System podatkowy w Wielkiej Brytanii - rodzaje podatków, stawki, główne zasady

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
rozwiń więcej
System podatkowy w Wielkiej Brytanii - rodzaje podatków, stawki, główne zasady / shutterstock
System podatkowy w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania znana jest w świecie jako jurysdykcja przyjazna dla biznesu. Czy na ten wizerunek wpływa tamtejszy system podatkowy? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące podatków w Zjednoczonym Królestwie, które pozwolą rozstrzygnąć, czy to właśnie one są najważniejszym czynnikiem przyciągającym tam przedsiębiorców z wielu krajów, w tym z Polski.

Rodzaje podatków

Podatki w Zjednoczonym Królestwie dzielą się dwie kategorie:  bezpośrednie i pośrednie. Do podatków bezpośrednich zaliczamy:

Autopromocja
  • IT – Income Tax, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych (odpowiednik naszego PIT)
  • CT – Corporation Tax, czyli podatek dochodowy od osób prawnych (odpowiednik naszego CIT)
  • Capital Gain Tax – CGT – podatek od dochodów kapitałowych,
  • inheritance tax, czyli podatek spadkowy
  •  stamp duty – opłaty od zakupu nieruchomości i akcji giełdowych.
  • składki na ubezpieczenia społeczne (National Insurace). Można zaliczyć je do jednego z rodzajów podatków, jako że posiadają one pewne cechy podatku dochodowego; są one pobierane wraz z tym właśnie podatkiem, a ich wysokość zależy od osiąganego dochodu.

Podatki pośrednie to:

  • VAT
  •  excise (akcyza)
  •  customs duty (cło)

Stawki podatkowe

Obowiązujące aktualnie UK stawki podatkowe dla podatku IT to 20%, 40% i 45%, a dla CT jest to 19%. I tutaj pojawia się pewien problem; otóż stawki te wcale nie są niskie. Dlaczego więc system brytyjski jest mimo to przyjazny przedsiębiorcom (i podatnikom w ogóle)? Dzieje się tak dlatego, że przepisy brytyjskie dopuszczają stosowanie wielu metod optymalizacji podatkowej, czyli w pełni legalnych metod pozwalających na redukcję zobowiązań podatkowych. Należą do nich np. wypłata wynagrodzenia w formie dywidend lub pensji dyrektorskich.

Stawki podatku VAT wynoszą 20% (podstawowa), 5% (obniżona) oraz stawka zerowa czyli po prostu 0%. Nie należy też zapominać o wysokiej kwocie wolnej od podatku.

Kwota wolna od podatku

Jedną z najważniejszych, a być może nawet najważniejszą zaletą brytyjskiego systemu podatkowego jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku; jest to stawka wynagrodzenia w skali rocznej, której przekroczenie powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego; obecnie kwota ta wynosi w UK 12500 GBP.

Urząd

Brytyjskim odpowiednikiem polskiego Urzędu Skarbowego jest HM Revenue & Customs. Właśnie ta instytucja odpowiada za ściąganie podatków.

Główne zasady

Rok podatkowy w UK zaczyna się 6 kwietnia, a kończy 5 kwietnia roku następnego. Ciekawostka: wraz z końcem  roku podatkowego osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą składać deklaracji podatkowej, ponieważ w ciągu roku robi to ich pracodawca, poprzez odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy z wypłacanego wynagrodzenia. Na koniec roku podatkowego, pracodawca zobowiązany jest do wydania pracownikowi  druku P60, zawierającego informacje o odprowadzonych składkach podatkowych. Zeznanie podatkowe (po zakończeniu roku podatkowego) pracownik składa wtedy, kiedy stara się o zwrot podatku.

Podatki w UK należy odprowadzać tylko od dochodu podlegającego opodatkowaniu, jest to różnica pomiędzy całkowitym dochodem a wspomnianą już wcześniej kwotą wolną od podatku. Na ostateczną wysokość podatku składają się ponadto dodatki do właściwego wynagrodzenia, np. odsetki, dywidendy czy renty.

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na terenie UK przysługuje indywidualny kod podatkowy, składający się z cyfr i liter. Kod służy ułatwieniu obliczenia należnego podatku;  stanowi on informację o wszystkich elementach wpływających na jego końcową wysokość. Podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne odprowadza w imieniu  pracownika pracodawca. Gdyby stało się tak, że roczne zarobki nie przekroczą wysokości kwoty wolnej od podatku, możliwe jest uzyskanie zwrotu nadpłaconej sumy.

Do obowiązków każdego przedsiębiorcy w Zjednoczonym Królestwie należy składanie corocznych deklaracji podatkowych oraz zapłata podatku Corporation Tax. Podatek trzeba opłacić najpóźniej 9 miesięcy po zakończeniu roku księgowego. Można tego dokonać przez internet, a do złożenia rzeczonej deklaracji służy formularz CT600.

Najważniejsze różnice między podatkami w Polsce i UK

Istnieją pewne zasadnicze różnice między polskim a brytyjskim systemem podatkowym, sprawiające że to właśnie UK jest często wybierana przez naszych przedsiębiorców lokalizacją dla ich firm. Najważniejszymi są:

  • różnica między kwotami wolnymi od podatku; w UK jest ona wielokrotnie wyższa,
  • mniejsza ilość podatków głównych w UK (8) niż w Polsce (14),
  • możliwość przeprowadzania optymalizacji podatkowej w UK bez wzbudzania podejrzeń organów kontroli skarbowej,
  • niższe stawki VAT w Wielkiej Brytanii,
  • bardziej przyjazne nastawienie brytyjskich urzędników względem przedsiębiorców;  przekłada się to na mniejszą ilość kontroli a co za tym idzie mniejsze zagrożenie ewentualną karą.

Firma w Anglii Limited

Księgowość
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

pokaż więcej
Proszę czekać...