REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z CIT dochodów z nowej inwestycji. O zwolnieniu decyduje kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu

Zwolnienie z CIT dochodów z nowej inwestycji. O zwolnieniu decyduje kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu
Zwolnienie z CIT dochodów z nowej inwestycji. O zwolnieniu decyduje kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podmiot będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia od całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży produkowanych towarów wraz z półproduktami oraz elementami dodatkowymi, które są przez niego nabywane od podmiotów zewnętrznych przy uzyskanej decyzji o wsparciu dla nowej inwestycji. Takie stanowisko zostało ostatecznie potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.662.2021.8.PC.

Zwolnienie z podatku dochodów z nowej inwestycji

Wnioskodawca uzyskał decyzję o wsparciu dla nowej inwestycji, na podstawie której będzie  mógł korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są:
34a) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4–6d, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752 oraz z 2021 r. poz. 2105), i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami;

Autopromocja

Czy dochód ze sprzedaży elementów zakupionych od podmiotów trzecich jest zwolniony z podatku?

Prowadzona jest produkcja określonych towarów z nabywanych surowców oraz półproduktów jak silniki. W ramach przedmiotowych towarów pojawiają się również elementy dodatkowe jak piloty zdalnego sterowania, które są również nabywane od podmiotów zewnętrznych. W związku z powyższym wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą możliwości zastosowania zwolnienia w stosunku do tych półproduktów oraz elementów dodatkowych.

Pierwotnie organ podatkowy wskazał, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia jest nieprawidłowe. Organ wskazał, że elementy dodatkowe takie jak piloty zdalnego sterowania nie są elementami niezbędnymi w procesie produkcyjnym, a są to wyroby gotowe, w związku z czym dochód spółki odpowiadający wartości elementów nabywanych od podmiotów trzecich, powinien być wyłączony z dochodu podlegającemu zwolnieniu.

WSA w Opolu: dla zwolnienia podatkowego decydujący jest kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu

W związku ze stanowiskiem organu, wnioskodawca zdecydował się na wniesienie skargi na wydaną przez organ podatkowy interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Sąd uwzględnił skargę wnioskodawcy i uchylił zaskarżoną decyzję wyrokiem z dnia 15 czerwca 2022 r. o sygn. I SA/Op 127/22. Sąd jednoznacznie wskazał, że zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do dochodów uzyskanych ze sprzedaży towarów i usług nie nabywanych od podmiotów trzecich. W obecnych realiach gospodarczych korzystanie z towarów i usług podmiotów trzecich jest często niezbędne w procesie produkcyjnym. Dochód uzyskiwany w związku ze sprzedawaniem towarów określonych przez właściwy kod PKWiU w decyzji o wsparciu wraz z doposażonymi elementami dodatkowymi niezbędnymi do ich prawidłowego funkcjonowania, będzie w całości zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na skutek wydanego wyroku zmieniono wcześniejsza interpretację indywidualną i wskazano, że pilot zdalnego sterowania stanowi funkcjonalną i użytkową część sprzedawanego towaru, a więc w związku z tym dochód uzyskiwany ze sprzedaży takiego towaru będzie zwolniony z opodatkowania w całości, niezależnie od tego, że pilot ten jest nabywany przez podatnika od podmiotu zewnętrznego oraz faktu, że wynagrodzenie przypadające na ten element będzie wskazane w odrębnej pozycji na fakturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mateusz Chrzanowski, młodszy konsultant podatkowy
Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA