Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany?

Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT? / GDDKiA
Kilometrówka. Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT?

Kiedy kilometrówka jest opodatkowana?

PROBLEM

Autopromocja

Jeden pracowników używa do działalności służbowej swojego prywatnego samochodu i jest rozliczany na podstawie prowadzonej kilometrówki. Miejsce pracy i świadczenia usług znajduje się w Katowicach a pracownik regularnie porusza się w sprawach służbowych pomiędzy Katowicami i Poznaniem. Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT dla tego pracownika?

RADA

Jeżeli przejazdy między Katowicami a Poznaniem nie stanowią podróży służbowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, to wydaje się, że tzw. kilometrówka jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

UZASADNIENIE

Zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych może następować z tytułu podróży służbowych, jazd lokalnych lub też z racji zajmowanego stanowiska pracy wymagającego ciągłego przemieszczania się po wyznaczonym obszarze w celu realizacji obowiązków wynikających z umowy o pracę (tzw. pracownik mobilny np. przedstawiciel handlowy). Podróż służbowa to wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Z tego tytułu pracownikowi przysługują należności takie jak diety czy zwrot kosztów przejazdów, w tym - za zgodą pracodawcy - np. własnym samochodem. Są to tzw. jazdy zamiejscowe. Należności, w tym kilometrówka, są zwolnione z podatku dochodowego jeśli nie przekraczają urzędowych stawek. W opozycji do jazd zamiejscowych stoją jazdy lokalne.

Zwrot kosztów odbywa się tu na podstawie rozporządzenia w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Jednak jazdy lokalne należy rozumieć jako te, które odbywają się w granicach administracyjnych miejscowości, w której jest położona siedziba pracodawcy lub obiekt, stałego wykonywania pracy. Zwrot kosztów w formie miesięcznego ryczałtu lub kilometrówki stanowi przychód do opodatkowania, choć może on korzystać ze zwolnienia jeśli do zwrotu kosztów obligują pracodawcę przepisy ustaw (np. pracownicy leśnictwa).

W opisanym przypadku nie wiemy dokładnie na jakiej zasadzie pracownik odbywa regularnie trasę między Katowicami, gdzie stale pracuje, a Poznaniem. Wygląda na to, że nie są to podróże służbowe, ale też nie jazdy lokalne na podstawie umowy cywilnoprawnej. Generalnie więc pracodawca nie ma obowiązku pokrywania pracownikowi wydatków na przejazdy służbowe. Przyjmuje się, że skoro pracownik godzi się na określone świadczenie i przyjmuje je od pracodawcy, to widocznie uznał, że jest ono w jego interesie i gdyby nie oferta pracodawcy musiałby te wydatki ponosić sam. Analogicznie sprawa wygląda ze zwrotem kosztów używania prywatnego auta służbowo. Jeśli pracownik zaakceptował dane stanowisko pracy i warunki jej realizowania wymagające mobilności i poruszania się w terenie, to tym samym godził się na wydatki z tym związane. W konsekwencji korzyścią jest dla niego zwrot tych kosztów otrzymywany od pracodawcy. Z podatkowego punktu widzenia, przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, w tym omawiana kilometrówka. Organy podatkowe rozstrzygając kwestie zwrotu kosztów jazd lokalnych uważają, że pracownik wykorzystuje samochód prywatny do celów służbowych, celem świadczenia pracy na rzecz pracodawcy.

Wykorzystywanie auta prywatnego do celów służbowych pracownika jest niewątpliwie związane z pozostawaniem przez niego w stosunku pracy. Tym samym wypłacany na rzecz pracownika zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy. Jednak z uwagi na niepełny opis sprawy, a także przez wzgląd na to, że interpretacje organów podatkowych oraz orzecznictwo sądowe nie są jednomyślne co do przychodowego charakteru zwrotu kosztów samochodowych (każda przypadek wymaga indywidualnej analizy) zalecane jest wystąpienie do organu podatkowego o wydanie interpretacji we własnej sprawie opisanej szczegółowo.

Podstawa prawna:

art. 77[5] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.),

art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Izabela Nowacka

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...