REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma podatków dochodowych w 2020 roku

II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan /fot. Adam Kuchta
II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan /fot. Adam Kuchta

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Finansów trwają obecnie prace nad reformą podatków dochodowych, która miałaby wejść w życie w 2020 roku. Rozważane jest zastąpienie dwóch obecnie funkcjonujących ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) trzema ustawami, tj. ustawą o PIT od osób zatrudnionych na wszelkich formach świadczenia pracy, ustawą o podatku od zysku przedsiębiorcy oraz ustawą o podatku od zysków kapitałowych.

W dniach 16-17 kwietnia br. odbył się II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Jednym z tematów poruszanych podczas wydarzenia była kwestia uproszczenia i uszczelnienia przepisów w zakresie podatków dochodowych. Jak się dowiedzieliśmy, Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad przygotowaniem kompleksowej reformy podatków dochodowych.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem Macieja Żukowskiego, Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, „przedsiębiorca powinien być opodatkowany tak samo i nie powinien być sztucznie dzielony na tego, który prowadzi działalność gospodarczą w postaci własnej osoby i na przedsiębiorcę, który prowadzi działalność w postaci wszelkiego rodzaju narzędzi, czyli całej gamy spółek. Uważam, że powinien być jeden podatek od zysku przedsiębiorcy”.

„Przez ostatni rok pracuję nad tym założeniem, przy tworzeniu zrębów reformy podatków dochodowych. Uchylając rąbka tajemnicy: dążymy do tego, żeby stworzyć trzy ustawy zamiast dwóch (ustawy o PIT i CIT), z czego jedna ma być relatywnie prosta, czyli ma to być PIT od osób zatrudnionych na wszelkich formach świadczenia pracy. Natomiast dwie pozostałe ustawy obejmowałyby podatek od zysków kapitałowych i podatek od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Raczej nie mogę zapewnić, że dzięki temu podatek będzie prosty, natomiast mogę zapewnić, że łatwiej będzie się czytało te nowe ustawy niż obecne. Bo zgodzę m.in., że ze względu na dużą liczbę nowelizacji, ustawa o CIT stała się dokumentem skrajnie nieczytelnym” – powiedział.

Zgodnie z zapowiedziami, które usłyszeliśmy podczas Kongresu reforma podatków dochodowych miałaby wejść w życie w 2020 roku. Żukowski wyjaśnił, że „przygotowujemy zarysy tej reformy, tak by następnie została przedyskutowana przez kierownictwo Ministerstwa Finansów. Szczególnie w przypadku podatku od zysków kapitałowych chcielibyśmy się oprzeć na zasadzie participation exemption, która jest już w wielu systemach prawnych, tzn. reinwestowane zyski kapitałowe byłyby zwolnione od momentu tzw. scashowania się. Tę zasadę na pewno chcielibyśmy wprowadzić, no i zasadę jdnokrotności opodatkowania, czyli kredytu podatkowego przy dywidendzie, tak żeby zysk wypracowany w spółce nie był opodatkowany podwójnie. To są dwie główne zasady, które chcielibyśmy zastosować przy reformie podatków dochodowych. Pozostaje pytanie, czy spotka się to z pozytywnym oddźwiękiem ze strony decydentów politycznych. Tego nie jestem w stanie Państwu obiecać, natomiast te zasady będziemy sprzedawać jako coś dobrego, co mogłoby spowodować, że nasz system będzie bardzo atrakcyjny dla inwestorów”.

REKLAMA

Odnosząc się do problematyki wspierania inwestycji, innowacyjności przedsiębiorstw stwierdził, że „podatek od przedsiębiorstw powinien być instrumentem przyciągający inwestycje, czyli bardzo szeroka gama różnych ulg, które pozwoliłby na retencję i zakotwiczenie biznesu w Polsce, bo są to zyski, których i tak w tej chwili nie mamy. Więc uważam, że powinniśmy iść jak najbardziej w tym kierunku”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Nasuwa mi się taka refleksja, która jest bardziej ekonomiczna niż prawna, że rzeczywiście jesteśmy zagłębiem „kosztu plus”, osiągamy zyski na „koszcie plus”, ale nie osiągamy zysku na retencji i komercjalizacji szeroko pojętych wynalazków. W związku z czym, żeby ten efekt osiągnąć, uważam że zasadą powinno być, że system podatków dochodowych powinien być systemem zachęty dla inwestycji” – podkreślił  Żukowski.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Wyjaśniając zagadnienia związane z reformą, w odniesieniu do zapowiedzianej przez premiera w dniu 14 kwietnia obniżki stawki CIT (z 15 proc. do 9 proc.) dla niektórych podatników podatku dochodowego o osób prawnych, wyjaśnił, że „gdy uda się przeforsować te trzy ustawy, to proszę zauważyć, że małym i średnim przedsiębiorcą będzie obecny PIT-owiec, więc te 9 proc. będzie dotyczyło również jego. Jeżeli zatem dojdzie do sytuacji, że będzie podatek od zysku z działalności gospodarczej, to mali i średni przedsiębiorcy, którzy wpadają w definicję małego podatnika, będą opodatkowani stawką 9-proc.”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

REKLAMA

Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary

To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.

Rząd nie dostrzega tej luki podatkowej. Dlatego teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci

Okazuje się, że rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. W związku z tym teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym właśnie raporcie.

Będzie super-urząd do kontroli przedsiębiorców. Bo rząd szuka pieniędzy. Jakie skutki dla firm?

Rząd ogłosił pomysł powstania specjalistycznego zespołu mającego na celu skuteczniejszą walkę z szarą strefą i unikaniem opodatkowania. Ma to być "Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie" - już teraz zwany przez niektórych "super-urzędem" lub "super-skarbówką". Nowa inicjatywa zakłada wykorzystanie zaawansowanych technologii analitycznych, które pomogą w precyzyjnym typowaniu podatników do kontroli. Celem projektu jest uszczelnienie systemu podatkowego, poprawa ściągalności podatków, opłat, składek i innych należności publicznoprawnych oraz ograniczenie nielegalnych praktyk w obrocie gospodarczym. Dzięki temu uczciwie działający przedsiębiorcy mają zyskać równą przestrzeń konkurencyjną.

KSeF w 2025 roku: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?

Przedsiębiorcy, nadchodzi czas zmian! Obowiązkowe e-faktury w KSeF to rewolucja w polskiej księgowości, która wejdzie w życie w 2026 roku. Co zrobić, aby przygotować się na nowe zasady już w 2025 roku? Kluczowe decyzje, technologia i szkolenia – dowiedz się, jak uniknąć chaosu i zyskać przewagę dzięki wcześniejszemu wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.

REKLAMA

Od 6 stycznia 2025 r. ZUS przyjmuje wnioski o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 6 stycznia 2025 roku ruszyło przyjmowanie wniosków o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r. Jakie warunki należy spełniać?

Zmiana stawki podatku za garaż w budynkach wielorodzinnych

Od początku 2025 roku zmieniło się opodatkowanie garaży w budynkach wielorodzinnych. W związku nowymi przepisami nastąpiło zrównanie stawek opodatkowania garaży. W niektórych przypadkach oznacza to obniżkę podatku.

REKLAMA