Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja VAT - dzielenie lub łączenie usług

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Optymalizacja VAT w usługach
Optymalizacja VAT w usługach
Umiejętne łączenie lub dzielenie świadczeń może się podatkowo opłacać. Będzie tak dopóty, dopóki będą obowiązywać różne stawki na różne usługi. Zasadniczo problem dotyczy dwóch kwestii. Po pierwsze, ustalenia, czy oferowane przez podatnika usługi są świadczeniem kompleksowym, do którego stosuje się jedną stawkę VAT, czy świadczeniami odrębnymi, opodatkowanymi według stawek dla nich właściwych. Nawet jednak, gdy usługa zostanie uznana za kompleksową, pojawia się druga wątpliwość – co jest świadczeniem głównym decydującym o stawce podatku dla całej usługi. Przedsiębiorcy albo więc dzielą usługi, albo je łączą, wybierając przy tym – jako dominujące – te, które są opodatkowane niższą stawką podatku. Nie zawsze udaje im się obronić to w urzędzie i w sądzie.

Wyjazdy językowe

Przykładem takiego łączenia usług jest organizowanie obozów językowych, będących połączeniem opodatkowanej usługi rekreacyjnej z nauką języków obcych, która jest zwolniona z podatku. Przedsiębiorcy przekonują, że organizowane przez nich obozy służą zaspokojeniu potrzeb edukacyjnych, bo jedynym celem wyjazdu jest nauka języków obcych, a nie rekreacja.

Innego zdania jest jednak fiskus. W jego przekonaniu dominujący charakter mają w tym wypadku inne usługi niż nauka języków obcych, takie jak: opieka wychowawcza, zajęcia rekreacyjne, zakwaterowanie, wyżywienie, transport itp. Cały więc wyjazd powinien być opodatkowany jak usługi turystyczne (tak np. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 30 września 2015 r., nr IBPP1/4512-591/15/AW).

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Rejsy wycieczkowe

Podobny problem mają armatorzy oferujący rejsy wycieczkowe lub wędkarskie. Co do tego, że świadczona przez nich usługa jest kompleksowa, nikt nie ma wątpliwości. Pytanie, co stanowi usługę główną – transport morski opodatkowany 8-proc. stawką VAT czy rekreacja ze stawką 23 proc. Armatorzy stoją na stanowisku, że jest nią transport. Fiskus i szczeciński WSA (sygn. akt I SA/Sz 717/15 akt, SA/Sz 674/14, I SA/Sz 231/12) są jednak zdania, że głównym celem jest rekreacja i w związku z tym rejsy powinny być opodatkowane według stawki 23 proc. VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nocleg ze SPA

Boje z fiskusem toczą też hotele oferujące klientom więcej niż sam tylko nocleg, bo także: możliwość zjedzenia posiłku, wypicia kawy lub herbaty, skorzystania z hotelowego SPA lub pola golfowego, a nawet zwiedzania miasta z przewodnikiem. Hotele chciałyby, aby wszystkie te usługi wchodziły w skład usługi kompleksowej opodatkowanej stawką VAT właściwą dla noclegów (a więc 8 proc.). Z orzecznictwa wynika jednak, że z preferencji może korzystać wyłącznie wliczone w cenę doby hotelowej śniadanie, natomiast pozostałe atrakcje powinny być opodatkowane wyższą stawką VAT (tak np. NSA w wyrokach o sygn. akt I FSK 2105/13, I FSK 493/11, I FSK 1758/12). Zdaniem sądów dodatkowe atrakcje – z wyjątkiem śniadania – nie stanowią usług pomocniczych do noclegu. Nie ma więc mowy o usłudze kompleksowej i preferencyjnej stawce VAT dla tych świadczeń.

Szafy wnękowe

Przez lata trwał również spór o to, czy zabudowa wnękowa stanowi usługę pomocniczą do modernizacji lokali mieszkalnych opodatkowanej stawką 8 proc. Wydawało się, że po korzystnej dla podatników uchwale NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 2/13) sprawa została ostatecznie wyjaśniona. Okazuje się jednak, że jest inaczej; organy podatkowe wciąż nie zgadzają się ze stanowiskiem sędziów, a podatnicy nadal mają problem z przekonaniem fiskusa, że dostawa szafy wnękowej jest również objęta preferencją. Minister finansów wydał w tej sprawie niekorzystną dla podatników interpretację ogólną z 31 marca 2014 r. (nr PT10/033/5/133/WLI/14/RD 30577).

