REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

Ewa Pasieczna
Biegły rewident
 e-agropodatki.pl
Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.
Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne
Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

REKLAMA

REKLAMA

Szczególne procedury dla rolników przewidziane w ustawie o VAT miały ograniczyć wymogi formalne dla rolników, zwolnić ich z podstawowych obowiązków formalnych, obejmujących podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych a jednocześnie zapewnić zwrot podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie środków produkcji. Te wszystkie zadania wypełnia ryczałtowy system zwrotu.

Niestety rolnicy chcący rozliczać się na zasadach ogólnych już na samym początku – w momencie rejestracji jako podatnik VAT czynny, czyli w momencie wypełniania i składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, mogą popełnić szereg błędów, których skutkiem będzie utrata prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Największą pułapką jest art. 15 ust. 4 ustawy o VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Wymieniony przepis wprowadza bowiem zasadę, że do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego skutkuje tym, że faktury dotyczące tego gospodarstwa będą wystawiane na tę właśnie osobę, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie ta sama osoba występować będzie w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży (dostawie) produktów rolnych, bądź też usługodawcy przy świadczeniu usług rolniczych.

Tak sformułowany przepis stanowi dla podatników pułapkę podatkową co najmniej z dwóch powodów:

Po pierwsze organy podatkowe konsekwentnie stoją na stanowisku, że wystawienie faktury zakupu na drugiego współwłaściciela gospodarstwa, powoduje utratę prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego na takiej fakturze. Taka interpretacja przepisów jest niezgodna z duchem zasady neutralności podatku VAT i ogranicza prawa współmałżonków niezgłoszonych jako czynnych podatników VAT do prowadzenia spraw wspólnego gospodarstwa rolnego. Ustawodawca ewidentnie popełnił błąd regulując ten problem właśnie w ten sposób. Moim zdaniem powinno to być uregulowane na takich samych zasadach jak spółki cywilne. Gospodarstwo rolne jest bowiem prowadzone przez dwie osoby i prościej byłoby by w takich sytuacjach nadawany był odrębny numer NIP dla gospodarstwa jako własności wspólnej dwóch osób. Warto zauważyć, że sądownictwo administracyjne w tej sprawie stanęło po stronie podatników (wyrok NSA z dnia 24 lipca 2008 r. sygn. akt I FSK 818/07).

Po drugie ustawa o VAT nie definiuje w ogóle pojęcia: wspólne gospodarstwo rolne. Wbrew pozorom interpretacja tego pojęcia rodzi szereg problemów. Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że dwie osoby (np. mąż i żona lub inni krewni) będą współwłaścicielami gospodarstwa rolnego oraz wyłącznymi właścicielami innych gospodarstw rolnych nabytych z majątku odrębnego (w przypadku małżonków). Zdarzają się przecież tego typu sytuacje, że jeden ze współmałżonków otrzymuje w darowiźnie do majątku odrębnego (np. od rodziców) gospodarstwo rolne oraz jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego nabytego w trakcie trwania małżeństwa w ramach ustawowego ustroju wspólności majątkowej. W takiej sytuacji taka osoba znajduje się w posiadaniu dwóch różnych gospodarstw rolnych: jednego – stanowiącego jego wyłączną własność i drugiego – objętego wspólnością majątkową małżeńską. W zależności od tego, który z małżonków złoży zgłoszenie rejestracyjne VAT-R skutek zarejestrowania się jako podatnika VAT czynnego obejmie tylko jedno bądź oba gospodarstwa rolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Małżeństwo prowadzi wspólnie gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą grunty nabyte przez męża do majątku odrębnego w drodze darowizny oraz nabyte wspólnie z żoną w tracie trwania małżeństwa. Rejestracji gospodarstwa rolnego jako czynnego podatnika VAT dokonuje żona, stając się jego przedstawicielem.

W świetle przepisów o VAT zgłoszenie się jako czynnego podatnika VAT powinno mieć skutek tylko w odniesieniu do gospodarstwa objętego ustrojem wspólności majątkowej, ponieważ żona nie miała podstaw prawnych do rozporządzania gospodarstwem stanowiącym majątek odrębny męża, ani do składania żadnych oświadczeń woli wiążących lub mających skutek prawny do takiej nieruchomości.

W efekcie to żona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym podatek VAT ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa rolnego, ale tylko z tej części gospodarstwa rolnego, które stanowi ich własność na zasadach wspólności majątkowej.

Niestety organy podatkowe pojęcie „wspólne gospodarstwo rolne” próbują interpretować jako gospodarstwo rolne „wspólnie prowadzone” i rozciągać skutki rejestracji jednego gospodarstwa rolnego (np. objętego wspólnością majątkową) na wszystkie inne stanowiące własność odrębną małżonków.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najczęstsze błędy podczas realizacji projektów unijnych: formalne, merytoryczne, finansowe, proceduralne

Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy europejskich to dla wielu przedsiębiorców i instytucji ogromna szansa na rozwój i wzrost konkurencyjności. Jednak pozytywna decyzja o dofinansowaniu to dopiero pierwszy krok na drodze do osiągnięcia sukcesu, a kolejne fazy projektu niosą ze sobą szereg wyzwań mogących zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Warto więc wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają firmy podczas realizacji projektów unijnych oraz jak ich unikać.

Do 400 tys. zł dotacji dla rzemieślników ze Śląska. Wnioski na początku 2025 r. Jakie kryteria trzeba spełniać?

Na początku 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości planuje ogłosić nabór na dotację dla rzemieślników zainteresowanych rozwojem prowadzonej działalności. 

Klient chce fakturę a nie zwrócił paragonu. Czy mimo to można mu wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

Podatek od sprzedaży w USA: czym różni się od VAT. Ponad 12 000 jurysdykcji podatkowych w jednym państwie

Stany Zjednoczone, jedna z największych i najpotężniejszych gospodarek świata, wyróżnia się pod względem podatkowym - nie posiada systemu podatku od wartości dodanej (VAT), który obowiązuje w Polsce i ponad 170 krajach na całym świecie. Wynikające z tego różnice widoczne są w portfelach konsumentów, ale są też prawdziwym wyzwaniem dla firm – zarówno tych amerykańskich, jak i polskich. Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym, odsłania szczegóły obu systemów i wyjaśnia, jak w nich funkcjonować.

REKLAMA

Od 31 grudnia 2024 r. przewoźnicy do 56 dni wstecz pod lupą inspekcji transportowych w UE. Jak przygotować się do nowych przepisów?

Już od 31 grudnia 2024 roku inspekcje transportowe w całej Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości nadzoru, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwukrotne wydłużenie okresu kontroli wymusi istotną zmianę procedur w firmach transportowych i przewozach osób. Należy się też liczyć ze zwiększoną liczbą wykrytych naruszeń na drodze. Jakie są konsekwencje tych zmian? I w jaki sposób przewoźnicy oraz osoby odpowiedzialne za transport publiczny mogą się na to przygotować? 

Ulga IP Box w 2025 r. Ministerstwo Finansów potwierdza, że idą zmiany w przepisach podatkowych

Ulga IP Box pozwala zmniejszyć efektywne opodatkowanie dochodów z działalności innowacyjnej nawet do 5%. Już w 2025 r. może dojść do zmiany przepisów dotyczących tej ulgi. Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają wewnątrzresortowe konsultacje w tej sprawie.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

REKLAMA

Nawet o 10% drożej za leczenie zębów w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

Ulga B+R umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych (m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Potrzebne są jednak zmiany

Ulga podatkowa B+R daje możliwość odliczenia nawet 200 proc. kosztów osobowych (czyli m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Z badań wynika, że większość polskich przedsiębiorstw zna ten instrument, pomimo to tylko niewielka część firm, które rozwijają swoje produkty i procesy, korzysta z ulgi B+R.

REKLAMA