Niższy CIT dla małych i średnich przedsiębiorców od 1 stycznia 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W sobotę (14 kwietnia) podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. W jej trakcie premier zapowiedział m.in., że przedsiębiorcy, których przychody nie są wyższe od 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia będą płacić niższy ZUS; obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. oraz powołanie tej jesieni funduszu naprawy oraz budowy dróg gminnych i dróg powiatowych w wysokości co najmniej 5 mld zł.
Gruza pytany 17 kwietnia w radiu RDC, o to od kiedy mógłby zacząć obowiązywać nowy, obniżony podatek, powiedział, że "plan jest taki, żeby ta korzystna zmiana dla tych mniejszych przedsiębiorców weszła w życie w 2019 roku".
Dodał, że jest to rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy "zorganizowali się w formie osoby prawnej, spółki z o.o, spółki akcyjnej".
Odnosząc się do zapowiedzi obniżki ZUS dla mikro i małych firm, Gruza wskazał, że konieczność płacenia dla nich stawki w wysokości 1250 zł miesięcznie może być trudne. "To taka bezwzględna danina, która niezależnie od tego czy się zarobi, czy się nie zarobi, musi być płacona. Często jest to niesprawiedliwe, wychodzimy naprzeciw, próbujemy to zracjonalizować" - mówił.
Polecamy: CIT 2018. Komentarz
Wiceszef resortu finansów poinformował, że wypracowanie szczegółów legislacyjnych dotyczących ZUS zajmie kilka miesięcy. Przyznał, że wiążąco nie może powiedzieć, kiedy te zmiany wejdą w życie, gdyż przygotowuje to inny resort (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - PAP). "Tak jak zrozumiałem, od 1 stycznia tak jak ta zmiana w CIT" - dodał. (PAP)
autor: Michał Boroń
edytor: Sonia Sobczyk
mick/ son/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat