Twój e-PIT 2020 - wywiad z ministrem finansów

Twój e-PIT 2020 - wywiad z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim
Minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej mówi o nowym, rozpoczynającym się 15 lutego 2020 r. "sezonie" usługi "Twój e-PIT". Kościński wskazuje m.in. rozwiązania w usłudze Twój e-PIT (np. to, że każdy podatnik będzie miał pełną informację o stanie procedury zwrotu nadpłaty podatku przez urząd skarbowy). MF spodziewa się, że w 2020 roku wpłynie on-line więcej e-deklaracji niż w 2019 r., kiedy to złożono ok. 16 mln e-deklaracji, z tego prawie 7 mln przez Twój e-PIT.

Twój e-PIT 2020

PAP: 15 lutego br. rusza druga odsłona usługi Twój e-PIT. Jakie zeznania oferuje?

Autopromocja

Tadeusz Kościński: W tym roku, tak jak w poprzednim, na podatników będą czekać najpopularniejsze roczne zeznania podatkowe osób fizycznych: PIT-37 i PIT-38. Dodatkowo, pierwszy raz udostępnimy formularze PIT-28 i PIT-36. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Inny jest termin na złożenie PIT-28 za 2019 r. Mamy na to czas do 2 marca br. Kolejną kwestią jest to, że w przypadku PIT-28 i PIT-36 nie nastąpi ich automatyczna akceptacja 30 kwietnia, ponieważ wymagają uzupełnienia ze strony podatnika.

PAP: Z tego co wiadomo, są pewne wyłączenia w PIT-28 i PIT-36.

T.K.: Tak, to prawda. Z usługi Twój e-PIT nie skorzystają podatnicy rozliczający się z dochodów z działalności gospodarczej (oprócz działalności nierejestrowanej) i z działów specjalnych produkcji rolnej. Proszę jednak pamiętać, że zmiana ta nie przesądza o rezygnacji z udostępniania wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla przedsiębiorców. Część usług dedykowanych przedsiębiorcom będzie dostępna poprzez projekt e-Urząd Skarbowy, nad którym pracujemy. To nasza odpowiedź na potrzebę jeszcze lepszego usprawnienia obsługi podatników, naszych klientów. Zapewnimy także przejrzystość i transparentność działań fiskusa. Chcemy, by jak największa liczba spraw z obszaru MF mogła być realizowana drogą on-line.

PAP: Czy są nowe rozwiązania w usłudze Twój e-PIT?

T.K.: Po ubiegłorocznym sukcesie nie spoczęliśmy na laurach. Przez cały rok pracowaliśmy nad ulepszeniem naszej usługi. Wprowadziliśmy sporo nowości. To dwa nowe formularze, o których już wspominałem. Nowym rozwiązaniem jest też automatyczne uwzględnianie ulgi na dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r. Podobnie będzie też z wprowadzoną w 2019 r. tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11 (w 25 wersji formularza).

Nadpłata na zielono, podatek do zapłaty - na czerwono

PAP: Czy podatnik będzie widział informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

T.K.: Tak, to nasze kolejne ułatwienie. Wiemy z lat poprzednich, że podatnicy dobrze cenili taką informację. Już od końca lutego w systemie będzie umieszczona pełna informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez Urząd Skarbowy. Kwota ta będzie dobrze widoczna - zostanie podświetlona na zielono.

PAP: Jaki jest czas zwrotu nadpłaty podatku przez urząd skarbowy?

T.K.: Termin dla zeznań papierowych to trzy miesiące, a dla zeznań składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej 45 dni. Warto podkreślić, że skracamy czas zwrotu nadpłaty podatku. Przypominam, że bieg tego terminu rozpoczyna się nie wcześniej niż 15 lutego.

PAP: Czy podatnik będzie widział informację o tym, czy ewentualnie powinien zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

T.K.: Tak, ta kwota zostanie podświetlona na czerwono. Osobie, która będzie musiała zapłacić podatek, zostanie automatycznie wskazany jej mikrorachunek. To też nowe ułatwienie, którego w ubiegłym roku w usłudze nie było.

Logowanie

PAP: Jak będzie wyglądał w tym roku sposób logowania, czy będą wymagane dodatkowe informacje?

T.K.: Tak jak w poprzednim roku, do usługi będzie się można zalogować za pomocą danych uwierzytelniających lub za pomocą Profilu Zaufanego. W tym roku nastąpią zmiany tylko na etapie uwierzytelnienia do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. Jeśli kwota nadpłaty/do zapłaty z deklaracji złożonej za rok 2019 wyniesie 0 zł, podatnik będzie proszony o podanie imienia ojca małżonka.

PAP: W poprzednim roku padł rekord złożonych elektronicznych deklaracji – około 16 mln, z tego blisko 7 mln za pomocą e-PIT.

T.K.: Chcemy ten wynik poprawić. Zależy nam, by z naszej usługi korzystało jak najwięcej osób, stąd też tyle nowości i ułatwień w tym roku. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/ amac/

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Księgowość
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

pokaż więcej
Proszę czekać...