Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.
rozwiń więcej
Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?
Założenie działalności gospodarczej w Niemczech – Gewerbe - związane jest z wieloma formalnościami urzędowymi i wymogami prawnymi. Warto w tej kwestii zaufać ekspertowi, który dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą – Steuerberaterowi. Tego typu firma pomaga w założeniu działalności, prowadzeniu księgowości czy przygotowaniu rozliczenia rocznego. Zakres usług Steuerberatera (większy niż polskiego doradcy podatkowego) wspiera właścicieli firm oraz gwarantuje im legalne i bezpieczne usługi.

Co wyróżnia Steuerberatera?

Autopromocja

1. Steuerberater ponosi pełną odpowiedzialność za prowadzenie Twojej sprawy. W momencie wystąpienia błędu i nałożenia kary pieniężnej, można dochodzić zadośćuczynienia u Steuerberatera. Firmy, które nie posiadają uprawnień niemieckiego doradcy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niedopatrzenia p. w przypadku błędu w deklaracji podatkowej wiążący jest Twój podpis i osobiście odpowiadasz za pomyłkę w dokumentach. Warto pamiętać, że uzyskanie uprawnień Steuerberatera jest związane ze sprostaniem restrykcyjnym wymogom prawa niemieckiego, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasze sprawy są załatwiane profesjonalnie.

2. W przypadku prowadzenia Gewerbe w Niemczech istotne jest przestrzeganie terminów. Za niedotrzymanie konkretnej daty niemieckie urzędy naliczają liczne kary pieniężne. Standardowy czas na wypełnienie danego zobowiązania wynosi miesiąc, a w przypadku braku reakcji zwrotnej sprawa przechodzi w akt wykonawczy - co może być problematyczne. Poniżej przedstawiamy kluczowe terminy, o których należy pamiętać posiadając działalność w Niemczech:

- Rozliczenie roczne należy złożyć do 31.05 roku następnego. Jednak korzystając z usług Steuerberatera termin jest wydłużony do 31 grudnia.

- Bieżące deklaracje Vat powinny być składane miesięcznie bądź kwartalnie – jest to zależne od okresu prowadzenia działalności i uzyskanych dochodów.

- Zazwyczaj urząd wyznacza okres jednego miesiąca, na odpowiedź dotyczącą zapytania urzędowego.

3. Przekazanie rozliczenia Gewerbe do Steuerberatera daje również gwarancję, że zostaną naliczone wszelkie przysługujące prawem ulgi podatkowe. Dzięki posiadaniu niezbędnych kwalifikacji i znajomości prawa niemieckiego Steuerberater wie jakie ulgi można zastosować  w danym przypadku.

4. Bardzo ważne w przypadku Gewerbe jest zbieranie paragonów i rachunków, ponieważ koszty, które ponosi podatnik wpływają na zmniejszenie wysokości podatków do zapłacenia. Steuerberaterzy prowadzą na bieżąco ewidencje księgową na podstawie podesłanych dokumentów. Zajmują się też wystawieniem rachunków co jest znacznym ułatwieniem dla właścicieli firm w przypadku średniej znajomości niemieckiego. Należy pamiętać, że ważne są również rachunki wystawiane przez podatników, ponieważ stanowią one podstawę udokumentowania uzyskanych przychodów.

Zgodnie z prawem (§ 5 StBerG) usługi w sprawach podatkowych mogą dokonywać firmy, które posiadają uprawnienia Steuerberatera bądź osoby, które spełniają wymagania i są określone jako wyjątki od tej reguły (§ 6 StBerG). Natomiast firma, która rozlicza swoich Klientów, a nie posiada takich uprawnień działa  niezgodnie z prawem - nielegalnie. Wachlarz usług Steuerberatera jest dość szeroki, wspiera właścicieli firm, jak i osoby pracujące na umowę o pracę zapewniając fachową pomoc i profesjonalizm.

Warto, więc zaufać profesjonalnym firmom, posiadającym uprawnienia Steuerberatera, ponieważ na bieżąco śledzą zmiany w niemieckim prawie i za pomocą programów urzędowych wysyłają deklarację online. Firmy te przygotowując zeznanie podatkowe starają się uzyskać dla podatnika jak najwyższy zwrot podatku, biorąc przy tym odpowiedzialność za wysłane deklaracje. W Polsce większość firm  przerzuca  wciąż odpowiedzialność na swojego Klienta, tym samym powstaje pytanie za co wówczas pobierana jest opłata za usługę?

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...