| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Nagrody roczne dla pracowników - kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Nagrody roczne dla pracowników - kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne, tj. w ostatnim miesiącu danego roku.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 października 2015 r. (nr IBPB-1-3/4510-250/15/APO).

Nagroda roczna dla pracowników

Sprawa dotyczyła spółki, która wypłaca swoim pracownikom nagrodę roczną na podstawie wprowadzonego regulaminu wynagradzania. Zgodnie z zapisami regulaminu, pracownikom przysługuje nagroda roczna za poprzedni rok w wysokości 8,5% podstawy. Nagroda będzie wypłacana w terminie do 31 marca roku kalendarzowego za rok poprzedni. Podstawą nagrody rocznej jest roczne wynagrodzenie brutto pracownika za czas przepracowany w poprzednim roku. Spółka wypłaciła pracownikom nagrodę roczną za 2014 r. dnia 16 stycznia 2015 r., natomiast składki na ZUS, FP i FGŚP od tej nagrody zostały zapłacone 16 lutego 2015 r. Rok podatkowy spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy wypłacona pracownikom nagroda roczna oraz składki na ZUS, FP, FGŚP od tej nagrody stanowią koszty uzyskania przychodów w 2014 r.

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że na podstawie art. 15 ust. 4g ustawy o CIT, wypłacona nagroda roczna za 2014 r. będzie stanowić koszt uzyskania przychodów spółki w miesiącu grudniu 2014 r. Nagroda została wypłacona w terminie wynikającym z obowiązującego w spółce regulaminu wynagradzania. Spełniony został zatem wymóg określony w powyższym przepisie, by nagroda została wypłacona lub postawiona do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z kolei na mocy art. 15 ust. 4h pkt 2 ustawy o CIT, składki ZUS od nagrody rocznej w części finansowanej przez spółkę, składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które zostaną opłacone nie później niż do 15 dnia tego miesiąca, w którym nagroda została wypłacona lub postawiona do dyspozycji stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który przedmiotowe świadczenia są należne. W przypadku uchybienia terminowi, wydatki z tytułu składek od nagród rocznych stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu zapłaty składek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o CIT).

W przedstawionym stanie faktycznym wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu grudniu 2014 r. Natomiast ponieważ nie dochowano terminu z art. 15 ust. 4h pkt 2 ustawy o CIT (zgodnie z którym składki musiałyby zostać opłacone do dnia 15 stycznia 2015 r.), składki od nagrody będą stanowić koszt uzyskania przychodów spółki w miesiącu ich opłacenia - lutym 2015 r.

 Dyrektor Izby Skarbowej podzielił stanowisko wnioskodawcy. 

Monika Sitarek, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK