Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę VAT?

Katarzyna Wojtowicz-Janicka
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
zaliczka od dochodu z działalności wykonywanej osobiście
Płatnicy PIT, stają niekiedy przed problemem obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o PIT wypłacany kontrahentowi dochód stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, zaś kontrahent ów dla celów opodatkowania podatkiem VAT wystawia faktury i formalnie prowadzi działalność gospodarczą.

Z takim przypadkiem możemy mieć do czynienia przykładowo, gdy kontrakt menadżerski zostaje zawarty przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a warunki umowy nie pozwalają na wyłączenie takiego menadżera spoza zakresu regulacji podatku VAT i definicji podatnika tego podatku.

Autopromocja

W takim bowiem przypadku, z uwagi na rozbieżność między obiema regulacjami – ustawą o PIT i ustawą o VAT -  w przedmiocie kwalifikowania transakcji jako podejmowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powstaje wówczas wątpliwość od jakiej kwoty płatnik powinien obliczać zaliczkę na podatek dochodowy w sytuacji, gdy otrzyma od menadżera wystawioną fakturę,  tj. czy od kwoty netto, czy też od kwoty brutto wraz z wypłacanym podatkiem VAT. 

Jak ustalić dochód dla celów obliczania zaliczek? - zasady ogólne

Odpowiedź na to pytanie wymaga dokonania wykładni systemowej związanej z katalogiem przychodów i nie-przychodów z działalności gospodarczej zdefiniowanym w art. 14 ustawy o PIT, a ściślej w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. 

W konsekwencji, tylko na gruncie przychodów kwalifikowanych jako przychód z działalności gospodarczej należny podatek VAT nie stanowi dla podatnika opodatkowanego przychodu. Skoro zatem nie mamy do czynienia z przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej to wskazane wyżej wyłączenie nie miałoby tutaj zastosowania.

Niemniej jednak warto wskazać, że na gruncie powyższej problematyki kalkulacji zaliczki prezentowane są w orzecznictwie organów podatkowych  poglądy korzystne dla podatników.

Zaliczki uproszczone na PIT 2012

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 czerwca 2011 r., sygn. ITPB1/415-386/11/AD rozstrzygano kwestię kalkulacji zaliczki na gruncie takiego stanu faktycznego, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą i świadczącą opodatkowane podatkiem VAT usługi w ramach kontraktu menadżerskiego wystawiała faktury VAT, mając równocześnie potrącane zaliczki przez płatnika.

W interpretacji tej powołano się na regulację art. 155 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze ww. przepis stwierdzono zatem, że w przypadku wypłaty należności na rzecz osoby fizycznej świadczącej usługi zarządcze, na podmiocie wypłacającym będą ciążyły obowiązki płatnika określone przepisami art. 41 i 42 ustawy, przy czym przy obliczaniu należnej zaliczki należy uwzględnić dyspozycję przepisu z art. 155 ustawy o VAT, z którego wynika, iż do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w tym uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście – nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...