Zmiany w informacji PIT-11 od 2016 roku – nowe obowiązki płatnika

REKLAMA
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, formularz PIT-11 zyskał nowe pola, które płatnik będzie zobowiązany wypełniać po raz pierwszy w stosunku do przychodów, dochodów uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2015 r.
Zmiany wynikają z konieczności zebrania informacji o dochodach osób będących polskimi nierezydentami, do czego Polska została zobowiązana na podstawie dyrektywy Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011 r. W nowym formularzu płatnik będzie zobowiązany podać, czy podatnik ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy (tj. posiada status polskiego rezydenta podatkowego) i w efekcie powinien opodatkować w Polsce swoje światowe dochody, czy też ma on tzw. ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (tj. posiada status polskiego nierezydenta podatkowego), co oznacza konieczność zadeklarowania do opodatkowania w Polsce jedynie dochodów uzyskanych ze źródeł położonych w Polsce.
Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)
Do tej pory status rezydencji podatnika był weryfikowany przez płatników dość rzadko, a w przypadku Polaków delegowanych do pracy za granicą lub przebywających w podróży służbowej za granicą, płatnik najczęściej poprzestawał na wpisaniu w informacji PIT-11 polskiego adresu zamieszkania.
Wypełniając informację PIT-11 za 2015 r. płatnik, w odniesieniu do polskich nierezydentów, będzie musiał podać zagraniczny adres zamieszkania podatnika, a także zagraniczny numer identyfikacyjny, jego rodzaj oraz kraj wydania numeru. W przypadku braku takiego numeru, płatnik będzie musiał wskazać numer dokumentu stwierdzającego tożsamość podatnika wydany w państwie rezydencji. Co to dla mnie oznacza? Zarówno spółki, które zatrudniają obcokrajowców, jak i te, które delegują swoich pracowników do pracy za granicą lub wysyłają ich w zagraniczną podróż służbową, będą zobowiązane wypełnić kilka dodatkowych pól w nowej informacji PIT-11. Niestety, to tylko ułamek dodatkowej pracy, jaką będą musieli wykonać pracownicy działów płac.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
W praktyce, na płatniku będzie bowiem spoczywał obowiązek zweryfikowania statusu rezydencji podatkowej pracownika, co wiąże się z koniecznością uzyskania informacji, w którym kraju podatnik posiada centrum interesów osobistych i gospodarczych. Płatnik powinien również posiadać informację na temat długości pobytu swojego pracownika w Polsce oraz w innych krajach w celu ustalenia, czy jego pobyt w Polsce przekroczy 183 dni w roku podatkowym. Dodatkowo, wynik przeprowadzonej analizy w zakresie rezydencji podatkowej powinien być skonfrontowany ze statusem rezydencji podatkowej podatnika w innym, niż Polska kraju.
Wątpliwości przy wypełnieniu informacji PIT-11 mogą pojawić się również w przypadku, gdy pracownik przez część roku był rezydentem podatkowym w Polsce, a później stał się rezydentem innego kraju (lub odwrotnie).
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
Powyższe zmiany mają również znaczenie przy ustalaniu właściwego urzędu skarbowego, do którego ma być wysłana informacja PIT-11.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: