Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?
Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w wyniku sprawowania przez nich swojej funkcji. Spółka może ich w tym zakresie ubezpieczyć. Nie musi imiennie wskazywać członków zarządu, ubezpieczenie może dotyczyć także poprzednich, obecnych i przyszłych osób wykonujących tą funkcję. Powstaje pytanie, czy wydatek poniesiony przez spółkę na takie ubezpieczenie (składki) będzie stanowić opodatkowany dochód członków zarządu?

Umowa ubezpieczenia uregulowana jest w kodeksie cywilnym (art. 805- 834). Zakład ubezpieczeń swoje świadczenie wykonuje, jeśli zajdzie zdarzenie przewidziane w umowie, wypadek ubezpieczeniowy (np. w wyniku niedopatrzenia członka zarządu wystąpi szkoda), zaś ubezpieczający ma zawsze obowiązek zapłaty składki.

Autopromocja

W związku z tym, ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność, jeśli zostanie zapłacona składka.

Ubezpieczenie członków zarządu przez spółkę jest dla nich korzystne i opłacalne, ponieważ nie muszą ubezpieczać się indywidualnie, na własny rachunek. Otrzymują od spółki nieodpłatne świadczenie, które - zgodnie z powyższymi wyliczeniami - jest przychodem.

Nie oznacza to jednak, że przychód ten będzie opodatkowany.

Czy fiskus musi udowodnić fakt zasiadania w zarządzie spółki?

Jakie grzywny za przewinienia skarbowe grożą w 2011 roku?

Dzieje się tak dlatego, że opodatkowany może być przychód, który:

1) może być wskazany w konkretnej wysokości (wykluczone jest jego uśrednienie); przychód podatkowy musi mieć wymiar pieniężny, gdy nie da się określić wartości świadczenia dla pracownika, nie istnieje możliwość przypisania mu przychodu; opodatkowanie samej możliwości skorzystania ze świadczenia byłoby sprzeczne z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

2) można go przypisać konkretnemu podatnikowi - nie jest to możliwe, gdy ubezpieczeniem objęty jest szeroki krąg osób określony przez odwołanie się do zajmowanych stanowisk (byli, obecni, przyszli członkowie zarządu), tym bardziej, że w trakcie okresu ubezpieczenia możliwe są zmiany w składzie organów; w takim wypadku, spółka w umowie ubezpieczenia nie będzie w stanie wskazać liczby osób objętych ubezpieczeniem i długości okresu, przez jaki korzystać będą z ochrony ubezpieczeniowej ani też stwierdzenia, czy pracownik rzeczywiście otrzymał świadczenie i jaka jest jego wartość.  Nie ma także możliwości podzielenia składki płaconej przez spółkę, przypadającej na każdego z osobna, konkretnego ubezpieczonego.

3) odpowiada ściśle wartości uzyskanego przez podatnika nieodpłatnego świadczenia,

wartości świadczeń spółki można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika.

Z art. 11 i 12 ustawy o PIT wynika, że świadczenia przekazywane pracownikowi nieodpłatnie stanowią dla niego przychód, o ile zostały rzeczywiście, realnie otrzymane.

Jeżeli nie można określić wysokości świadczenia na rzecz pracownika, to świadczenie takie nie może być doliczone do jego dochodu. Brak określenia wysokości przychodu z nieodpłatnych świadczeń powoduje, że przychód nie będzie uwzględniony w podstawie opodatkowania i w konsekwencji opodatkowany.

O przychodzie pracownika można by mówić, gdyby skorzystał on z postawionego mu do dyspozycji świadczenia.

Takie rozwiązanie zostało przyjęte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 kwietnia 2011 roku, III SA/Wa 1870/10.

Należy jednak podkreślić, że zagadnienie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń budzi wątpliwości i rozbieżności w orzecznictwie. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w maju 2010 r. w składzie 7 sędziów, stwierdził m.in., że sama możliwość skorzystania z usług medycznych jest przychodem pracownika, co oznacza przyjęcie przeciwnego stanowiska od przedstawionej wyżej tezy WSA w Warszawie..

Obecnie kwestia ta jest przekazana pełnemu składowi Izby Finansowej NSA, który lada miesiąc powinien podjąć stosowną uchwałę.

Podstawa prawna:

- art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.);

- art. 805 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r.)

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...