reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Kontrahent nie dostarczył certyfikatu rezydencji - kto odpowiada za rozliczenie podatków

Kontrahent nie dostarczył certyfikatu rezydencji - kto odpowiada za rozliczenie podatków

Nasz zagraniczny kontrahent przeniósł siedzibę firmy do innego kraju, o czym nas nie poinformował. Zanim się dowiedzieliśmy o tej zmianie, kilka razy pobraliśmy podatek uwzględniając poprzedni certyfikat rezydencji, chociaż nie powinniśmy tego w takiej sytuacji zrobić. Kto w takim przypadku będzie ponosić odpowiedzialność za niepobranie podatku bądź pobranie go w zaniżonej wysokości? Nadmieniam, że kontrahent nadal zwleka z dostarczeniem nam nowego dokumentu.

Znowelizowane przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych jednoznacznie wskazują, że jeżeli podatnik nie dopełnił obowiązku dostarczenia płatnikowi nowego certyfikatu rezydencji po zmianie siedziby firmy bądź zmianie miejsca zamieszkania, to odpowiedzialność za niepobranie podatku przez płatnika lub pobranie podat­ku w wysokości niższej od należnej ponosi podatnik.

Intencją ustawodawcy wyrażoną w art. 26 ust. 1k updop (i odpowiednio art. 41 ust. 9c updof) było przenie­sienie odpowiedzialności na podatnika w każdej sytuacji niewypełnienia obowiązku aktualizacji certyfikatu, bez konieczności każdorazowego udowadniania, że brak tej aktualizacji wystąpił z winy podatnika.

Wyraźne doprecyzowanie w odrębnym przepisie, że każda sytuacja niewypełnienia obowiązku aktualizacji skutkuje przeniesieniem odpowiedzialności na podatnika, pozwoli więc na ograniczenie potencjalnych sporów z organami podatkowymi.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zatem dopóki kontrahent nie dostarczy Państwu aktualnego certyfikatu rezydencji, odpowiedzialność za zaniżenie podatku bądź jego niepobranie przez Państwa spoczywa wyłącznie na nim.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 41 ust. 9c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 26 ust. 1k ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 24 lit. b) oraz art. 2 pkt 25 lit. b) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób praw­nych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama