Wydatki na przystosowanie lokalu dla celów działalności gospodarczej

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Jestem osobą fizyczną i prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, którą zamierzam rozszerzyć o punkt usług ksero, drukowania, wykonywania nadruków. W tym celu planuję wynająć większy lokal w odpowiednim punkcie w miejscowości, gdzie prowadzę działalność. Ten, o którym myślę wymaga jednak podjęcia znacznych prac przystosowawczych. Obejmą one między innymi wyburzenie ścian i postawienie nowych w innym rozkładzie, wymianę instalacji elektrycznej i wodno - kanalizacyjnej, wymianę okien, ułożenie podłóg, wykonanie instalacji alarmowej. Jak rozliczyć podatkowo koszty podjętych prac?

Rozmiar planowanych przez podatnika prac wskazuje, że wykraczają one poza zwyczajowy remont i nie są to tylko drobne nakłady obciążające najemcę. Ich celem jest przystosowanie lokalu mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej. Podejmowane prace podatnik zamierza zrealizować w lokalu, który nie jest jego własnością.

Autopromocja

Takie prace stanowią tzw. inwestycję w obcym środku trwałym. 

Podatnik realizuje inwestycję w obcym środku trwałym, jeśli ponosi nakłady na istniejący środek trwały. Ulepszany składnik majątku (np. budynek, lokal) nie stanowi własności ani współwłasności podatnika, ale jest wykorzystywany w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na podstawie umowy np. umowy najmu, dzierżawy itp. Nakłady zmierzają do ulepszenia środka trwałego, tzn. jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji (np. modernizacja wynajętego lokalu).

Inwestycje w obcym środku trwałym stanowią odrębną kategorię środków trwałych i to niezależnie od planowanego ich użytkowania przez podatnika. A więc stanowią środki trwałe nawet, jeżeli planuje je użytkować krócej niż rok. 

Wydatków na obce środki trwałe podatnik nie zaliczy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Odniesie je do kosztów podatkowych dopiero poprzez odpisy amortyzacyjne po zakończeniu inwestycji i oddaniu jej do używania. Podatnik musi również pamiętać o konieczności ujęcia inwestycji w obcych środkach trwałych w prowadzonej ewidencji środków trwałych. 

Przed rozpoczęciem amortyzowania podatnik powinien określić wartość początkową inwestycji. Stosownie do art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie.

Oznacza to, że wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym stanowią nakłady poczynione przez podatnika w trakcie realizacji inwestycji.

Podsumowując, nakłady poniesione na przystosowanie (adaptację) lokalu mieszkalnego do potrzeb działalności gospodarczej, stanowią w sumie wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym. Zrealizowane nakłady podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów jedynie w formie odpisów amortyzacyjnych, po zakończeniu inwestycji i jej oddaniu do używania.

Ustawodawca przewidział możliwość zastosowania wobec inwestycji w obcych środkach trwałych indywidualnych stawek amortyzacyjnych, ale podatnik musi je amortyzować nie krócej niż 10 lat.

Podstawa prawna:
art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b, art. 22 ust. 8, art. 22a ust. 2 pkt 1, art. 22g ust. 7 i 17, art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...