REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma podatków dochodowych w 2020 roku

II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan /fot. Adam Kuchta
II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan /fot. Adam Kuchta

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Finansów trwają obecnie prace nad reformą podatków dochodowych, która miałaby wejść w życie w 2020 roku. Rozważane jest zastąpienie dwóch obecnie funkcjonujących ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) trzema ustawami, tj. ustawą o PIT od osób zatrudnionych na wszelkich formach świadczenia pracy, ustawą o podatku od zysku przedsiębiorcy oraz ustawą o podatku od zysków kapitałowych.

W dniach 16-17 kwietnia br. odbył się II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Jednym z tematów poruszanych podczas wydarzenia była kwestia uproszczenia i uszczelnienia przepisów w zakresie podatków dochodowych. Jak się dowiedzieliśmy, Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad przygotowaniem kompleksowej reformy podatków dochodowych.

Autopromocja

Zdaniem Macieja Żukowskiego, Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, „przedsiębiorca powinien być opodatkowany tak samo i nie powinien być sztucznie dzielony na tego, który prowadzi działalność gospodarczą w postaci własnej osoby i na przedsiębiorcę, który prowadzi działalność w postaci wszelkiego rodzaju narzędzi, czyli całej gamy spółek. Uważam, że powinien być jeden podatek od zysku przedsiębiorcy”.

„Przez ostatni rok pracuję nad tym założeniem, przy tworzeniu zrębów reformy podatków dochodowych. Uchylając rąbka tajemnicy: dążymy do tego, żeby stworzyć trzy ustawy zamiast dwóch (ustawy o PIT i CIT), z czego jedna ma być relatywnie prosta, czyli ma to być PIT od osób zatrudnionych na wszelkich formach świadczenia pracy. Natomiast dwie pozostałe ustawy obejmowałyby podatek od zysków kapitałowych i podatek od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Raczej nie mogę zapewnić, że dzięki temu podatek będzie prosty, natomiast mogę zapewnić, że łatwiej będzie się czytało te nowe ustawy niż obecne. Bo zgodzę m.in., że ze względu na dużą liczbę nowelizacji, ustawa o CIT stała się dokumentem skrajnie nieczytelnym” – powiedział.

Zgodnie z zapowiedziami, które usłyszeliśmy podczas Kongresu reforma podatków dochodowych miałaby wejść w życie w 2020 roku. Żukowski wyjaśnił, że „przygotowujemy zarysy tej reformy, tak by następnie została przedyskutowana przez kierownictwo Ministerstwa Finansów. Szczególnie w przypadku podatku od zysków kapitałowych chcielibyśmy się oprzeć na zasadzie participation exemption, która jest już w wielu systemach prawnych, tzn. reinwestowane zyski kapitałowe byłyby zwolnione od momentu tzw. scashowania się. Tę zasadę na pewno chcielibyśmy wprowadzić, no i zasadę jdnokrotności opodatkowania, czyli kredytu podatkowego przy dywidendzie, tak żeby zysk wypracowany w spółce nie był opodatkowany podwójnie. To są dwie główne zasady, które chcielibyśmy zastosować przy reformie podatków dochodowych. Pozostaje pytanie, czy spotka się to z pozytywnym oddźwiękiem ze strony decydentów politycznych. Tego nie jestem w stanie Państwu obiecać, natomiast te zasady będziemy sprzedawać jako coś dobrego, co mogłoby spowodować, że nasz system będzie bardzo atrakcyjny dla inwestorów”.

Odnosząc się do problematyki wspierania inwestycji, innowacyjności przedsiębiorstw stwierdził, że „podatek od przedsiębiorstw powinien być instrumentem przyciągający inwestycje, czyli bardzo szeroka gama różnych ulg, które pozwoliłby na retencję i zakotwiczenie biznesu w Polsce, bo są to zyski, których i tak w tej chwili nie mamy. Więc uważam, że powinniśmy iść jak najbardziej w tym kierunku”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Nasuwa mi się taka refleksja, która jest bardziej ekonomiczna niż prawna, że rzeczywiście jesteśmy zagłębiem „kosztu plus”, osiągamy zyski na „koszcie plus”, ale nie osiągamy zysku na retencji i komercjalizacji szeroko pojętych wynalazków. W związku z czym, żeby ten efekt osiągnąć, uważam że zasadą powinno być, że system podatków dochodowych powinien być systemem zachęty dla inwestycji” – podkreślił  Żukowski.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Wyjaśniając zagadnienia związane z reformą, w odniesieniu do zapowiedzianej przez premiera w dniu 14 kwietnia obniżki stawki CIT (z 15 proc. do 9 proc.) dla niektórych podatników podatku dochodowego o osób prawnych, wyjaśnił, że „gdy uda się przeforsować te trzy ustawy, to proszę zauważyć, że małym i średnim przedsiębiorcą będzie obecny PIT-owiec, więc te 9 proc. będzie dotyczyło również jego. Jeżeli zatem dojdzie do sytuacji, że będzie podatek od zysku z działalności gospodarczej, to mali i średni przedsiębiorcy, którzy wpadają w definicję małego podatnika, będą opodatkowani stawką 9-proc.”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA