Straty z transakcji kryptowalutowych - problem z rozliczeniem PIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Straty z transakcji kryptowalutowych - problem z rozliczeniem PIT
Rozliczając podatek PIT za 2019 r., trudno będzie potrącić ujemny wynik z transakcji kryptowalutowych sprzed 1 stycznia br. Stratę sprzed 2018 r. będzie można rozliczyć, ale tylko gdy podatnik uzyska w 2019 r. lub w kolejnych czterech latach dochody z praw majątkowych lub z działalności gospodarczej - w zależności od tego, do jakiego źródła były kwalifikowane przychody z transakcji na kryptowalutach.

W praktyce więc odliczenie będzie niemożliwe dla zajmujących się tylko handlem wirtualnymi pieniędzmi.

Autopromocja

Natomiast nowych strat w ogóle nie da się odliczyć. Wynika to wprost z przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

Nowe zasady

Interpretacja dyrektora KIS została wydana 7 sierpnia 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.312.2019.1.SJ).

Nadzieją na rozliczenie starej straty jest przepis przejściowy ustawy nowelizującej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193, ze zm.). Na razie jednak trudno będzie z niego skorzystać, bo fiskus zaprzecza korzystnej wykładni podatników. Dowodem tego jest wspomniana interpretacja. Podatnik zamierza ją zaskarżyć, więc o ostatecznej wykładni zadecyduje sąd.

Wspomniana nowelizacja wprowadziła bowiem od 1 stycznia br. nowe zasady rozliczania transakcji na kryptowalutach. Natomiast przychody z odpłatnego jej zbycia stanowią przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. f ustawy o CIT). Przy czym za odpłatne zbycie w tym przypadku rozumie się wymianę na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

Przed tą zmianą przychody z takich transakcji były traktowane inaczej - jako pochodzące z praw majątkowych albo jako przychód z działalności gospodarczej. Tak klasyfikował je fiskus, powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 marca 2018 r. (sygn. akt II FSK 488/16).

Co więcej, trzeba też było rozliczać zamianę jednej krypto waluty na inną. Potwierdził to komunikat Ministerstwa Finansów z kwietnia 2018 r. Resort wyjaśnił w nim, że przy tego typu transakcjach powstaje zarówno przychód, jak i koszt podatkowy.

Zmieniło się to dopiero od 2019 r. Obecnie nie ma już wątpliwości, że zamiana jednej e-waluty na inną nie jest przychodem.

Przepis przejściowy…

Z problemem pozostali jednak podatnicy, którzy przed 2019 r. stracili na kryptowalutach. Liczyli na to, że będą mogli potrącić je w zeznaniach składanych za 2019 r.

Uważali, że umożliwia im to art. 23 ustawy nowelizującej. Wynikało z niego, że koszty uzyskania przychodów ze zbycia wirtualnych walut (o których mowa w zmienionych art. 22 ust. 14 ustawy o PIT i art. 15 ust. 11 ustawy o CIT), poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie zmian, będzie można wykazać odpowiednio w zeznaniu PIT składanym za 2019 r. albo CIT za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2018 r.

Liczył na to także podatnik, który wystąpił do dyrektora KIS o interpretację. Spytał, czy takim poniesionym i nieodliczonym od przychodów wydatkiem jest również nierozliczona wcześniej strata z obrotu wirtualnymi walutami, wygenerowana przed 1 stycznia 2019 r.

Sądził, że kwota tej straty może być uznana za koszt uzyskania przychodów w 2019 r., jeżeli zostanie wykazana w zeznaniu za ten rok.

Uważał, że nie będzie to strata ze źródła "prawa majątkowe". Argumentował, że dojdzie do swoistej konwersji straty z 2018 r. (źródło "prawa majątkowe") na koszty uzyskania przychodów w 2019 r. dla celów obliczenia dochodu z obrotu walutami wirtualnymi (czyli z przychodów kapitałowych).

…niekorzystnie interpretowany

Nie zgodził się z tym jednak dyrektor KIS. Wyjaśnił, że na podstawie przepisu przejściowego (czyli art. 23 ustawy nowelizującej) w zeznaniu za 2019 r. będzie można wykazać wydatki na zakup lub zamianę wirtualnych walut, poniesione i nieodliczone przed 1 stycznia 2019 r. Będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem wirtualnych walut.

Nie mieszczą się tu więc straty na transakcjach sprzed 2019 r. - uznał dyrektor KIS. Wyjaśnił, że będzie je można odliczać na podstawie ogólnych przepisów o odliczaniu straty podatkowej, czyli na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o PIT - i to mimo że od 1 stycznia 2019 r. przepisu tego nie stosuje się już do transakcji kryptowalutowych.

Zmiana źródła

Taka możliwość, wskazana przez fiskusa, w praktyce będzie trudna do zrealizowania. Jak bowiem zastrzegł dyrektor KIS, stratę rozlicza się tylko z dochodami z tego samego źródła. W tym wypadku musiałyby to zatem być dochody z praw majątkowych.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Tymczasem od 2019 r. przychody z odpłatnego zbycia wirtualnych walut nie są już zaliczane do praw majątkowych, tylko do kapitałów pieniężnych. Tym samym od dochodu z kapitałów pieniężnych nie można odliczyć strat z praw majątkowych - wyjaśnił organ w interpretacji.

Podatnik mógłby więc odliczyć ubiegłoroczną stratę tylko wtedy, gdyby miał dochody ze źródła prawa majątkowe (czyli np. z: praw autorskich, znaków towarowych i wzorów zdobniczych) lub z działalności gospodarczej.

Problem polega na tym, że podatnik ich nie uzyskuje. ©℗

opinia

Nie można zmieniać reguł w trakcie gry

Jakub Wirski doradca podatkowy z kancelarii Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Moim zdaniem za niedopuszczalną należy uznać sytuację, w której inwestor kupuje walutę wirtualną, będąc świadomym możliwości rozliczenia straty, a następnie rozliczenie tej straty jest mu utrudniane. Oznaczałoby to bowiem zmianę reguł w trakcie gry. Skoro ustawodawca wprost nie rozwiązał tej sytuacji, jedynym remedium jest prokonstytucyjna wykładnia przepisu przejściowego.

Niestety, stanowisko zaprezentowane przez dyrektora KIS w interpretacji z 7 sierpnia 2019 r. abstrahuje zarówno od celu art. 23 ustawy nowelizującej, jak i od konstytucyjnej zasady zakazującej naruszania interesów w toku. W myśl tej zasady podatnicy powinni móc uznać straty wygenerowane na transakcjach kryptowalutowych sprzed 2019 r. za koszty uzyskania przychodów z kryptowalut w roku 2019. Kwota straty jest bowiem - z ekonomicznego punktu widzenia - kosztem, który nie został "efektywnie" odliczony od przychodu. Wskazany przepis przejściowy odwołuje się właśnie do takiej sytuacji.

Podatnik powinien więc mieć wybór: rozliczać stratę sprzed 2019 r. w ramach dotychczasowego źródła przychodów, czyli według zasad ogólnych, albo uznać ją za koszty uzyskania przychodów z kryptowalut w 2019 r.

Agnieszka Pokojska

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...