Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.
Na początku 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które dadzą możliwość prowadzenia działalności polegającej na przetwarzaniu (w sposób inny niż przemysłowy) i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Do produktów tego rodzaju będą zaliczane m.in. pieczywa, wędliny, dżemy, kompoty, sery, a także mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy. Jako sposób opodatkowania będzie można zastosować ryczałt w wysokości 2% uzyskanych przychodów.

Autopromocja

Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych jako przychody z innych źródeł

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, począwszy od 2016 r., będą uznawane za przychody z tzw. innych źródeł.

Oznacza to, że dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, przychody ze sprzedaży takich produktów nie będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015-2020

Przy czym przychodami z innych źródeł nie będą przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskane w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Rozwiązanie to nie znajdzie również zastosowania do osób, które jednocześnie będą osiągać przychody zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dodatkowo, przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych będą zaliczane do przychodów z innych źródeł, jeżeli ich sprzedaż nie będzie odbywać się na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ważne!

Za produkt przetworzony podlegający sprzedaży, pochodzący z własnej uprawy, oprócz m.in. pieczywa, wędlin, dżemów, kompotów, serów, została również uznana mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy.

Konieczność prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży

Osoby, które zdecydują się taką działalność i uzyskają przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, będą musiały prowadzić odrębnie dla każdego roku podatkowego maksymalnie uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Taka ewidencja sprzedaży powinna zawierać co najmniej następujące dane:

- numer kolejnego wpisu,

- datę uzyskania przychodu,

- kwotę przychodu,

- przychód narastająco od początku roku.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Należy też mieć na uwadze, że dzienne przychody z tego tytułu trzeba będzie ewidencjonować w dniu sprzedaży.

Produkty na sprzedaż muszą być przetwarzane samodzielnie

Ustawodawca, oprócz już wspomnianej ewidencji, wprowadzi też kilka dodatkowych warunków, które podatnik decydujący się na sprzedaż bezpośrednią powinien spełniać, m.in. wyłączona została możliwość zatrudnienia osób do produkcji.

A zatem przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie może odbywać się przy udziale osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze.

Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

Sprzedaż w gospodarstwie lub na targowisku

Kolejny warunek dotyczy miejsca sprzedaży. Produkty będzie można sprzedawać wyłącznie w miejscach, w których produkty zostały wytworzone albo na targowiskach. Za targowiska uznawane będą wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub w ich częściach.

Przy czym dokonując sprzedaży takich produktów na targowiskach, nie będzie obowiązku wystawienia rachunku. Odpowiednie zapisy w tym zakresie znalazły się w Ordynacji podatkowej, tj. „obowiązek wystawienia rachunku nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy, hodowli lub chowu, nieprzerobione lub nieprzetworzone sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży poza obrębem uprawy, hodowli lub chowu, z wyjątkiem sprzedaży na targowiskach”.

Sprzedaż opodatkowana ryczałtem w wysokości 2% uzyskanych przychodów

Formą podstawową opodatkowania przychodów ze sprzedaży takich produktów będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, czyli 18% lub 32%, w zależności o wysokości przychodów.

Jednak podatnicy osiągający przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych będą mieli możliwość wyboru dla tych przychodów uproszczonej, zryczałtowanej formy opodatkowania tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Taki ryczałt będzie wynosił 2% uzyskanych przychodów.

Wybór opodatkowania ryczałtem będzie możliwy, jeżeli przychody z takiej sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 150.000 euro.

Co istotne, w roku rozpoczęcia działalności polegającej na sprzedaży przetworzonych produktów rolnych wybór opodatkowania ryczałtem będzie możliwy bez względu na wysokość przychodów.

Przy wyborze ryczałtu podatnik również będzie obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Ważne!

Zryczałtowaną formę opodatkowania należy wybrać składając w tym celu pisemne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Działalność niepodlegająca rejestracji

Przedmiotowa działalność polegająca na sprzedaży przetworzonych produktów rolnych nie będzie podlegała rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do działalności tej nie będą bowiem miały zastosowania przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą również w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych, co skutkować będzie niższym podatkiem od nieruchomości.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...