Zwolnienie z CIT dochodów z nowej inwestycji. O zwolnieniu decyduje kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie z podatku dochodów z nowej inwestycji
Wnioskodawca uzyskał decyzję o wsparciu dla nowej inwestycji, na podstawie której będzie mógł korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są:
34a) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4–6d, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752 oraz z 2021 r. poz. 2105), i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami;
REKLAMA
Czy dochód ze sprzedaży elementów zakupionych od podmiotów trzecich jest zwolniony z podatku?
Prowadzona jest produkcja określonych towarów z nabywanych surowców oraz półproduktów jak silniki. W ramach przedmiotowych towarów pojawiają się również elementy dodatkowe jak piloty zdalnego sterowania, które są również nabywane od podmiotów zewnętrznych. W związku z powyższym wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą możliwości zastosowania zwolnienia w stosunku do tych półproduktów oraz elementów dodatkowych.
Pierwotnie organ podatkowy wskazał, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia jest nieprawidłowe. Organ wskazał, że elementy dodatkowe takie jak piloty zdalnego sterowania nie są elementami niezbędnymi w procesie produkcyjnym, a są to wyroby gotowe, w związku z czym dochód spółki odpowiadający wartości elementów nabywanych od podmiotów trzecich, powinien być wyłączony z dochodu podlegającemu zwolnieniu.
WSA w Opolu: dla zwolnienia podatkowego decydujący jest kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu
W związku ze stanowiskiem organu, wnioskodawca zdecydował się na wniesienie skargi na wydaną przez organ podatkowy interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Sąd uwzględnił skargę wnioskodawcy i uchylił zaskarżoną decyzję wyrokiem z dnia 15 czerwca 2022 r. o sygn. I SA/Op 127/22. Sąd jednoznacznie wskazał, że zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do dochodów uzyskanych ze sprzedaży towarów i usług nie nabywanych od podmiotów trzecich. W obecnych realiach gospodarczych korzystanie z towarów i usług podmiotów trzecich jest często niezbędne w procesie produkcyjnym. Dochód uzyskiwany w związku ze sprzedawaniem towarów określonych przez właściwy kod PKWiU w decyzji o wsparciu wraz z doposażonymi elementami dodatkowymi niezbędnymi do ich prawidłowego funkcjonowania, będzie w całości zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na skutek wydanego wyroku zmieniono wcześniejsza interpretację indywidualną i wskazano, że pilot zdalnego sterowania stanowi funkcjonalną i użytkową część sprzedawanego towaru, a więc w związku z tym dochód uzyskiwany ze sprzedaży takiego towaru będzie zwolniony z opodatkowania w całości, niezależnie od tego, że pilot ten jest nabywany przez podatnika od podmiotu zewnętrznego oraz faktu, że wynagrodzenie przypadające na ten element będzie wskazane w odrębnej pozycji na fakturze.
Mateusz Chrzanowski, młodszy konsultant podatkowy
Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat