reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia samochodu od rodziny

Przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia samochodu od rodziny

Czy darowizna w postaci użyczenia samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej dokonana przez członka rodziny (przez teścia na rzecz zięcia) stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Nieodpłatne użyczenie

W dniu 4 stycznia 2018 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej otrzymał wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umowy użyczenia.

Podatnik (wnioskodawca) wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą od stycznia 2017 roku, swoje dochody opodatkowuje na zasadach ogólnych. Wraz z początkiem października 2017 r. teść wnioskodawcy użyczył mu samochodu na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia. Samochód jest przez podatnika wykorzystywany na rzecz działalności gospodarczej. W związku z powyższym stanem faktycznym nasuwa się pytanie czy wnioskodawca powinien zarejestrować przychód z tytułu nieodpłatnie użyczonego przez swojego teścia samochodu osobowego, a tym samym czy tego rodzaju darowizna, w postaci samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Podatnik powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis ten zwalnia od podatku dochodowego, wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej.

Natomiast na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy podatku od spadków i darowizn do I i II grupy podatkowej zalicza się:

- małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, i teściów,

- zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Organ skarbowy uznał, że ocena prawna przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego jest prawidłowa. Mimo tego że w związku z użyczeniem samochodu powstaje przychód, to ustawodawca wprowadził wyjątek od przymusu odprowadzania podatku dochodowego zależny od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowywanym.

Darowizna a stopień pokrewieństwa

W innych przypadkach niż wymieniona wyżej sytuacja, należy odprowadzać podatek od użyczonych świadczeń i dóbr, reguluje to art. 14 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych. Przesłanką regulującą kwestie przymusu odprowadzania podatku dochodowego od darowizn jest stopień pokrewieństwa.

Warto zaznaczyć iż zwolnienie z odprowadzania podatku związane z pokrewieństwem o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy, czyli działalności wykonywanej osobiście.  

Krajowa Informacja Skarbowa wyraźnie przychyliła się zatem do interpretacji wnioskodawcy i zgodnie z obowiązującym stanem prawnym uważa ją za prawidłową. Decydujący w tej sprawie był stopień pokrewieństwa oraz fakt, iż darowizną był samochód a nie świadczenie otrzymywane na podstawie stosunku pracy czy innej działalności wykonywanej osobiście.

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2018 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.3.2018.1.WR.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama