Certyfikat rezydencji podatkowej spółki

Certyfikat rezydencji podatkowej spółki / Fotolia
W dobie powszechnej globalizacji, której elementem jest m.in. nieskrępowana międzynarodowa wymiana handlowa, może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorstwo mające siedzibę w danym kraju (chociażby w Polsce), będzie prowadziło interesy z innym przedsiębiorstwem działającym w tym państwie, ale zarejestrowanym poza jego granicami. Miejsce rejestracji firmy, stanowi o miejscu jej rezydencji podatkowej.

Autopromocja

Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy konkretna transakcja może zostać objęta obowiązkiem podatkowym wobec więcej niż jednego kraju. Naturalnym jest, że każdy przedsiębiorca (a także osoba fizyczna) szukać będzie najkorzystniejszych rozwiązań, czyli takich, które ograniczą wysokość podatku do jak najniższej kwoty. Takie działanie umożliwiają np. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak aby móc się na nie powołać, niezbędne będzie potwierdzenie co do miejsca rezydencji podatkowej płatnika. Jest ono dokonywane dzięki certyfikatowi rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej (CFR: Certificate of Fiscial Residence) jest dokumentem, potwierdzającym, że podatnik – osoba fizyczna lub spółka – jest tzw. rezydentem podatkowym danego państwa. W praktyce oznacza to, że osiągany przez określony podmiot dochód, podlega opodatkowaniu w kraju, który wystawił rzeczony certyfikat (czyli kraju rezydencji podatkowej płatnika). Dokument ten jest niezwykle istotny w przypadku przeprowadzania transakcji o charakterze międzynarodowym, pozwala bowiem na obliczenie prawidłowej stawki podatku „u źródła”. [Podatek u źródła, to podatek pobierany podczas realizacji transakcji międzynarodowych, w których podmiot otrzymujący zapłatę ma inne miejsce rezydencji podatkowej niż podmiot dokonujący zapłaty. W tego typu podatku, podatnikiem jest podmiot otrzymujący zapłatę.] Podstawą do obliczenia wysokości owego podatku są przepisy polskiego prawa podatkowego (oczywiście dla podmiotów, których miejscem rezydencji podatkowej jest Polska), oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby móc zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, konieczne będzie posiadanie certyfikatu kontrahenta zarejestrowanego poza granicami kraju. Najprościej rzecz ujmując, obowiązek posiadania certyfikatu spoczywa na zagranicznym kontrahencie, gdyż to on jest płatnikiem podatku u źródła.

Termin ważności certyfikatu rezydencji bez wpisanego okresu ważności

Istnieją dwa rodzaje omawianych certyfikatów: CFR-1, czyli zaświadczenie o miejscu zamieszkania (osoby fizyczne) lub siedzibie firmy (osoby prawne) właściwym dla celów podatkowych, oraz CFR-2, będący zaświadczeniem o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych (na terenie Polski) osoby fizycznej, osiągającej przychód z oszczędności. A zatem dla spółek właściwy będzie certyfikat CFR-1.

Certyfikat rezydencji podatkowej musi być wystawiony przez właściwy organ administracji podatkowej i nie może być zastąpiony przez żaden inny dokument, np. zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Certyfikat ten powinien zawierać następujące elementy:

  • datę wystawienia dokumentu
  • miejsce rezydencji podatkowej, czyli adres zamieszkania w przypadku osoby fizycznej lub siedzibę firmy kiedy mamy do czynienia z osobą prawną
  • cel, dla którego wydano dokument
  • nazwę organu administracyjnego wydającego certyfikat
  • powołanie na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


Certyfikat rezydencji podatkowej umożliwia zastosowanie korzystniejszych stawek podatkowych od dochodów uzyskiwanych przez podatników w działających w danym państwie, ale zarejestrowanych w innych (Np. dla firm brytyjskich działających w Polsce). Stosowany jest zatem wtedy, kiedy przepisy podatkowe kraju rezydencji przedsiębiorcy, narzucają na niego obowiązek zapłaty niższych podatków, niż przepisy kraju, w którym prowadzona jest działalność.

Do najważniejszych kategorii takich dochodów można zaliczyć:

  • dochody z udziału w zyskach osób prawnych; do tej kategorii zaliczmy m.in. dywidendy, dochód z likwidacji osoby prawnej, dochód z przymusowego  umorzenia udziałów, niepodzielone zyski w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową
  • należności licencyjne, np. dochód z praw autorskich, praw do znaków towarowych, praw do wynalazków, prawo do użytkowania urządzeń handlowych, naukowych czy też przemysłowych
  • wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług niematerialnych, np. usług doradczych, reklamowych, księgowych, prawnych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników, poręczeń i gwarancji
  • odsetki

Kontrahent nie dostarczył certyfikatu rezydencji - kto odpowiada za rozliczenie podatków

Forma certyfikatu, papierowa lub elektroniczna, zależna jest od kraju, który go wydaje. Do końca 2014 roku, takie certyfikaty miały nieograniczoną ważność. Obecnie ważność dokumentu trwa 12 miesięcy o ile sam certyfikat nie stanowi inaczej, co narzuca konieczność corocznej aktualizacji, w celu uniknięcia kłopotów przy obliczaniu podatku od dochodu osiągniętego w okresie obowiązywania nieważnego już certyfikatu. Certyfikat taki może stracić ważność jeszcze przed upływem 12 miesięcy, jeżeli zawarte w nim dane przestaną być aktualne (np. ulegnie zmianie adres przedsiębiorstwa lub miejsca zamieszkania osoby fizycznej). Aby zapobiec nieporozumieniom dotyczącym  miejsca i wysokości zapłaty podatku, przedsiębiorca może ustalić ze swoim zagranicznym kontrahentem regularne przesyłanie aktualizowanych certyfikatów, lub uzyskać od kontrahenta certyfikat opatrzony dłuższą niż 1 rok datą ważności.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...