PIT-8AR - złóż w urzędzie skarbowym do końca stycznia

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Deklaracja PIT-8AR 2012 / 2013
Deklarację PIT-8AR składają płatnicy, którzy pobrali zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Katalog czynności powodujących obowiązek pobrania podatku i późniejszego wykazania w PIT-8AR:

  • wypłata wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT),
  • wypłata świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom służb mundurowych oraz żołnierzom (art. 30 ust. 1 pkt a ustawy o PIT),
  • jednorazowe odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia wypłacane żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej (art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT),
  • należności osób zagranicznych, m. in. odsetki, prawa autorskie, usługi doradcze (art. 29 ustawy o PIT),
  • odsetki od pożyczek ( z wyjątkiem pożyczek udzielanych w ramach działalności gospodarczej, odsetki i dyskonta od papierów wartościowych (art. 30 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o PIT),
  • odsetki i inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania (art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT),
  • wypłata dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach  os. Prawnych (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT),
  • dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT),
  • wypłata kwot po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego (art. 30a ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Jak wypełnić PIT-4R

Autopromocja

Płatnik odkrywa błąd - co zrobić z PIT-11, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-8C

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Gdzie należy złożyć deklarację PIT – 8AR

Właściwym urzędem skarbowym jest urząd  ustalony według:

  • miejsca zamieszkania płatnika (w przypadku osób fizycznych),
  • miejsca siedziby (jeżeli nie jest osobą fizyczną,
  • miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (jeżeli nie posiada siedziby).

Jakie dane podać w formularzu PIT – 8AR

W części C formularza PIT – 8AR płatnik  wykazuje kwoty należnego podatku za poszczególne miesiące 2012 r.

Jakie kwoty trzeba wpisywać w deklaracjach PIT-4R oraz PIT-8AR?

Druki PIT 2012/2013 - Wieszjak.pl

Jakie sankcje za niezłożenie deklaracji

Płatnik, który wbrew obowiązkowi nie złoży w terminie podatnikowi lub właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych, a jeżeli złoży informację nieprawdziwą  - do 240 stawek dziennych. Stawka dzienna nie może być większa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani przekroczyć jej 400-krotności (art. 80 par. 1-3 i art. 23 par. 3 Kodeksu karnego skarbowego). W 2013 r. stawka dzienna może wynieść od 50 zł (1500/30) do 20 000 zł(50 x 400).

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...