REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie kosztów usług niematerialnych w PIT i CIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Dokumentowanie kosztów usług niematerialnych w PIT i CIT
Dokumentowanie kosztów usług niematerialnych w PIT i CIT

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie wprowadzają szczególnych wytycznych dotyczących dokumentowania wydatków związanych z nabywaniem usług niematerialnych. Jednakże, w świetle stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe i sądy administracyjne, dokumentowanie dla celów podatkowych kosztów nabycia usług o charakterze niematerialnym za pomocą faktur oraz umów zawartych ze świadczeniodawcą, okazuje się być niewystarczające.

Ogólna zasada dotycząca dopuszczalności zaliczania po stronie kosztów uzyskania przychodów różnego rodzaju wydatków, poniesionych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, kładzie nacisk na celowość wydatkowanych przez podatnika środków. Zarówno na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PDOF), jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), do kosztów uzyskania przychodów zakwalifikować można koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł (zob. odpowiednio przepisy art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF oraz art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP).

Autopromocja

Wyjątek od powyższej zasady stanowią wydatki, wprost wyłączone przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów. Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów został określony odpowiednio w art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF oraz w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Decydującym czynnikiem pozwalającym na zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest, zgodnie z powyższymi uwagami, poniesienie go w celu osiągnięcia przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czemu towarzyszyć powinna racjonalność działań oraz adekwatność podjętych środków.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, jak niejednokrotnie wskazują organy podatkowe, podatnik odnosząc ewidentne korzyści z dopuszczalności zmniejszenia o dany koszt osiągniętych przychodów od podstawy opodatkowania, zobowiązany jest wykazać, w oparciu o zgromadzone dowody, istnienie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a obiektywną możliwością osiągnięcia przychodu. Uznaje się, iż to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, iż określony wydatek stanowi koszt uzyskania przychodów. W związku z powyższym, uznanie określonego wydatku za koszt podatkowy dozwolone jest jedynie wówczas, gdy na podstawie prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń, ponad wszelką wątpliwość przyjąć można, iż wydatek został faktycznie poniesiony, jak również jest celowy i racjonalny (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12.08.2015 r., znak IBPB-1-3/4510-108/15/SK).

Podatnicy powinni wykazać się szczególną starannością podczas gromadzenia dowodów dokumentujących poniesienie kosztów i wykonanie usług o charakterze niematerialnym. Usługi te stanowią jeden z głównych obszarów ryzyka w kontekście prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości podatkowych oraz potencjalnych skutków ich wystąpienia (zob. Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej 2015). Dlatego też transakcje dotyczące świadczenia usług niematerialnych stanowią przedmiot zainteresowania ze strony podmiotów kontrolujących. Pod pojęciem usług o charakterze niematerialnym należy rozumieć przede wszystkim usługi doradcze, księgowe, badania rynku, usługi prawne, reklamowe, szkoleniowe, a także usługi zarządzania i kontroli lub usługi przetwarzania danych.

Wskazać należy, że przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie wprowadzają szczególnych wytycznych dotyczących dokumentowania wydatków związanych z nabywaniem usług niematerialnych. Jednakże, w świetle stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe i sądy administracyjne, dokumentowanie dla celów podatkowych kosztów nabycia usług o charakterze niematerialnym za pomocą faktur oraz umów zawartych ze świadczeniodawcą, okazuje się być niewystarczające.

Zaliczenie w poczet kosztów podatkowych wydatków związanych z realizacją usług niematerialnych wymaga również przedstawienia konkretnych materialnych dowodów poświadczających fakt wykonania tych usług (zob. wyrok WSA we Wrocławiu z 12.04.2011 r., sygn. akt I SA/Wr 364/11). Podkreśla się przy tym, iż na podatniku spoczywa ciężar wykazania czy usługi niematerialne zostały rzeczywiście wykonane, jakiego rodzaju czynności przedsięwziął usługodawca oraz czy ich celem było uzyskanie przychodu, a także, że wykonał je podmiot, na rzecz którego uiszczono zapłatę (por. wyrok NSA z 8.11.2011 r., sygn. akt II FSK 1048/10).


W celu sprostania wymogom wykreowanym przez praktykę orzeczniczą, podkreślającą konieczność udowodnienia aspektu zrealizowania usługi, podatnik powinien zatroszczyć się o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji materialnej. W tym zakresie pomocne może okazać się sporządzanie i archiwizowanie sprawozdań i raportów, przygotowywanie opinii i analiz oraz innych dokumentów zawierających informacje dotyczące podjętych, w ramach wykonywanych usług, czynności (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26.09.2011 r., znak ILPB3/423-270/11-4/EK). Dowiedzeniu wykonania usługi służyć może również dokumentacja zdjęciowa, korespondencja, a nawet rejestr bilingów telefonicznych. Niemniej jednak, w zależności od specyfiki sprawy, podatnik w celu zabezpieczenia swych interesów, może posługiwać się również innymi dowodami, o ile tylko wskazywać będą one wskazywać na fakt wykonania usługi.

Aleksandra Kołc, konsultant w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA