Ulga na robotyzację – jakie korzyści podatkowe

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
Ulga na robotyzację
Konstrukcja dla przedsiębiorców, którzy mają w planach inwestować w roboty przemysłowe, bądź amortyzują już zakupione, tj. dla osób, które chcą automatyzować produkcję. Czy ulga na robotyzację jest w stanie dotrzymać tempa i rywalizować z takimi tytanami jak IP Box, B+R, czy ulga na prototyp?

Ulga na robotyzację wśród podobnych ulg podatkowych

Ulga na robotyzację, to kolejna ulga w podatku dochodowym przysługująca podatnikom PIT, jak i CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Mechanizm działania tytułowego novum jest praktycznie identyczny, jak w przypadku jej starszej i większej kuzynki ulgi B+R. Z tą zasadniczą różnicą, że zarówno katalog kosztów oraz limit ich odliczenia zostały zmienione.

Autopromocja

Podobnie jednak, jak w przypadku ulgi B+R, koszty kwalifikowane podlegające pod ulgę na robotyzację nie mogły zostać wcześniej zwrócone podatnikowi w żadnej formie oraz nie mogły zostać odliczone od podstawy opodatkowania. Tak samo, ustawodawca zastrzegł również konieczność wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w księgach. Ponadto podatnik musi prowadzić działalność poza specjalną strefą ekonomiczną.

Mechanizm działania ulgi na robotyzację

Przedsiębiorca, który dokona zakupu i wdrożenia robotów przemysłowych we własnej działalności, może odliczyć od dochodu na koniec roku dodatkowe fikcyjne 50% kosztów uzyskania przychodów przysługujące na robotyzację. Zgodnie z art. 38eb ustawy o CIT oraz art. 52jb ustawy o PIT za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1. koszty nabycia fabrycznie nowych:

a) robotów przemysłowych,

b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1 powyżej.

3) usługi szkoleniowe nabywane w związku z robotem przemysłowym

Definicje robotów przemysłowych i maszyn zostały szczegółowo przedstawione w tym samym artykule.

Robot zakupiony w 2021 roku a ulga na robotyzację

Czy fakt, że ulga weszła w życie z początkiem bieżącego roku oznacza, że maszyna zakupiona w grudniu miesiąc wcześniej nie podlega pod ulgę? Otóż okazuje się, że nie ma się o co martwić, bowiem zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów oraz Dyrektora KIS w przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych maszyny przed pojawieniem się ulgi, wszelkie odpisy amortyzacyjne związane z niniejszym zakupem od 1 stycznia 2022 roku będą podlegać rozliczeniu, tj. 150% faktycznego odpisu amortyzacyjnego. Przepadają nam jednak odpisy amortyzacyjne uwzględnione przed datą wejścia ulgi w życie.

Istotną zaś różnicą w porównaniu do innych ulg jest jednak to, iż ustawodawca założył dokładny czas jej obowiązywania, tj. dotyczy ona kosztów kwalifikowanych ponoszonych od stycznia 2022 roku do końca roku 2026.

Jonasz Bejger, Kancelaria Mentzen

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...