Jak dokumentować nabycie usług niematerialnych w celu zaliczenia do kosztów

Jak dokumentować nabycie usług niematerialnych w celu zaliczenia do kosztów / Fotolia
Na potrzeby zakwalifikowania wydatków poniesionych na nabycie usług niematerialnych do kosztów uzyskania przychodów konieczne są dowody potwierdzające faktyczne (rzeczywiste) świadczenie tego rodzaju usług – sama umowa oraz faktury mogą okazać się niewystarczające w takiej sytuacji.

Autopromocja

Takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z dnia 9 maja 2016 r. (sygn. akt Ts 373/15).

Stan faktyczny

Sprawa dotyczy spółki, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie organizowania gier na automatach. W zeznaniu podatkowym za 2006 r. spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikające z faktur z tytułu nabycia usług niematerialnych (konsultingowych). Jednocześnie spółka nie przedstawiła żadnych dowodów, które potwierdziłyby faktyczne świadczenie tych usług. Co więcej nie wykazała również związku tych wydatków z celem uzyskania przychodów.

Wobec powyższego właściwy dla spółki skarżącej Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej odmówił uznania opisanych wyżej wydatków za koszty uzyskania przychodów.

W złożonym odwołaniu spółka zarzuciła, że organ nie przeprowadził wszystkich koniecznych dowodów, a te, które udało się zgromadzić, zostały ocenione w niewłaściwy sposób. Szczególną uwagę zwrócono na nieprzeprowadzenie dowodu z zeznań pracownika oraz prezesa spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji wskazując, że spółka nie dostarczyła materialnych dowodów na faktyczne świadczenie przedmiotowych usług w postaci stosownych analiz i zestawień matematycznych. Organ zaznaczył również, że nie mogą zostać one zastąpione wyłącznie przez ustne wyjaśnienia wskazanego przez spółkę pracownika.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do opinii organu II instancji podkreślając, że przedmiotem dowodu w analizowanej sprawie powinna być treść wskazanej dokumentacji i to w takiej postaci, w jakiej spółka ją otrzymała, posiadała i uczyniła podstawą uznania wydatków za koszt podatkowy.

Dokumentowanie kosztów usług niematerialnych w PIT i CIT

Wobec powyższego WSA oddalił skargę spółki. Podobnego stanowiska był również Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną. W konsekwencji spółka zwróciła się ze skargą konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego podnosząc, że organy w zakresie, w jakim przyznały w postępowaniu podatkowym prymat dowodowi z dokumentu nad innymi środkami dowodowymi naruszyły przede wszystkim prawo do sądu, w tym prawo do wysłuchania, oraz zasadę proporcjonalności.

Postanowienie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny uznał zarzuty postawione w skardze za bezzasadne i postanowił odmówić nadania jej dalszego biegu. Trybunał wskazał przy tym, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest uzależnione od jego właściwego udokumentowania.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)


Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny, z prawidłowych i rzetelnych dowodów musi wynikać celowość oraz racjonalność poniesionych wydatków. W konsekwencji to w interesie podatnika jest wykazanie nie tylko faktu poniesienia danego wydatku, ale również jego celowości i racjonalności. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów nie można uznać za koszt takich wydatków, które budzą ze strony organów podatkowych jakiekolwiek wątpliwości.

Trybunał podkreślił również, że chociaż przepisy ustaw podatkowych nie przewidują dla usług niematerialnych szczególnych wymogów dotyczących sposobu ich dokumentowania, to jednak w doktrynie oraz orzecznictwie podkreśla się obowiązek udokumentowania faktycznego (rzeczywistego) wykonania tego rodzaju usług.

Podsumowanie

Trybunał Konstytucyjny wskazał jednoznacznie, że posiadanie samej umowy oraz faktury dokumentującej zakup usług niematerialnych jest niewystarczające dla uznania takich wydatków za koszty. Dopiero posiadanie dowodów potwierdzających faktyczne wykonanie tego rodzaju usług pozwala podatnikom na zakwalifikowanie ponoszonych wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie za przeniesienie działalności a koszt uzyskania przychodów

Co więcej, kwestia właściwego dokumentowania świadczenia usług niematerialnych jest istotna nie tylko z perspektywy kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów, ale jest również związana z obszarem cen transferowych. Na potrzeby sporządzenia prawidłowej dokumentacji cen transferowych, dotyczącej transakcji w zakresie usług niematerialnych, podmioty powiązane powinny dysponować odpowiednimi dowodami na rzeczywiste świadczenie tego rodzaju usług.

Stanowisko zarówno organów podatkowych, jak również sądów i Trybunału w przedstawionej sprawie nie powinno dziwić i należy uznać je za prawidłowe z punktu widzenia doktryny prawa podatkowego oraz dotychczasowej praktyki.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...