Rozliczenie usługi dropshippingu – dokumentacja i moment powstania przychodu

Rafał Romanek
rozwiń więcej
Rozliczenie usługi dropshippingu – dokumentacja i moment powstania przychodu /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Dropshipping jest to model sprzedaży polegający na pośredniczeniu pomiędzy dostawcą (producentem) a kupującym. Sklep przyjmuje zamówienia następnie przesyła je do dostawcy razem z należną kwotą pomniejszoną o marże. W omawianej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poruszył kwestię dokumentacji na podstawie której można ubiegać się o zwrot podatku oraz momentu uzyskania przychodu.

Podatniczka wnioskująca o wydanie indywidualnej interpretacji planuje prowadzenie sklepu internetowego opartego o model dropshippingu. Do jej obowiązków będzie należało gromadzenie zamówień od klientów oraz przekazywanie ich do dostawcy bądź producenta, który to dokona realizacji zamówienia. Podatniczka nie będzie więc kupowała towaru na własność, zostanie on przekazany bezpośrednio od dostawcy do kupującego.

Autopromocja

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zadano następujące pytania:

1. Czy przychodem z tytułu usług dropshippingu, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym będzie uzyskana od klientów prowizja (marża)?

2. Na podstawie jakich dokumentów wnioskodawczyni ma ujmować oraz określać przychód?

3. Który dzień określić jako moment powstania przychodu?

Podatniczka twierdzi, że przychodem z tytułu prowadzenia działalności jest marża pobierana od poszczególnych zamówień. Istotne jest. że wnioskodawczyni nie będzie otrzymywać żadnych faktur ani innych dokumentów potwierdzających fakt dokonania zakupu. Jedynie wyciąg bankowy będzie stanowił potwierdzenie dokonania zakupu. W ramach przyszłej działalności gospodarczej będzie prowadzona również księga przychodów i rozchodów.

Jako dzień wykonania usługi Podatniczka wskazuje moment, w którym przeleje pieniądze na konto dostawcy po wcześniejszym potrąceniu marży za pośrednictwo w transakcji.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest to niezbędne ze względu na możliwość ustalenia zysków przedsiębiorcy oraz podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Zgodnie z ustawą dowodami księgowymi na podstawie których można określać zyski (straty) są:

  • faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne
  • dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem
  • noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi
  • dowody przesunięć
  • dowody opłat pocztowych i bankowych
  • inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podatniczka jako dowód księgowy stanowiący podstawę do zapisu w księdze przychodów i rozchodów może uznawać zestawienie dokonywanych transakcji, wraz z rachunkami za pośrednictwo handlowe, opiewające na kwotę w wysokości marży jaką Wnioskodawczyni uzyska od klienta.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Natomiast za moment osiągnięcia przychodu organ podatkowy uznał dzień otrzymania przelewu od kupującego. Powołując się przy tym na art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jako moment osiągnięcia przychodu określa m.in. dzień wykonania usługi w przypadku gdy usługa jest wykonywana przed otrzymaniem zapłaty. Natomiast jeśli usługa jest wykonywana po zapłacie za nią za moment osiągnięcia przychodu uznaje się chwilę, w której należna kwota zostanie przekazana usługodawcy. W przypadku podatniczki w oparciu o model dropshippingu za moment uzyskania przychodu należy uznać dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy (dzień uregulowania należności), a nie dzień przekazania tych środków (po wcześniejszym potrąceniu prowizji) na konto dostawcy, ponieważ zdarzenie to ma miejsce przed wykonaniem usługi.

Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.96.2018.1.DB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...