reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Nagrody roczne dla pracowników - kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Nagrody roczne dla pracowników - kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne, tj. w ostatnim miesiącu danego roku.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 października 2015 r. (nr IBPB-1-3/4510-250/15/APO).

Nagroda roczna dla pracowników

Sprawa dotyczyła spółki, która wypłaca swoim pracownikom nagrodę roczną na podstawie wprowadzonego regulaminu wynagradzania. Zgodnie z zapisami regulaminu, pracownikom przysługuje nagroda roczna za poprzedni rok w wysokości 8,5% podstawy. Nagroda będzie wypłacana w terminie do 31 marca roku kalendarzowego za rok poprzedni. Podstawą nagrody rocznej jest roczne wynagrodzenie brutto pracownika za czas przepracowany w poprzednim roku. Spółka wypłaciła pracownikom nagrodę roczną za 2014 r. dnia 16 stycznia 2015 r., natomiast składki na ZUS, FP i FGŚP od tej nagrody zostały zapłacone 16 lutego 2015 r. Rok podatkowy spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy wypłacona pracownikom nagroda roczna oraz składki na ZUS, FP, FGŚP od tej nagrody stanowią koszty uzyskania przychodów w 2014 r.

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że na podstawie art. 15 ust. 4g ustawy o CIT, wypłacona nagroda roczna za 2014 r. będzie stanowić koszt uzyskania przychodów spółki w miesiącu grudniu 2014 r. Nagroda została wypłacona w terminie wynikającym z obowiązującego w spółce regulaminu wynagradzania. Spełniony został zatem wymóg określony w powyższym przepisie, by nagroda została wypłacona lub postawiona do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z kolei na mocy art. 15 ust. 4h pkt 2 ustawy o CIT, składki ZUS od nagrody rocznej w części finansowanej przez spółkę, składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które zostaną opłacone nie później niż do 15 dnia tego miesiąca, w którym nagroda została wypłacona lub postawiona do dyspozycji stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który przedmiotowe świadczenia są należne. W przypadku uchybienia terminowi, wydatki z tytułu składek od nagród rocznych stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu zapłaty składek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o CIT).

W przedstawionym stanie faktycznym wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu grudniu 2014 r. Natomiast ponieważ nie dochowano terminu z art. 15 ust. 4h pkt 2 ustawy o CIT (zgodnie z którym składki musiałyby zostać opłacone do dnia 15 stycznia 2015 r.), składki od nagrody będą stanowić koszt uzyskania przychodów spółki w miesiącu ich opłacenia - lutym 2015 r.

 Dyrektor Izby Skarbowej podzielił stanowisko wnioskodawcy. 

Monika Sitarek, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama