Czy wynagrodzenie otrzymane w ramach stażu studenckiego za granicą jest opodatkowane PIT w Polsce?

Czy wynagrodzenie otrzymane w ramach stażu studenckiego za granicą jest opodatkowane PIT w Polsce?
Osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, zawarty w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Art. 21 ust. 1 pkt 39 tej ustawy i kolejne wskazują na pewne grupy stypendiów podlegające zwolnieniu z opodatkowania. W związku z tym w niektórych stanach faktycznych istnieją wątpliwości, czy otrzymane środki w ramach stażu studenckiego za granicą winny zostać opodatkowane w Polsce?

Pytanie interpretacyjne postawiła Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej podatniczka, która postanowiła wyjechać na ostatni rok studiów magisterskich do Francji. Decyzja przez nią podjęta nie była związana z jakikolwiek programem realizowanym w ramach współpracy uczelnianej. Na francuskim uniwersytecie zaproponowano jest dwuetapowy tok nauczania składający się z części teoretycznej oraz stażu, za który otrzymała w 2016 roku jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 3 900 euro. W świetle obowiązujących we Francji przepisów osoba, która nie ukończyła 25 roku życia, zwolniona jest z obowiązku podatkowego, gdy jej dochody nie przekraczają 3 krotności minimalnego wynagrodzenia, które na rok 2016 wynosiło 1466 euro.

Autopromocja

Przedmiotowe pytanie zadane przez studentkę dotyczyło zobowiązania do opodatkowania otrzymanego dochodu w Polsce. Jej zdaniem otrzymane na stażu środki powinny podlegać zwolnieniu zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 39 i kolejne ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako uzasadnienie swojego stanowiska powoływała się w szczególności na interpretację poselską nr 17304, gdzie w podobnej sprawie Minister Finansów podniósł, że stypendia zagraniczne mogą podlegać zwolnieniu na podstawie krajowych przepisów, gdy przepisy państwa obcego są tożsame z tymi wprowadzonymi w Polsce.

Podatniczka powoływała się również na tendencję wynikającą z orzecznictwa sądów administracyjnych zgodnie, z którą „pomoc finansową w postaci okresowego świadczenia (głównie) pieniężnego spełnianego na rzecz oznaczonej osoby i mającego na celu wspieranie jej działań służących m.in. zdobywaniu wiedzy, twórczości naukowej czy realizacji badań naukowych”. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanego stażu jej zdaniem spełnia powyższe kryteria, gdyż przeznaczone zostało na utrzymanie oraz badania naukowe we Francji.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Niestety Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatniczki za nieprawidłowe. W interpretacji z dnia 17 sierpnia 2017 roku (sygnatura 0113-KDIPT2-2.4011.93.2017.2.AKU) stwierdziła, że otrzymane za staż wynagrodzenie, podlega opodatkowaniu w Polsce jako przychód z innych źródeł dochodu, na podstawie art. 20 ust.1 ustawy o PIT i powinno zostać wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym.

Uzasadniając stanowisko przyjęte przez Izbę Skarbową wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 20 czerwca 1975 r.

Zgodnie z postanowieniami ww. Umowy w kwestii podatków od dochodu i majątku, student mający miejsce zamieszkania na terenie Polski, wyjeżdżając do Francji wyłącznie w celu kształcenia się, jest tam zwolniony z opodatkowania, w związku z otrzymywanym na terenie tego kraju wynagrodzeniem za świadczone usługi, pod warunkiem, że pozostają one w związku z kierunkiem jego kształcenia, bądź wykonywane usługi są niezbędne dla uzupełnienia środków, jakimi dysponuje na swoje utrzymanie.

W konsekwencji dochody z wynagrodzenia za staż podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, tj. w tym wypadku w Polsce, co oznacza, że stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem tych wymienionych między innymi w art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i 40b tej ustawy.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i 40b ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są:

  • stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawa o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (art. 21 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy),
  • świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz Prawa o szkolnictwie wyższym (art. 21 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy),
  • stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe, udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł (art. 21 ust. 1 pkt 40b ww. ustawy).

Zatem ze zwolnienia z podatku dochodowego korzystają jedynie te stypendia oraz świadczenia wypłacane studentom, które spełniają warunki określone w ww. tych przepisach. Oznacza to, że niedopełnienie którejkolwiek z przesłanek uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia.


Także stypendia, czy świadczenia otrzymywane od zagranicznych podmiotów mogą podlegać zwolnieniu pod warunkiem spełnienia przesłanek określonych w  ww. przepisach. Przykładowo ze zwolnienia można skorzystać w przypadku otrzymywania stypendiów na podstawie obowiązujących w innym państwie przepisów regulujących stopnie naukowe i tytuły naukowe.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym podatniczka, odbywając staż we Francji otrzymała świadczenie tytułem wynagrodzenia, więc zgodnie z interpretacją obowiązujących przepisów otrzymane świadczenie nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i 40b ustawy o PITWynagrodzenie otrzymywane przez podatniczkę za staż od francuskiej firmy podlega natomiast opodatkowaniu w Polsce jako przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT i powinno być wykazane w zeznaniu podatkowym za 2016 r.

Wobec powyższego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej uznała przyjęte stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe.

Wiktoria Świergolik

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...