Jak rozliczyć przychody z usług archiwizacyjnych w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Jak rozliczyć przychody z usług archiwizacyjnych w CIT / Fotolia
Jeżeli w usłudze typu ciągłego (takiego jak usługa archiwizacji), przewidziano w zakresie CIT możliwość rozliczania przychodów okresowo (ten okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 1 rok) to można przychody z wpłaty pierwotnej (zaliczki bądź zadatku), przyporządkowywać do poszczególnych okresów rozliczeniowych przewidzianych w tej umowie.

Tak orzekł NSA w wyroku z 31 maja 2016 r. sygn. II FSK 1363/14.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, której przedmiotem działalności jest archiwizacja i przejmowanie na przechowanie dokumentów kategorii B-5, niestanowiących zasobu archiwalnego, o okresie przechowywania 5 lat. Spółka, na podstawie umów jakie zawiera z kontrahentami, sporządza protokoły zdawczo-odbiorcze z przejmowanych dokumentów. Na podstawie tak sporządzonego dokumentu wystawiana jest faktura VAT. Przychody uzyskane z przechowywania akt kat. B-5 będą rozliczane w czasie jako stanowiące przychody przyszłych okresów. Cena za świadczenie usługi uiszczana jest z góry w całości lub w części i jest ona skalkulowana z uwzględnieniem kosztów, jakie spółka będzie musiała ponieść w przyszłości i które są niezbędne do tego, aby świadczyć tego typu usługi. W związku z obciążającymi spółkę obowiązkami ponosi ona comiesięczne wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów o charakterze bezpośrednim, gdyż bez ich ponoszenia nie mogłoby dojść do powstania przychodu u spółki.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy przychód uzyskany z wystawionej faktury jest prawidłowo rozliczany w okresach rozliczeniowych miesięcznych przez 5 lat, gdy taki zapis wynika z faktury lub umowy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że strony umowy dzielą usługę na okresy rozliczeniowe, niezależnie od jej wykonywania i płatności. Usługi archiwizowania dokumentów są wykonywane w czasie trwającym nieprzerwanie 5 lat. Nie oznacza też, że spółka osiągnęła przychód. Wystawienie faktury konieczne z punktu widzenia podatku VAT nie oznacza automatycznie powstania przychodu w podatku dochodowym.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że co do zasady przychód dla celów podatku CIT powstaje w dniu wykonania usługi. Wyjątek stanowi: wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów lub usługi przed datą wydania towaru- datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury oraz uregulowanie należności przed wydaniem towaru- datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

W przedmiotowej sprawie kontrahent nabywający usługę w dniu przekazania dokumentów do przechowania otrzymuje fakturę określającą kwotę wynagrodzenia za pełen ustalony okres archiwizacji. Rozliczenie usługi archiwizacji następuje więc jednorazowo (z góry). Zdaniem organu przychód spółki z tytułu opisanej usługi należy więc rozpoznać jednorazowo, w dacie wystawienia faktury, stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy o CIT.

Sprawa trafiła do WSA w Łodzi, który zgodził się z organem podatkowym. Sąd, co do zasady zgodził się z argumentacja organu. Wskazał, że datę powstania przychodów wynikających z przedmiotowych wpłat należy więc rozpoznać w oparciu o przepisy art. 12 ust. 3a-3e ustawy o CIT.

Ostatecznie sprawę rozstrzygnął NSA, który uchylił zaskarżony wyrok i interpretację. Zdaniem sądu kasacyjnego, jeżeli w usłudze typu ciągłego takiego jak usługa archiwizacji, przewidziano możliwość rozliczania przychodów okresowo (ten okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 1 rok) to można przychody z tej zaliczki czy zadatku, z tej wpłaty pierwotnej, przyporządkowywać do poszczególnych okresów rozliczeniowych przewidzianych w umowie.

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...