Czy zakup okularów lub telewizora jest kosztem podatkowym?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
Okulary lub telewizor w kosztach podatkowych? / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

Zakup okularów mógłby być uznany za koszt uzyskania przychodu ze względu na konieczność ich użycia w pracy. Jak to zagadnienie postrzegają organy podatkowe? 

Działalność gospodarcza: czy zakup okularów zaliczymy do kosztów?

Doradca podatkowy prowadzący własną działalność, wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Autopromocja

W związku z pogorszeniem się stanu wzroku oraz zaleceniem lekarza, planował on zakup okularów korekcyjnych. Dlatego we wniosku zapytał, czy będzie mógł zaliczyć do KUP zakup okularów korekcyjnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Doradca podatkowy wskazał na to, że jego działalność wiąże się z wielogodzinną pracą przy komputerze, zapoznawaniem się z aktami spraw, orzecznictwem czy też przepisami prawa. Zakup okularów korekcyjnych miał pozwolić mu na wydajniejszą pracę, przez większą ilość godzin w ciągu dnia, co miało przełożyć się na osiąganie przychodów z działalności gospodarczej. Ponadto podkreślał, że wspomniane okulary korekcyjne miały służyć tylko do wykonywania pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zakup okularów w kosztach podatkowych – co orzekł dyrektor KIS? 

Dyrektor KIS nie przychylił się do stanowiska doradcy podatkowego i wydał nieprawidłową interpretację. Organ wskazał, że zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia. Podkreślone zostało, że osoba fizyczna zmuszona jest do zakupów okularów korekcyjnych, niezależnie od tego czy prowadzona jest działalność gospodarcza czy też nie. Dlatego uznał, że wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma charakter wydatku osobistego, który jest niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej. W rezultacie wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze, nie mógł zostać zakwalifikowany przez doradcę podatkowego jako KUP.

Czy słusznie odmówiono zaliczenia zakupu okularów do kosztów podatkowych? 

W kontekście wspomnianych wcześniej pozytywnych rozstrzygnięć dla podatników odnośnie zaliczenia wydatków do KUP na zegarek dla adwokata czy telewizor dla prawnika, zdaje się, że stanowisko organu nie jest słuszne

Przykładowo, Dyrektor KIS w interpretacji dotyczącej zakupu telewizora jako kosztu podatkowego wskazał, że aby móc uznać dane wydatki za koszty podatkowe, to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu. Przenosząc powyższe rozumowanie na grunt omawianej sprawy, na pierwszy plan rzuca się pewna niekonsekwencja w argumentacji organu. Jeżeli wnioskodawca – doradca podatkowy – wykazał związek przyczynowo skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami na okulary korekcyjne a osiągnięciem przychodów z działalności, fiskus powinien przychylić się do stanowiska wnioskodawcy.

Rozstrzygnięcie: interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn.: 0115-KDIT3.4011.920.2022.1.AD

Autor: Natalia Borkowska, Kancelaria Mentzen 

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Księgowość
Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.
13 maja 2024

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?
13 maja 2024

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?
13 maja 2024

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.
13 maja 2024

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
12 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
12 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

pokaż więcej
Proszę czekać...