Motor przedsiębiorca zaliczy do kosztów ale już kasku i skórzanej kurtki nie

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Czy przedsiębiorca poruszający się motocyklem może zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie odzieży motocyklowej (czyli np. kasku motocyklowego, skórzanej kurtki etc.)? Używania kasku przez motocyklistę wymaga prawo o ruchu drogowym. Jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że są to wydatki o charakterze osobistym i jako takie nie można ich zaliczyć do kosztów podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Od dawna zarówno fiskus jak i sądy administracyjne nie pozwalają przedsiębiorcom zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież reprezentacyjną typu garnitury, garsonki, koszule, bluzki, krawaty – zarówno dla ich samych jak i pracowników.

Autopromocja

Wyjątkiem są jednolite ubrania (ubiory służbowe) opatrzone logo firmy przeznaczone np. dla pracowników działu obsługi klienta – takie wydatki mogą być kosztami podatkowymi.

Przykładem jest wyrok NSA oz. we Wrocławiu z 30 lipca 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 501/00), w którym NSA stwierdził m.in.:
(…) W szczególności trafnie przyjęto, że w przedmiotowej sprawie zakup odzieży dla pracowników nie stanowił kosztów uzyskania przychodów spółki. Jak wynika z niespornych ustaleń zakupione rzeczy takie jak spodnie, marynarki, żakiety, kamizelki, kurtki, bluzki, koszule, buty nie stanowiły odzieży ochronnej, brak też podstaw do uznania je za ubiory służbowe o określonym wzorze, uwzględniającym reprezentacje i reklamę firmy, zaopatrzone w logo firmy.
Skoro tak - podzielić należy jednolity w orzecznictwie pogląd, że wydatki na tego typu odzież nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów gdyż nie były poczynione w celu ich uzyskania.
Słusznie organ podatkowy stanął na stanowisku, że wskazane rzeczy miały charakter rzeczy osobistych pracowników, a pracownicy sami winni ponosić koszty takich zakupów /vide: wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia: 16 kwietnia 1997 r. I SA/Kr 1297/96, 16 grudnia 1999 r. I SA/Kr 717/98, 10 września 1999 r. I SA/Lu 742/98, 28 lipca 1999 r. I SA/Gd 1205/97, 15 marca 2000 r. SA/Sz 59/99/.
(…).

Polecamy: Reprezentacja i reklama

Jednak odzież reprezentacyjna, to nie odzież ochronna. Ponadto używania np. kasku wymagają przepisy prawa o ruchu drogowym.

Dlatego też pewien podatnik prowadzący działalność gospodarczą zapytał Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie czy w świetle ustawy o PIT zakup kasku motocyklowego, skórzanej kurtki motocyklowej ze wzmocnieniami, spodni motocyklowych ze wzmocnieniami, butów skórzanych motocyklowych stanowią koszty uzyskania przychodu.

Podatnik ten prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych serwisowych. Charakter prowadzonej przez niego działalności wiąże się z koniecznością szybkiego dotarcia do klienta. W związku z tym, że większość klientów prowadzi swoją działalność w Warszawie — mieście z dużymi problemami komunikacyjnymi najlepszym rozwiązaniem zapewniającym mobilność a więc szybki dostęp do klienta jest korzystanie z motocykla.

Podatnik zawarł umowę o charakterze leasingu operacyjnego, zgodnie z którą rozpoczął korzystanie z motocykla dla celów prowadzonej działalności, a raty leasingowe zaliczał do kosztów.

Jeżdżenie motocyklem wymaga specjalnej odzieży chroniącej zarówno przed niższymi temperaturami jak i przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Prawo o ruchu drogowym (art. 40) nakłada obowiązek używania kasku zarówno. Zasady bezpieczeństwa wymagają też aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do motocykla. W związku z tym wnioskodawca nabył ubranie motocyklowe w skład którego wchodzi: kask, skórzana kurtka motocyklowa, spodnie motocyklowe, buty.

Polecamy: serwis PIT

Zdaniem podatnika prowadząca działalność osoba wykorzystująca motocykl w działalności gospodarczej jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup specjalistycznej odzieży motocyklowej. Brak takiej odzieży istotnie utrudniałby jazdę motocyklem, a przede wszystkim powodowałby dodatkowe niebezpieczeństwo związanego z ewentualnymi skutkami wypadku. W konsekwencji tego stanu rzeczy należy uznać, że koszty są poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT, a więc zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy stanowią koszty uzyskania przychodów dla prowadzonej przez podatnika działalności.

Jednak w interpretacji indywidualnej (nr IPPB1/415-454/09-2/AG) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2009 r. nie zgodził się z podatnikiem, że te wydatki są kosztem podatkowym. Organ podatkowy stwierdził m.in.:

(…) jest kwestią oczywistą, że korzystanie z motocykla pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście. Jednakże zważyć należy, że wydatek poniesiony na zakup odzieży motocyklowej nie ma w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Bezpośrednim celem jaki jest związany z zakupem odzieży motocyklowej ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia użytkownika, a wydatki poniesione na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym.
W tym miejscu należy zauważyć, iż nie każdy wydatek ponoszony przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, może zostać zaliczony, zgodnie z prawem podatkowym, do kosztów uzyskania przychodu. Zatem stanowisko wnioskodawcy względem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu odzieży motocyklowej jest nieprawidłowe
.

Stanowisko fiskusa wydaje się błędne przynajmniej co do wydatku na kask. Motocyklowa odzież ochronna pełni te same funkcje, co np. odzież ochronna (rękawice, kaski) używane np. w budownictwie. Tam ten wydatek ma uzasadnienie prawne w przepisach bhp. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy motocyklisty taką podstawą jest prawo o ruchu drogowym.

Gdybyśmy mieli do czynienia z wydatkami na rzecz pracowników, to warto wiedzieć, że zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej – w tym odzież i obuwie ochronne. Pracownik ma obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej, dostarczonych przez pracodawcę. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej także wówczas, gdy żaden szczególny przepis nie przewiduje wyposażenia pracownika w takie środki, ale również w sytuacjach, w których doświadczenie życiowe wskazuje na potrzebę korzystania z takich środków (wyrok Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 1959 r., III CR 907/58, PiZS 1961/1/60).

Dlatego też warto poczekać na wyrok sądu administracyjnego w tej sprawie, bo należy mieć nadzieję, że podatnik – motocyklista odwołał się od tej niekorzystnej interpretacji. Tymczasem można rekomendować wszystkim zapalonym przedsiębiorcom - motocyklistom, by naszyli na swoje kurtki motocyklowe emblematy z logo swojej firmy. Pozwoli to najprawdopodobniej uniknąć konfliktów z fiskusem i jednocześnie zaliczyć wydatki do kosztów.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...