Czynsz za najem mieszkania może być kosztem uzyskania przychodów

Czynsz za najem mieszkania może być kosztem uzyskania przychodów
Przedsiębiorca, który wynajmie mieszkanie w pobliżu miejsca wykonywania działalności, może wydatki na ten cel zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Oczywiście pod warunkiem, że miejsce pracy znajduje się daleko od miejsca jego zamieszkania.

Wielu przedsiębiorców świadczy usługi poza miejscem zamieszkania. W niektórych przypadkach okres świadczenia usług jest na tyle długi a odległość do domu tak duża, że konieczne jest wynajęcie mieszkania, aby móc wykonać zamówienie. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy miejsce świadczenia usług znajduje się poza Polską. Na szczęście wynajem takiego mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Autopromocja

Firma w Polsce, praca w Belgii

Do Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił się podatnik, który ma firmę w Polsce ale w ostatnim okresie spędzał praktycznie cały czas w Belgii, gdzie wykonywał zlecenie dla klienta z tamtego kraju. Wprawdzie świadczy on usługi informatyczne, jednak nie mógł pracować zdalnie ze względu na bezpieczeństwo danych oraz istnienie zespołu roboczego, który działał w siedzibie klienta.

Aby móc wykonać pracę na miejscu, przedsiębiorca wynajął mieszkanie w Belgii, w pobliżu siedziby klienta. Spędzał w nim większość każdego miesiąca, ale na kilka dni zawsze wracał do kraju.

Podatnik poprosił Izbę Skarbową o wyjaśnienie, czy może wpisać wydatki na najem mieszkania do kosztów uzyskania przychodu. Jego zdaniem, powinny one być kosztem podatkowym, jako że nie może on dojeżdżać do miejsca wykonywania pracy, więc bez wynajmu nie byłby w stanie wykonywać zlecenia.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

To koszt, ale musi zostać właściwie udowodniony

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 14 listopada 2014 roku (sygnatura IBPBI/1/415-1118/14/AB) przyznał rację przedsiębiorcy. W interpretacji czytamy, że w ustawie jest zapisana zasada, że kosztem podatkowym są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, które służą osiągnieciu, zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów. A taki warunek spełniają koszty wynajmu mieszkania, jako że służy ono właśnie osiągnieciu i zachowaniu źródła przychodów.

Z tym, że – jak zaznaczyli urzędnicy – mieszkanie wynajmowane na firmę powinno służyć w całości działalności gospodarczej. Poza tym zwrócili uwagę na konieczność dokładnego udokumentowania wydatków. Ich zdaniem, konieczne jest nie tylko posiadanie umowy oraz poświadczeń dokonania przelewów, ale również podatnik powinien posiadać dokumenty, które potwierdzą, że w okolicy wynajmowanego mieszkania wykonywał usługi. Tylko wówczas będzie można wykazać, że istnieje bezsporny związek między wydatkiem a przychodem.

Wprawdzie podatnik, który uzyskał interpretację, świadczył usługi za granicą, ale ta zasada – że wynajem można wrzucić w koszty, jeśli jest związany z wykonywaną działalnością – powinna działać także w kraju. Pod warunkiem, że odległość między miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania usług jest na tyle duża, że uniemożliwia dojazdy. Tyle tylko, że – jak czytamy w interpretacji – trzeba posiadać dokumenty, potwierdzające, że rzeczywiście w danej okolicy wykonywało się usługi, a więc konieczna jest np. pisemna umowa z klientem, w której wskazane będzie miejsce wykonania pracy.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...