Firmowy samochód używany prywatnie przez wspólnika spółki osobowej - rozliczenie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Zdarza się, że wspólnicy mający do dyspozycji samochody należące do spółki, wykorzystują je do celów prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością. Jeśli spółka nie obciąża z tego tytułu wspólnika żadnymi opłatami, powstaje pytanie czy takie nieodpłatne wykorzystanie samochodów przez wspólnika powoduje, że po jego stronie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT).
REKLAMA
Przepis art. 9 ust. 1 ustawy o PIT wprowadza ogólna regułę, w myśl której co do zasady każdy dochód osiągany przez osobę fizyczną podlega opodatkowaniu.
Ustawa o PIT klasyfikuje uzyskiwane przez podatnika przychody z uwagi na poszczególne ich źródła, wskazując, że źródłem przychodu są między innymi: stosunek służbowy, stosunek pracy, pozarolnicza działalność gospodarczej, a także inne źródła (art. 10 ust. 1 ustawy o PDOF). Regulacje zawarte w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT wskazują, że za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności nieodpłatne świadczenia.
Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie
Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć szczególnego rodzaju świadczenia, w przypadku których otrzymujący odnosi określoną korzyść pod tytułem darmym, co oznacza, że nie świadczy nic w zamian. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku (aktywów), bądź uniknięciu jego pomniejszenia (zaoszczędzenie wydatków).
W sytuacji, gdy wspólnik niebędący pracownikiem spółki wykorzystuje nieodpłatnie do celów prywatnych samochód należący do tej spółki, to niewątpliwie uzyskuje w ten sposób wymierną korzyść w postaci zaoszczędzenia środków jakie musiałby przeznaczyć na wynajem samochodu, taksówkę czy bilety publicznego transportu zbiorowego.
Mając zatem na uwadze treść przytoczonych powyżej regulacji należy uznać, że w opisanym przypadku po stronie wspólnika powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia zaliczany do przychodów z innych źródeł (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30.10.2017 r., znak: 0111-KDIB2-3.4011.150.2017.2.KB). Przychód ten może być wyrażony wyłącznie w pieniądzu. Stąd też przychodem są nie tyle same świadczenia, lecz ich wartość, która w analizowanym przypadku ustalana będzie na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2 ustawy o PIT).
W tym miejscu należy również wskazać, że przychód z innych źródeł podlega opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową wynikającą z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.
Przemysław Szwed
Młodszy Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat