reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Zmiany w informacji PIT-11 od 2016 roku – nowe obowiązki płatnika

Zmiany w informacji PIT-11 od 2016 roku – nowe obowiązki płatnika

Już od 1 stycznia 2016 r. płatnicy będą mieli nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem dodatkowych pól w informacji PIT-11. Przygotowując informację PIT-11 za 2015 r. płatnik będzie zobowiązany ustalić rezydencję podatkową podatnika, a w przypadku polskich nierezydentów podatkowych, uzyskać dodatkowe informacje o zagranicznym adresie pracownika czy jego numerze identyfikacyjnym wydanym za granicą.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, formularz PIT-11 zyskał nowe pola, które płatnik będzie zobowiązany wypełniać po raz pierwszy w stosunku do przychodów, dochodów uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2015 r.

Zmiany wynikają z konieczności zebrania informacji o dochodach osób będących polskimi nierezydentami, do czego Polska została zobowiązana na podstawie dyrektywy Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011 r. W nowym formularzu płatnik będzie zobowiązany podać, czy podatnik ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy (tj. posiada status polskiego rezydenta podatkowego) i w efekcie powinien opodatkować w Polsce swoje światowe dochody, czy też ma on tzw. ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (tj. posiada status polskiego nierezydenta podatkowego), co oznacza konieczność zadeklarowania do opodatkowania w Polsce jedynie dochodów uzyskanych ze źródeł położonych w Polsce.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Do tej pory status rezydencji podatnika był weryfikowany przez płatników dość rzadko, a w przypadku Polaków delegowanych do pracy za granicą lub przebywających w podróży służbowej za granicą, płatnik najczęściej poprzestawał na wpisaniu w informacji PIT-11 polskiego adresu zamieszkania.

Wypełniając informację PIT-11 za 2015 r. płatnik, w odniesieniu do polskich nierezydentów, będzie musiał podać zagraniczny adres zamieszkania podatnika, a także zagraniczny numer identyfikacyjny, jego rodzaj oraz kraj wydania numeru. W przypadku braku takiego numeru, płatnik będzie musiał wskazać numer dokumentu stwierdzającego tożsamość podatnika wydany w państwie rezydencji. Co to dla mnie oznacza? Zarówno spółki, które zatrudniają obcokrajowców, jak i te, które delegują swoich pracowników do pracy za granicą lub wysyłają ich w zagraniczną podróż służbową, będą zobowiązane wypełnić kilka dodatkowych pól w nowej informacji PIT-11. Niestety, to tylko ułamek dodatkowej pracy, jaką będą musieli wykonać pracownicy działów płac.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W praktyce, na płatniku będzie bowiem spoczywał obowiązek zweryfikowania statusu rezydencji podatkowej pracownika, co wiąże się z koniecznością uzyskania informacji, w którym kraju podatnik posiada centrum interesów osobistych i gospodarczych. Płatnik powinien również posiadać informację na temat długości pobytu swojego pracownika w Polsce oraz w innych krajach w celu ustalenia, czy jego pobyt w Polsce przekroczy 183 dni w roku podatkowym. Dodatkowo, wynik przeprowadzonej analizy w zakresie rezydencji podatkowej powinien być skonfrontowany ze statusem rezydencji podatkowej podatnika w innym, niż Polska kraju.

Wątpliwości przy wypełnieniu informacji PIT-11 mogą pojawić się również w przypadku, gdy pracownik przez część roku był rezydentem podatkowym w Polsce, a później stał się rezydentem innego kraju (lub odwrotnie).

Powyższe zmiany mają również znaczenie przy ustalaniu właściwego urzędu skarbowego, do którego ma być wysłana informacja PIT-11.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama