REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Radosław Baraniewicz
ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach  wydał 25 marca 2010 r. wyrok dotyczących CIT-owskich implikacji wypłaty dywidendy w formie rzeczowej. W tym precedensowym wyroku – wbrew stanowisku organów podatkowych – uznano, że wypłata takiej dywidendy nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki.

Jeżeli spółka wypłaca dywidendę w formie rzeczowej (np. przez przeniesienie własności nieruchomości), to po stronie takiej spółki nie powstaje przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, bowiem nie otrzymuje ona żadnego przysporzenia. Powyższe stwierdzenie to najważniejsza teza wynikająca z wyroku WSA w Kielcach z 25 marca 2010 r. (sygn. I SA/Ke 120/10). 

Autopromocja

Nieruchomość jako dywidenda

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego, detalicznego i wynajmu nieruchomości. Jej Zgromadzenie Wspólników miało zamiar podjąć uchwałę o wypłacie udziałowcom dywidendy w formie rzeczowej; przedmiotem tej dywidendy miała być cześć nieruchomości spółki, o łącznej wartości rynkowej odpowiadającej kwocie zobowiązania z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.

W związku z takim stanem faktycznym, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Celem tego wniosku było ustalenie, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, spowoduje po jej stronie powstanie przychodu podatkowego. Pytanie to nawiązywało do kilku interpretacji organów podatkowych, które stwierdzały, że taki przychód powstaje. 

Ten sam pogląd został wyrażony w interpretacji uzyskanej przez spółkę. Dyrektor IS, działając w imieniu Ministra Finansów uznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej prowadzi – po stronie spółki – do powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Koszty

Podobnie, jak w innych interpretacjach na ten sam temat, teza ta była zwieńczeniem rozumowania, wedle którego przeniesienie własności nieruchomości tytułem wypłaty dywidendy powinno być traktowane tak samo, jak wypłata dywidendy w formie pieniężnej, poprzedzona sprzedażą nieruchomości. Gdyby spółka wybrała ten drugi sposób postępowania, to – bez wątpienia – na sprzedaży nieruchomości musiałaby rozpoznać przychód zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. 

Nie ma przychodu bez przysporzenia 

Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do WSA; ten zaś uznał, że skarga była uzasadniona i uchylił zaskarżoną interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że dla powstania przychodu muszą być spełnione przesłanki wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Z przepisu tego można wywnioskować, że nie ma przychodu, jeżeli podatnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia.

Odnosząc to do stanu faktycznego sprawy, sąd uznał, że ze względu na cel i charakter dywidendy nie sposób określić, jakie przysporzenie miałoby powstać stronie spółki na skutek wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej. Zdaniem sądu, jednostronna czynność prawna polegająca na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na wspólnika uprawnionego do dywidendy nie jest czynnością wzajemną (w szczególności: nie jest czynnością odpłatną).

Polecamy: serwis VAT

W tym kontekście sąd podkreślił, że świadczeniu spółki wypłacającej rzeczową dywidendę nie odpowiada żadne świadczenie ze strony wspólnika. Sąd zauważył też, że dywidenda jest – co do zasady – opodatkowana po stronie wspólnika, który ją otrzymuje, a nie po stronie spółki, która ją wypłaca.

Wedle naszych informacji, przedstawione powyżej orzeczenie jest pierwszym rozstrzygnięciem sądowym, które dotyczy pytania, czy dywidenda w formie rzeczowej pociąga za sobą powstanie przychodu po stronie spółki, która tę dywidendę wypłaca. Wcześniej były na ten temat wyłącznie interpretacje organów administracji – jednolicie niekorzystne dla podatników.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 12 ust. 1 Przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności
1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne i różnice kursowe
(…)
Art. 14 ust. 1
Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA