REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa w międzynarodowych korporacjach

Optymalizacja podatkowa w międzynarodowych korporacjach
Optymalizacja podatkowa w międzynarodowych korporacjach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowe korporacje działające w naszym kraju podejmują szereg działań w celu zoptymalizowania swoich rozliczeń podatkowych. Czy są to działania zawsze zgodne z prawem i rzeczywiście pozwalają zaoszczędzić im miliardy złotych?

Autopromocja

Firma w Polsce, logo za granicą

Doskonałym przykładem umiejętnego wykorzystania planowania podatkowego są różnego rodzaju międzynarodowe korporacje posiadające swoje oddziały i siedziby nie tylko Polsce, ale także w innych częściach globu. – To, że optymalizują one swoje rozliczenia z fiskusem, nie jest tajemnicą, jednak zapewne niejeden biznesmen zastanawia się, jak dokładnie radzą sobie one z gigantycznymi zobowiązaniami podatkowymi – mówi Michał Skibicki, doradca podatkowy z WFY Group. – W ogromnej liczbie przypadków siłą tych podmiotów jest transgraniczny charakter, przez co nie są one, jak wielu mniejszych przedsiębiorców, ograniczone do kraju, w którym mają swoją siedzibę. Właśnie ten aspekt sprawia, że same mogą wybrać kraj, który będzie najkorzystniejszy dla nich pod względem przepisów i docelowo właśnie tam docelowo zapłacić relatywnie niski podatek dochodowy – dodaje. Zanim do takiego rozliczenia dojdzie, problemem, z jakim trzeba się uporać, jest natomiast sposób „przeniesienia” do kraju docelowego przychodu, który spółka osiągnęła gdzie indziej. Jednak i na to najwięksi gracze na rynku znaleźli metodę.

Na czym polega optymalizacja podatkowa - przykłady

Jednym z najczęstszych rozwiązań, które stosują korporacje, jest założenie w kraju docelowym spółki, na którą następnie przenoszone są prawa do wartości niematerialnych i prawnych takich jak znaki towarowe czy know-how. Następnie w ramach umowy licencyjnej nowo utworzona firma udostępnia je spółce-matce za odpowiednią opłatą. Ta z kolei traktuje tę opłatę jako koszt, co pozwala jej odliczyć go do podatku. Mimo że jest to metoda dosyć prosta, to była do tej pory bardzo skuteczna – tłumaczy Michał Skibicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Transfer kontrolowany

Dziś natomiast możemy zauważyć w branży odwrotny trend polegający na przenoszeniu wartości niematerialnych z powrotem do  macierzystych podmiotów. Dlaczego? Jest to skutek nowych regulacji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych. – Zgodnie z obecnymi przepisami firma  musi bowiem uwzględnić w swoim rozliczeniu podatkowym także zysk wypracowany przez kontrolowaną przez siebie spółkę zagraniczną. Kolejnym ważnym aspektem, o którym muszą pamiętać korporacje, są także wytyczne dotyczące cen transferowych. Przedsiębiorstwa powinny ustalać politykę takich tak cen, aby była ona zgodna z obowiązującymi przepisami prawa – zaznacza Skibicki. Nie mogą więc dowolnie kształtować ich poziomu. Koszty na przykład za udostępnianie znaku towarowego lub know-how, muszą odpowiadać warunkom rynkowym, w przeciwnym razie spółki narażają się na nałożenie kary. Dlatego też przedsiębiorcy na bieżąco szukają nowych rozwiązań.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa – optymalizacja podatkowa

Przeskaluj na mniejszego

Niestety działania związane z ponadnarodowym transferem kapitału to opcje optymalizacji praktycznie nieosiągalne i nieopłacalne dla mniejszych podmiotów. To jednak nie oznacza, że planowanie podatkowe ogranicza się jedynie do największych graczy. Istnieją bowiem inne metody pozwalające w sposób nie budzący żadnych wątpliwości prawnych obniżyć opodatkowanie. To na przykład dobrze skonstruowane programy motywacyjne, które z powodzeniem wykorzystują wielkie firmy, ale wprowadzić je u siebie mogą także mniejsze spółki. Jeśli takie działanie oprzemy o tak zwane pochodne instrumentów finansowych, mamy szanse nie tylko zyskać bardziej zaangażowaną w pracę kadrę, ale także realnie zapłacić niższy podatek. – Pochodne instrumenty finansowe nie są bowiem ozusowane czy opodatkowane według standardowej skali, tak jak wynagrodzenie zasadnicze. Stawką niższą, bo jedynie 19% objęty jest tu tylko przychód uzyskany w momencie sprzedaży tych instrumentów przez pracownika. Co więcej, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych takie wypłaty na rzecz pracownika stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu, co pozwala zmniejszyć wysokość jej zobowiązań wobec fiskusa – wyjaśnia Skibicki.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Granica pomiędzy optymalizacją podatkową a uchylaniem się od obowiązku płacenia należności jest bardzo cienka. Dodatkowo nieustannie wprowadzane nowelizacje i zmiany nie tylko krajowego, ale i międzynarodowego prawa sprawiają, że specjaliści w tej dziedzinie muszą bardzo uważać rekomendując firmom określone rozwiązania. – Ustawodawca nie daje nam możliwości puszczenia wodzy fantazji w tym obszarze i dość szczegółowo określa warunki rozliczeń z fiskusem. Dlatego największe spółki poza samą optymalizacjom podatkową na bieżąco optymalizują również podejście do niej i wykorzystywane metody – podsumowuje Michał Skibicki, doradca podatkowy z WFY Group.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA