Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe
Biuro księgowe
rozwiń więcej
Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek / Fotolia
Nadchodzą wakacje i czas decyzji: czy opłaca się legalnie pracować sezonowo za granicą? A może praca w szarej strefie to jedyna możliwość, inaczej naszą wypłatę w obcej walucie zjedzą polskie podatki?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy stracimy cokolwiek pracując legalnie za granicą należy zastanowić się nad istotną kwestią: czy praca „na czarno” w takiej sytuacji jest bezpieczna? Czy jesteśmy w stanie zaryzykować i ciężko pracować w obcym kraju bez gwarancji uzyskania wypłaty czy jakiejkolwiek opieki na miejscu? Bez umowy łatwo możemy stać się ofiarą wyzyskiwaczy i dzieje się tak bardzo często. Poza można jasno stwierdzić, że praca wykonywana przez Polaków w innych krajach to bardzo często praca fizyczna, zważywszy na barierę językową. W takiej pracy bardzo łatwo o wypadek, a bez umowy nie będziemy mieli żadnej gwarancji pomocy w postaci opłacenia kosztów ewentualnego leczenia przez pracodawcę albo ubezpieczyciela.

Autopromocja

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Czy istnieją plusy pracy „na czarno”? Raj w szarej strefie to mit – zagraniczni pracodawcy sami często nie są skorzy przystać na takie rozwiązanie. Wielu jest nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wykorzystują brak umowy i zmieniają wcześniejsze ustalenia. W ten sposób można bezkarnie wypłacić pracownikowi mniejsze wynagrodzenie niż umówione lub zwolnić go z dnia na dzień.

Czy opłaca się z takiej pracy rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Ogólne niezadowolenie Polaków z systemu podatkowego widoczne jest także w tej kwestii, ale z dwojga złego lepiej chyba jednak być spokojnym o swoje dochody przebywając w obcym kraju. Oto garść przydatnych porad jak rozliczyć się w Polsce z sezonowej pracy za granicą:

  • musi to faktycznie być praca „na sezon”, gdyż po upływie 6 miesięcy zarobkowania w danym kraju należy się rozliczyć właśnie w nim – stajemy się jego rezydentem;
  • należy zwrócić uwagę na umowy międzynarodowe, które Polska podpisała z danym krajem dot. kwestii podatku: opodatkowanie może, na przykład, występować tylko w jednym państwie lub w obu, liczone określonymi metodami (wyłączenia z progresją oraz proporcjonalnego odliczenia)– wykazy takich umów można znaleźć w Internecie;
  • niektóre dochody nie podlegają opodatkowaniu w danym kraju;

Warto także przywołać inną formę zarobkowania za granicą -  praca wykonywana zdalnie z Polski na rynku niemieckim bez pośrednictwa płatnika, np. konsulting biznesowy on-line. Taki rodzaj pracy będzie opodatkowany w Polsce i konieczne będzie wpłacanie zaliczek podatkowych co miesiąc w wysokości 18% dochodu z danego okresu.

Dochody z pracy za granicą w rocznym PIT

Wyliczenie podatku za pracę sezonową za granicą wymaga wiedzy także spoza dziedziny polskiego prawa, więc warto zwrócić się o pomoc do księgowego. Bez jego pomocy prawidłowe rozliczenie może być bardzo trudne.

Tekst opracowany przez Edytę Grubek EG Usługi księgowe, www.eguk.com.pl

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...