Czy przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym może skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej

Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
rozwiń więcej
inforCMS
Muszę w Polsce rozliczyć się z dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych za granicą. Dwustronna umowa z krajem, w którym osiągnąłem te dochody przewiduje do ich rozliczenia metodę odliczenia proporcjonalnego. W Polsce osiągam dochody z działalności gospodarczej opodatkowane liniową stawką podatku. Czy będę mógł skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej?

Tak.

Autopromocja

Z ulgi tzw. abolicyjnej mogą skorzystać nie tylko osoby rozliczające się według skali podatkowej, ale także podatnicy opodatkowujący dochody z działalności gospodarczej 19% liniową stawką podatku.

Począwszy od rozliczenia za 2008 r. polscy rezydenci podatkowi (czyli ci podatnicy, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce), zobowiązani do rozliczenia dochodów z zagranicy z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego, mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej. Zasady korzystania z tej ulgi precyzuje art. 27g ustawy o PIT.

Ulga ta polega na tym, że podatnicy ci mają prawo odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją.

Należy pamiętać, że ulga abolicyjna ma zastosowanie do dochodów osiąganych za granicą, kwalifikujących się do ściśle określonych w ustawie źródeł przychodów.

Stosuje się ją więc do dochodów uzyskiwanych:
1) ze źródeł, o których mowa:
- w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (czyli ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy),
- art. 13 ustawy o PIT (czyli z działalności wykonywanej osobiście – np. z działalności artystycznej, literackiej, naukowej itp., z umów zlecenia bądź o dzieło),
- art. 14 ustawy o PIT (czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej
lub
2) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Ulgi abolicyjnej nie można zatem zastosować do pozostałych dochodów, np. z odsetek, dywidend, zbycia majątku nieruchomego itp.

Warto zauważyć, że z ulgi abolicyjnej mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy opodatkowujący dochody z działalności gospodarczej stawką liniową na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także ci, którzy korzystają z opodatkowania tych dochodów ryczałtem ewidencjonowanym. To uprawnienie wynika wprost z art. 13a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy: Jak założyć firmę

Podstawa prawna:

- art. 27g ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...