reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach  wydał 25 marca 2010 r. wyrok dotyczących CIT-owskich implikacji wypłaty dywidendy w formie rzeczowej. W tym precedensowym wyroku – wbrew stanowisku organów podatkowych – uznano, że wypłata takiej dywidendy nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki.

Jeżeli spółka wypłaca dywidendę w formie rzeczowej (np. przez przeniesienie własności nieruchomości), to po stronie takiej spółki nie powstaje przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, bowiem nie otrzymuje ona żadnego przysporzenia. Powyższe stwierdzenie to najważniejsza teza wynikająca z wyroku WSA w Kielcach z 25 marca 2010 r. (sygn. I SA/Ke 120/10). 

Nieruchomość jako dywidenda

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego, detalicznego i wynajmu nieruchomości. Jej Zgromadzenie Wspólników miało zamiar podjąć uchwałę o wypłacie udziałowcom dywidendy w formie rzeczowej; przedmiotem tej dywidendy miała być cześć nieruchomości spółki, o łącznej wartości rynkowej odpowiadającej kwocie zobowiązania z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.

W związku z takim stanem faktycznym, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Celem tego wniosku było ustalenie, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, spowoduje po jej stronie powstanie przychodu podatkowego. Pytanie to nawiązywało do kilku interpretacji organów podatkowych, które stwierdzały, że taki przychód powstaje. 

Ten sam pogląd został wyrażony w interpretacji uzyskanej przez spółkę. Dyrektor IS, działając w imieniu Ministra Finansów uznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej prowadzi – po stronie spółki – do powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. 

Polecamy: serwis Koszty

Podobnie, jak w innych interpretacjach na ten sam temat, teza ta była zwieńczeniem rozumowania, wedle którego przeniesienie własności nieruchomości tytułem wypłaty dywidendy powinno być traktowane tak samo, jak wypłata dywidendy w formie pieniężnej, poprzedzona sprzedażą nieruchomości. Gdyby spółka wybrała ten drugi sposób postępowania, to – bez wątpienia – na sprzedaży nieruchomości musiałaby rozpoznać przychód zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. 

Nie ma przychodu bez przysporzenia 

Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do WSA; ten zaś uznał, że skarga była uzasadniona i uchylił zaskarżoną interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że dla powstania przychodu muszą być spełnione przesłanki wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Z przepisu tego można wywnioskować, że nie ma przychodu, jeżeli podatnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama