REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
parking garaż samochód osobowy najem odliczenie VAT
Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi

REKLAMA

Na podstawie art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Przepis ten określa, że podatnik może odliczyć jedynie 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem samochodów. Wyjątki od tej reguły dotyczą niektórych typów pojazdów oraz samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, lecz nie obejmują osobowych samochodów, które są wykorzystywane do celów „mieszanych” (tzn. gdy istnieje możliwość ich wykorzystania na cele prywatne, na przykład przez pracowników).

REKLAMA

Zgodnie z art. 86a ust. 2 ustawy o VAT do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zaliczają się:
1) nabycie, import lub wytworzenie tych pojazdów oraz nabycie lub import ich części składowych,
2) użytkowanie tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3,
3) nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Czy można odliczyć VAT od najmu parkingu lub garażu?

Do często ponoszonych wydatków związanych z samochodami należą koszty najmu miejsc parkingowych (garażowych). Pojawia się zatem wątpliwość, czy wydatki ponoszone na wynajem miejsc parkingowych stanowią koszty ogólne związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, czy też koszty te należy przypisać do konkretnego pojazdu. Należy podkreślić, że w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków związanych z najmem miejsc parkingowych kluczowe znaczenie ma okoliczność, czy miejsce garażowe jest przypisane do konkretnego samochodu.
W przypadku gdy miejsce jest przypisane do konkretnego pojazdu i związane jest z ograniczonym do 50% odliczeniem podatku naliczonego od wydatków dotyczących tego miejsca postojowego, również to ograniczenie stosuje się do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast w sytuacji gdy miejsce nie jest przypisane do konkretnego samochodu, w stosunku do tego miejsca przysługuje prawo odliczenia 100% podatku naliczonego.
Często podatnicy, odliczając podatek naliczony z faktury otrzymanej z tytułu najmu miejsc postojowych, zapominają o tym ograniczeniu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy od tego samego podmiotu nabywane są usługi najmu powierzchni biurowej oraz usługi najmu miejsc postojowych w garażu podziemnym. Wówczas podatnicy często odliczają podatek na zasadach analogicznych do odliczenia od powierzchni biurowej, czyli w wysokości 100% podatku wynikającego z faktur otrzymywanych od wynajmującego.

Przykład 1

Podatnik ponosi wydatki na wynajem powierzchni biurowych wraz z wynajętymi miejscami parkingowymi, gdzie w umowie najmu miejsca parkingowe są przypisane konkretnym samochodom służbowym wykorzystywanym do celów mieszanych. Podatnik odlicza zarówno od najmu biura, jak i od miejsc parkingowych 100% podatku naliczonego. Jednak takie postępowanie jest nieprawidłowe. W odniesieniu do miejsc parkingowych podatnik powinien odliczyć 50% podatku wynikającego z faktury od wynajmującego.

W niniejszym przykładzie zastosowanie znajduje ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86a ustawy o VAT. Wydatki związane z najmem miejsc parkingowych dotyczącym konkretnego samochodu są bezpośrednio związane z danym pojazdem. Tym samym do wydatków poniesionych w związku z użytkowaniem tego miejsca, mają zastosowanie te same zasady w zakresie odliczenia podatku naliczonego, które obowiązują dla danego samochodu.

Przykład 2

Podatnik opłaca abonament na miejsca garażowe na parkingu podziemnym. Miejsca te są wykorzystywane zarówno przez pracowników, jak i kontrahentów przyjeżdżających na spotkania do siedziby podatnika. Miejsca parkingowe nie są przypisane do konkretnych samochodów.

W tym przypadku wydatki ponoszone na ww. abonament należy uznać za ogólne koszty funkcjonowania podatnika. W konsekwencji, jeśli między tymi usługami a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika występuje związek, w stosunku do opisanych miejsc parkingowych przysługuje prawo odliczenia 100% podatku naliczonego.

Pełna treść artykułu dostępna w kompleksowej bazie wiedzy INFORLEX

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

REKLAMA