Podatek od zdobytych nagród w zagranicznych turniejach sportowych

Podatek od zdobytych nagród w zagranicznych turniejach sportowych / fot. Fotolia / Fotolia
Do płacenia podatków, podobnie jak inni, zobowiązani są również sportowcy, i to nawet utytułowani. I zdarza się, że miewają problemy z ich rozliczeniem, chociażby z tym, czy można skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej przy opodatkowaniu nagród zdobytych w turniejach zagranicznych.

Autopromocja

Polscy siatkarze należą do najlepszych na świecie – zdobyli m.in. mistrzostwo świata w tej dyscyplinie. Nic dziwnego, że biorą udział w turniejach na całym świecie i że z tych zawodów przywożą nagrody. Oczywiście, poza medalami siatkarze uzyskują także nagrody pieniężne, którymi – już po powrocie do kraju – trzeba podzielić się z fiskusem.

Wiele turniejów, wiele wygranych

I czasem pojawiają się problemy. Jako choćby takie, czy w przypadku nagród zdobytych np. w Holandii, Rosji, Argentynie, USA czy Brazylii, można zastosować tzw. ulgę abolicyjną. Zwłaszcza, że nagrody te nie zostały opodatkowane w krajach, w których odbywały się turnieje.

Właśnie z takim pytaniem do izby skarbowej zwrócił się podatnik, który – jak napisał we wniosku – należy do kadry narodowej siatkarzy. Chciał on skorzystać z tej ulgi przy rozliczeniach swoich dochodów.

Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

Tu trzeba wyjaśnić, że generalnie stosuje się dwie metody rozliczania podatku od dochodów uzyskanych za granicą. Jedna to metoda wyłączenia z progresją, wg której od przychodów z zagranicy nie płaci się podatku w Polsce, ale wpływy zagraniczne dolicza się do krajowych przy ustalaniu stawki, którą zostaną objęte dochody w Polsce.

Druga jest metoda odliczenia proporcjonalnego, w której dochód zapłacony za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, z tym, że należny podatek obniża się o daninę zapłaconą za granicą. Jako że jest ona mniej korzystna dla podatnika niż metoda wyłączenia z progresją, to wprowadzono tzw. ulgę abolicyjną, która umożliwia zredukowanie podatku.

Ta druga, mniej korzystna metoda jest stosowna przy obliczaniu podatku od dochodów uzyskanych m.in. w Brazylii, Argentynie, Holandii, USA czy Rosji, a wiec w krajach, w których wnioskujący siatkarz, członek kadry narodowej, brał udział w turniejach i wygrywał.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

We wniosku sportowiec zasugerował, że brak opodatkowania w kraju pochodzenia nie powinien mieć wpływu na możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. W przepisach bowiem nie ma nic o tym, że niepobranie podatku przez inne państwo uniemożliwia wykorzystanie ulgi albolicyjnej.

Izba Skarbowa przyznaje rację mistrzowi

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 października 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-412/15/BJ) odpowiedziała na wniosek częściowo, to jest wyłącznie w zakresie możliwości zastosowania ulgi abolicyjnej w przypadku dochodów uzyskanych w Rosji. I przyznała podatnikowi rację.

W uzasadnieniu urzędnicy zwrócili uwagę, że „w świetle zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania warunkiem koniecznym do zastosowania jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania, nie jest zapłata podatku w państwie źródła, a jedynie możliwość opodatkowania takiego dochodu przyznana państwu źródła przez postanowienia umowy. Państwo źródła może natomiast w ramach swego prawa wewnętrznego nie objąć pewnych dochodów podatkiem dochodowym, bądź przewidzieć zwolnienia lub ulgi podatkowe eliminujące potrzebę zapłaty podatku od tych dochodów. Nie zmienia to jednak faktu, że w świetle umów drugie państwo (państwo miejsca zamieszkania lub siedziby) będzie obowiązane zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania wynikającą z umowy.”

Zmiany w informacji PIT-11 od 2016 roku – nowe obowiązki płatnika

A skoro, jak wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Rosją (dokładnie z art. 17. ust. 1), dochody sportowca z jednego państwa mogą być opodatkowane w drugim państwie, więc warunek skorzystania z ulgi abolicyjnej został spełniony.

O nagrodach z Brazylii jeszcze cicho

Nie wiadomo, jak izba skarbowa odpowiedziała na pytanie dotyczące opodatkowania nagród z turniejów w innych krajach (np. USA czy Brazylii), jako że interpretacja w tej sprawie nie została jeszcze opublikowana. Zapewne również i w tym przypadku kadrowicz będzie mógł skorzystać z ulgi abolicyjnej, co wynika m.in. z podobieństw zasad, jakie stosuje się w tego typu umowach.

Marek Siudaj, Tax Care

Polecamy: Narodowa loteria paragonowa (PDF)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...