REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
faktura duplikat faktury odliczenie VAT zgubienie faktury zniszczenie faktury
Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Podatnik ma prawo do odliczenia VAT z duplikatu faktury

Prawo do wystawienia duplikatu faktury wynika z art. 106l ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, który określa procedurę w przypadku zniszczenia lub zaginięcia faktury. Zgodnie z tym przepisem w przypadku utraty faktury możliwe jest jej ponowne wystawienie.
Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury, do której ten duplikat się odnosi. Ważne jest jednak określenie okresu rozliczeniowego, w którym nabywca może skorzystać z odliczenia podatku naliczonego z tego duplikatu. Jest to uzależnione od faktu, czy oryginalna faktura dotarła wcześniej do podatnika, czy też podatnik nigdy nie był w posiadaniu pierwotnej faktury, dla której wystawiono duplikat.

Autopromocja

Rozliczenie duplikatu faktury na bieżąco

Warto zauważyć, że często podatnicy błędnie interpretują, iż duplikat zawsze można rozliczyć „na bieżąco”, czyli że podatek można odliczyć w miesiącu (lub kwartale), w którym otrzymano duplikat. Jednak duplikat można uwzględnić w bieżącym rozliczeniu jedynie w sytuacji, gdy podatnik nie był wcześniej w posiadaniu pierwotnej faktury (która uległa zniszczeniu lub zaginęła przed dotarciem do nabywcy). W takim przypadku odliczenie podatku naliczonego z duplikatu powinno nastąpić w miesiącu otrzymania duplikatu lub w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych (bądź za kwartał, w którym otrzymano duplikat, lub za jeden z dwóch kolejnych kwartałów, jeżeli podatnik rozlicza się kwartalnie). Uznaje się wtedy, że to właśnie otrzymanie duplikatu stanowi moment pierwotnego otrzymania faktury przez podatnika.

Rozliczenie duplikatu faktury poprzez korektę deklaracji

Z kolei w przypadku gdy podatnik już wcześniej posiadał fakturę, która została jednak przez niego zagubiona lub zniszczona, przyjmuje się, że odliczenie podatku naliczonego z duplikatu może nastąpić wyłącznie poprzez korektę deklaracji za okres, w którym podatnik był uprawniony do dokonania odliczenia podatku naliczonego z faktury pierwotnej. Prawidłowość zaprezentowanego sposobu postępowania potwierdzają interpretacje indywidualne.

Przykład 1

Podatnik otrzymał w lipcu 2023 r. fakturę dokumentującą zakup usługi transportowej. Faktura została przesłana przez kontrahenta listem poleconym, lecz nie dotarła do działu księgowego. W rezultacie nie dokonano odliczenia podatku z tej faktury, gdyż dokument prawdopodobnie został przypadkowo zniszczony.

Podatnik zwrócił się do usługodawcy o wystawienie duplikatu, który został dostarczony w styczniu 2024 r. Ponieważ podatnik już wcześniej miał pierwotną fakturę i mógł odliczyć podatek naliczony z tej faktury, rozliczenie podatku z duplikatu może nastąpić jedynie poprzez korektę deklaracji za okres, w którym pierwotnie podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku z faktury pierwotnej. Korekta może być dokonana za lipiec 2023 r. lub w jednym z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych: sierpień, wrzesień lub październik 2023 r.

Przykład

Podatnik otrzymał duplikat faktury 1 lutego 2024 r. Faktura pierwotna została wystawiona w marcu 2023 r. i nigdy nie trafiła do podatnika. Zatem podatnik nie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego określonego na fakturze pierwotnej.

Otrzymany duplikat uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał duplikat, tj. za luty 2024 r. (bądź za jeden z trzech kolejnych miesięcy) – jeśli podatnik rozlicza się miesięcznie. Z kolei jeżeli podatnik rozlicza się kwartalnie, duplikat może rozliczyć za I kwartał 2024 r. (bądź za jeden z dwóch kolejnych kwartałów).

WAŻNE!

Moment dokonania odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury jest uzależniony od momentu, w którym uległa zniszczeniu lub zaginęła faktura pierwotna.

W sytuacji gdy podatnik otrzyma fakturę, po czym faktura ta ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu, duplikat faktury powinien zostać rozliczony poprzez korektę okresu rozliczeniowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku z faktury pierwotnej.

Z kolei z przypadku gdy faktura pierwotna uległa zagubieniu lub zniszczeniu przed dostarczeniem jej do nabywcy, otrzymany duplikat stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego „na bieżąco”.

Pełna treść artykułu dostępna w kompleksowej bazie wiedzy INFORLEX

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA