REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

Ewa Pasieczna
Biegły rewident
 e-agropodatki.pl
Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.
Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne
Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

REKLAMA

REKLAMA

Szczególne procedury dla rolników przewidziane w ustawie o VAT miały ograniczyć wymogi formalne dla rolników, zwolnić ich z podstawowych obowiązków formalnych, obejmujących podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych a jednocześnie zapewnić zwrot podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie środków produkcji. Te wszystkie zadania wypełnia ryczałtowy system zwrotu.

Niestety rolnicy chcący rozliczać się na zasadach ogólnych już na samym początku – w momencie rejestracji jako podatnik VAT czynny, czyli w momencie wypełniania i składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, mogą popełnić szereg błędów, których skutkiem będzie utrata prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Największą pułapką jest art. 15 ust. 4 ustawy o VAT.

Autopromocja

Wymieniony przepis wprowadza bowiem zasadę, że do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego skutkuje tym, że faktury dotyczące tego gospodarstwa będą wystawiane na tę właśnie osobę, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie ta sama osoba występować będzie w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży (dostawie) produktów rolnych, bądź też usługodawcy przy świadczeniu usług rolniczych.

Tak sformułowany przepis stanowi dla podatników pułapkę podatkową co najmniej z dwóch powodów:

Po pierwsze organy podatkowe konsekwentnie stoją na stanowisku, że wystawienie faktury zakupu na drugiego współwłaściciela gospodarstwa, powoduje utratę prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego na takiej fakturze. Taka interpretacja przepisów jest niezgodna z duchem zasady neutralności podatku VAT i ogranicza prawa współmałżonków niezgłoszonych jako czynnych podatników VAT do prowadzenia spraw wspólnego gospodarstwa rolnego. Ustawodawca ewidentnie popełnił błąd regulując ten problem właśnie w ten sposób. Moim zdaniem powinno to być uregulowane na takich samych zasadach jak spółki cywilne. Gospodarstwo rolne jest bowiem prowadzone przez dwie osoby i prościej byłoby by w takich sytuacjach nadawany był odrębny numer NIP dla gospodarstwa jako własności wspólnej dwóch osób. Warto zauważyć, że sądownictwo administracyjne w tej sprawie stanęło po stronie podatników (wyrok NSA z dnia 24 lipca 2008 r. sygn. akt I FSK 818/07).

Po drugie ustawa o VAT nie definiuje w ogóle pojęcia: wspólne gospodarstwo rolne. Wbrew pozorom interpretacja tego pojęcia rodzi szereg problemów. Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że dwie osoby (np. mąż i żona lub inni krewni) będą współwłaścicielami gospodarstwa rolnego oraz wyłącznymi właścicielami innych gospodarstw rolnych nabytych z majątku odrębnego (w przypadku małżonków). Zdarzają się przecież tego typu sytuacje, że jeden ze współmałżonków otrzymuje w darowiźnie do majątku odrębnego (np. od rodziców) gospodarstwo rolne oraz jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego nabytego w trakcie trwania małżeństwa w ramach ustawowego ustroju wspólności majątkowej. W takiej sytuacji taka osoba znajduje się w posiadaniu dwóch różnych gospodarstw rolnych: jednego – stanowiącego jego wyłączną własność i drugiego – objętego wspólnością majątkową małżeńską. W zależności od tego, który z małżonków złoży zgłoszenie rejestracyjne VAT-R skutek zarejestrowania się jako podatnika VAT czynnego obejmie tylko jedno bądź oba gospodarstwa rolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Małżeństwo prowadzi wspólnie gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą grunty nabyte przez męża do majątku odrębnego w drodze darowizny oraz nabyte wspólnie z żoną w tracie trwania małżeństwa. Rejestracji gospodarstwa rolnego jako czynnego podatnika VAT dokonuje żona, stając się jego przedstawicielem.

W świetle przepisów o VAT zgłoszenie się jako czynnego podatnika VAT powinno mieć skutek tylko w odniesieniu do gospodarstwa objętego ustrojem wspólności majątkowej, ponieważ żona nie miała podstaw prawnych do rozporządzania gospodarstwem stanowiącym majątek odrębny męża, ani do składania żadnych oświadczeń woli wiążących lub mających skutek prawny do takiej nieruchomości.

W efekcie to żona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym podatek VAT ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa rolnego, ale tylko z tej części gospodarstwa rolnego, które stanowi ich własność na zasadach wspólności majątkowej.

Niestety organy podatkowe pojęcie „wspólne gospodarstwo rolne” próbują interpretować jako gospodarstwo rolne „wspólnie prowadzone” i rozciągać skutki rejestracji jednego gospodarstwa rolnego (np. objętego wspólnością majątkową) na wszystkie inne stanowiące własność odrębną małżonków.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA