rękach i jego ochrona przez pokolenia,
  • efektywne zarządzanie majątkiem i jego pomnażanie,
  • planowanie sukcesji w perspektywie wielu pokoleń,
  • brak opodatkowania założenia fundacji oraz przekazania majątku.

Ustawa o fundacji rodzinnej niewątpliwie wprowadza do polskiego porządku prawnego ciekawe i innowacyjne rozwiązania, które już niedługo przedsiębiorcy będą mieli okazję wykorzystać w praktyce.

Autor: Sandra Telman, Senior Consultant ID Advisory

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...