Sprzęt AGD

O ile w sprawie szaf wnękowych podatnicy mają szanse na wygraną w sądzie, o tyle w sprawie sprzętu AGD montowanego w specjalnie do tego celu przygotowanych otworach stoją na z góry przegranej pozycji. Zgodnie bowiem z orzecznictwem NSA dostawa sprzętu AGD – w przeciwieństwie do szaf – nie stanowi usługi pomocniczej do montażu i nie może być objęta preferencyjną stawką 8 proc. (tak NSA m.in. w wyroku o sygn. akt I FSK 614/12).

Kawa i herbata

Czasem podatnikom bardziej niż łączyć, opłaca się dzielić świadczenia. Tak jest w przypadku kawy, herbaty czy piwa serwowanych do stolika klienta. Restauratorzy uważają, że w takim wypadku świadczą nie jedną usługę kompleksową, lecz dwie, opodatkowane różnymi stawkami podatku. Jedną z nich miałaby być sprzedaż napoju (ze stawką 23 proc.), drugą – jego przygotowanie i podanie (8 proc. VAT jako usługa gastronomiczna).

Ani fiskus, ani sądy administracyjne nie chcą się jednak na to zgodzić. Twierdzą, że wydanie napoju to usługa kompleksowa, dla której należy stosować stawkę właściwą dla sprzedaży. Całość powinna być więc opodatkowana 23 proc. Potwierdzają to wyroki WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 80/15, I SA/Kr 81/15) oraz interpretacje (nr PT8/033/98/608/PBD/14, nr PT8/033/60/401/WCH/14/RD118732).

Jednak nie zawsze

Nie wszystkie sprawy kończą się przegraną podatników. Po wielu latach bojów z fiskusem kluby fitness, baseny, parki rozrywki itp. mogą mówić o sukcesie. Spór toczył się to, czy opodatkowany 8 proc. VAT jest tylko sam wstęp do klubu, czy także korzystanie z oferowanych przez niego urządzeń i form aktywności. Właściciele klubów fitness i pływalni twierdzili, że są to usługi kompleksowe, w ramach których świadczeniem głównym jest wstęp, natomiast możliwość korzystania ze sprzętu jest usługą pomocniczą.

Dopiero po przegranych w NSA minister finansów przyznał, że obniżona stawka VAT na biletach wstępu do siłowni, saun, basenów, klubów fitness, parków rozrywki itp. dotyczy nie tylko samego wstępu do nich, lecz również aktywnej rekreacji, czyli korzystania z dostępnych tam urządzeń i przyrządów (interpretacja ogólna z 2 grudnia 2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14). Minister zastrzegł jedynie, że preferencyjna stawka nie obejmie innych usług, niezwiązanych ściśle z rekreacją, takich jak usługi restauracyjne, sprzedaż napojów, odżywek, nauka udzielana przez instruktorów.

Refakturowanie mediów

O zwycięstwie podatników można też mówić w zakończonym w kwietniu 2015 r. sporze dotyczącym refakturowania mediów przy wynajmie nieruchomości. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt C-42/14) potwierdził, że co do zasady najem i refakturowanie mediów stanowią usługi odrębnej, a nie jak chciał tego fiskus – świadczenie kompleksowe. W związku z tym np. woda powinna być refakturowana na najemcę ze stawką 8 proc., a nie 23-proc. stawką właściwą dla usługi najmu.

Wyrok TSUE jest jednak niekorzystny dla osób wynajmujących lokale mieszkalne (bo ich najem jest zwolniony z VAT). Gdyby usługa najmu i dostawy mediów były usługą kompleksową, to podatnicy ci w ogóle nie musieliby naliczać VAT.

Chrzty i wesela

Fiskus nie ma natomiast nic przeciwko temu, aby przedsiębiorcy, którzy organizują wesela, komunie, chrzty i inne imprezy okolicznościowe, mogli dla całej usługi stosować stawkę 8 proc. VAT. Potwierdził to dyrektor katowickiej izby w interpretacji z 30 września 2015 r. (nr IBPP2/443-643/15/WN). Uznał, że w tym wypadku głównym elementem usługi kompleksowej jest usługa gastronomiczna, natomiast obsługa kelnerska, dekoracja sali, nocleg dla nowożeńców, oprawa muzyczna oraz atrakcje oferowane dla nowożeńców, np. pokaz ogni sztucznych, stanowią tylko jej dopełnienie.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online


Gotowe posiłki

Z preferencji mogą też korzystać ci, którzy sprzedają gotowe jedzenie, np. kebaby, sałatki i frytki z przyczep gastronomicznych, nawet jeżeli dowożą je klientowi do domu. Chodzi o sytuacje, gdy dania są przygotowywane na miejscu z odrębnych składników kupowanych od różnych dostawców, ale przedsiębiorca nie zapewnia obsługi kelnerskiej. Fiskus uznaje to za kompleksową dostawę towarów opodatkowaną 5-proc. stawką VAT. Potwierdza to np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 marca 2015 r. (nr ILPP2/4512-1-154/15-2/MN).

Stanowisko fiskusa jest pokłosiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09. TSUE potwierdził w nim, że sprzedaż w przyczepach i na stoiskach gastronomicznych kiełbasek, frytek i innych gotowych produktów do spożycia na miejscu na ciepło jest dostawą towarów. I nie jest to zatem usługa restauracyjna ze stawką 8 proc. ©?

Opodatkowanie usług

Agnieszka Pokojska

Patrycja Dudek

dgp@infor.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Utrata prawa do estońskiego CIT wskutek powierniczego nabycia udziałów

  Estoński CIT stanowi interesującą przestrzeń do funkcjonowania dla podatnika i stosunkowo nadal nie do końca zagospodarowaną pod kątem prawnopodatkowym. W związku z tym pojawiają się nadal wśród podatników różnego rodzaju wątpliwości i pytania w zakresie możliwości dokonywania różnorodnych działań na gruncie tej specjalnej formy opodatkowania.

  Ceny jaj 2023 - detaliczne, hurtowe. Ile trzeba zapłacić za jaja w marcu w polskich sklepach?

  W Polsce ceny jaj skoczyły przez rok prawie o 30 proc. Ile kosztują jaja w Polsce? W hurtowniach, w sklepach i na targowiskach (bazarkach). Ceny detaliczne jaj w Unii Europejskiej w styczniu 2023 r. były (średnio) o 30 procent większe w porównaniu do stycznia 2022 r. Najbardziej podrożały w Czechach (+85%) a najmniej w państwach europejskich nie należących do UE (Szwajcaria, Norwegia) - ok. +10% r/r.

  Pułapki podatkowe w fundacji rodzinnej - na co trzeba uważać?

  Hasło „fundacja rodzinna” krąży po polskim Internecie od lat, a zainteresowanie tą instytucją nasiliło się wraz z uchwaleniem ustawy o fundacjach rodzinnych. Mogłoby się wydawać, że samo utworzenie fundacji jest lekiem na całe zło i rozwiąże wszystkie problemy polskiego podatnika, który ledwo podniósł się po Polskim Ładzie. Czy tak jest w rzeczywistości?

  Faktura dla osoby fizycznej w JPK. Co zrobić gdy sprzedaży nie zarejestrowano na kasie fiskalnej?

  Jak ująć w pliku JPK fakturę dla osoby fizycznej bez dopiętego paragonu z kasy fiskalnej. Dla osoby fizycznej została wystawiona faktura bez NIP, ale sprzedaży nie zaewidencjonowano na kasie fiskalnej (błąd pracownika). Czy taką fakturę ujmuję bez oznaczenia FP? Czy muszę ten błąd jakoś naprawić?

  Zmiana czasu na letni 2023 - kiedy. Która noc będzie krótsza?

  W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej. 

  Zerowy VAT na żywność (stawka 0%) do końca 2023 roku. Minister Finansów: prawdopodobne

  Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

  Darowizny na cele kultu religijnego – ulga w podatku PIT

  Przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą? A może na kościół lub związek religijny? Dobro wraca! Skorzystaj z ulgi i zapłacić niższy podatek.

  Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

  Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

  Opodatkowanie nieruchomości w Polsce 2023 – raport Instytutu Finansów. Czy jest szansa na wprowadzenie podatku katastralnego?

  Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów opublikował 21 marca 2023 r. raport: „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. Zdaniem Instytutu obecny system opodatkowania nieruchomości w Polsce wymaga zmian. Jednocześnie w raporcie stwierdzono, że „(…) jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości (czyli podatek katastralny – przypisek PH) nie będzie możliwa. Przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania.”

  ZUS: utrudniona komunikacja elektroniczna od 23 do 27 marca 2023 r. Co może nie działać?

  ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 23 do 27 marca 2023 r. mogą występować ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS. Na czym będą polegać te ograniczenia?

  5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji podatkowej w Polsce (5 речей, на які потрібно звернути увагу при подачі податкової декларації в Польщі) JĘZYK UKRAIŃSKI

  W związku z trwającym gorącym okresem podatkowym i obowiązkowym składaniem deklaracji PIT nawarstwiają się pytania odnośnie rozliczania podatkowego pracowników z Ukrainy. Co musisz wiedzieć, jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, w ciągu ostatniego roku zamieszkałeś w Polsce i to właśnie tutaj podjąłeś pracę zarobkową? 

  Оскільки вже розпочався період податкового декларування податків від доходів фізичних осіб PIT, виникають численні запитання щодо податкового обліку працівників з України. Що потрібно знати, якщо Ви є громадянином України, який проживав у Польщі протягом останнього року і виконував тут оплачувану роботу? 

  e-ZLA 2023 - zmiany w przekazywaniu zaświadczeń (zwolnień) lekarskich od 24 marca

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.

  Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ile do ręki (netto)?

  Trzynaste emerytury roznoszone przez listonoszy odbiorcy otrzymają między 31 marca a 25 kwietnia - poinformowała 21 marca 2023 r. Poczta Polska. Dodała, że świadczenia trafią za jej pośrednictwem do 2 mln Polaków.

  Badanie sprawozdania finansowego w 2023 roku za 2022 rok – co warto wiedzieć

  Czas kończyć pracę nad sprawozdaniami finansowymi! Sprawozdania finansowe za 2022 rok należy przygotować do 31 marca 2023 roku. Absolutnie nie należy się sugerować zeszłym rokiem, kiedy to z powodu pandemii COVID-19 terminy były wydłużone. A co trzeba wiedzieć o badaniu sprawozdań finansowych?

  Gotówka prawem, nie przywilejem. Czy zrezygnować ze złotówki i przyjąć euro? Forum Suwerenności Monetarnej

  Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca 2023 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wezmą udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.

  Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

  Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

  Oświetlenie w pracy. Jakie powinno być? Współczynnik CRI, kolor i temperatura światła

  Komfort pracy wzrokowej zależy od wielu czynników. Złe oświetlenie (w tym światło sztuczne) niekorzystnie wpływa na naszą efektywność, a także na nasz wzrok. Jak zadbać o komfort pracy przy sztucznym świetle?

  Jak uniknąć podatku od darowizny pieniężnej? Konieczne jest udokumentowanie wpłaty
  Warunkiem zwolnienia z podatku darowizny gotówkowej między osobami najbliższymi jest udokumentowanie wpłaty tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy w sposób zapewniający identyfikację stron umowy - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  Ulga rehabilitacyjna. Jak odliczyć koszty na samochód?

  Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć w określonym limicie koszty dotyczące używania samochodu. Jednocześnie konstrukcja przepisów sprawia, że można odliczyć bez limitu koszty przystosowania samochodu do określonych potrzeb ale takim przywilejem nie jest już objęty zakup specjalnie przystosowanego samochodu.

  ZUS: Nowy certyfikat w programie Płatnik od 27 marca 2023 r. Sprawdź link do do nowego certyfikatu

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 27 marca 2023 r. w komunikacji z ZUS należy korzystać z nowego certyfikatu ZUS w programie Płatnik.

  Większe dopłaty do sadzeniaków. Polskie firmy przetwórcze gwarantują skup ziemniaków. Najwyższa cena w historii

  Uprawa ziemniaków jest aktualnie istotną alternatywą dla uprawy zbóż - mówił rolnikom 20 marca 2023 r. w Łomży (Podlaskie) wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. Minister zachęcał rolników do uprawy ziemniaków, informując, że mają być zwiększone dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego (tzw. sadzeniaków kwalifikowanych), a ziemniaki będą skupione przez polskie firmy przetwórcze. PEPEES w Łomży może skupić ponad 200 tys. ton ziemniaków skrobiowych po najwyższej cenie w historii, a cała grupa może skupić znacznie więcej, surowca jest za mało - powiedział dziennikarzom prezes tej firmy Wojciech Faszczewski.

  Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 r. Jak przygotować się do obligatoryjnej digitalizacji faktur?

  KSeF to elektroniczny system wymiany faktur, który w Polsce będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 roku. Integracja z nim jest konieczna dla wszystkich firm i wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w kwestii digitalizacji danych i dokumentów biznesowych. 

  Międzynarodowa reforma podatkowa OECD - 2 filary. W Polsce możliwy podatek wyrównawczy (top-up tax)

  W dniu 18 stycznia 2023 r. OECD opublikowała wstępne wnioski z najnowszej analizy oceny skutków ekonomicznych reformy międzynarodowego systemu podatkowego opartej na dwóch filarach. Z analizy OECD wynika, iż wpływy do budżetów, jakie ma ona przynieść będą znacznie wyższe, niż do tej pory zakładano.

  Transakcje zagraniczne a faktury ustrukturyzowane w KSeF. Kiedy trzeba wystawiać?

  Korzystanie z faktur ustrukturyzowanych oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest obecnie dobrowolne. Niemniej wielkimi krokami zbliża się obowiązek korzystania z tych instytucji. W tym kontekście warto się zastanowić, czy obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie dotyczył sytuacji, gdy polski podmiot posługuje się zagraniczną rejestracją do celów VAT i wykonuje transakcję w obcym państwie, która jest tamtejszą transakcją krajową.

  Webinarium „Rozliczenia PIT za 2022 r.” + certyfikat gwarantowany (29 marca 2023 r.)

  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenia PIT za 2022 r.” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 29 marca 2023 roku o godz. 12:00. Polecamy!