Korekta deklaracji PIT – jak to zrobić. Zasady, termin, skutki

e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
rozwiń więcej
Korekta deklaracji PIT – jak to zrobić. Zasady, termin, skutki / Shutterstock

Popełniłeś błąd w rocznym zeznaniu podatkowym? Zapomniałeś odliczyć ulgę podatkową? Możesz skorygować PIT-a. Co trzeba wiedzieć o korekcie deklaracji PIT?

Kiedy należy złożyć korektę deklaracji PIT 

Jeśli składając deklarację podatkową popełniłeś błąd, np. poprzez pominięcie jakiejś ulgi, zaniżenie kwoty przychodu, dochodu, podatku do zapłaty, to powinieneś złożyć korektę deklaracji podatkowej. Dotyczy to także deklaracji składanych poprzez usługę Ministerstwa Finansów oraz w przypadku automatycznego złożenia deklaracji poprzez usługę Twój e-PIT
Zeznanie PIT można korygować przez 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin na jego złożenie (czyli przez 5 lat od końca 2023 roku). A zatem korekty do rocznych zeznań PIT za 2022 rok można składać do końca 2028 roku. 

Autopromocja

Korekta PIT krok po kroku 

Należy rozpocząć od ponownego wypełnienia deklaracji podatkowej za 2022 r. i zaznaczyć „korektę” jako cel złożenia deklaracji. Druk wypełnia się wszystkimi poprawnymi kwotami, wynikającymi z rozliczenia roku. Należy wypełnić nie tylko niepoprawnie wypełnione pola, ale także wszystkie pozostałe. Podatnik, który złożył pierwotną deklarację w programie Twój e-PIT będzie miał wypełnione wszystkie dotychczasowe dane, więc może zmienić jedynie te informacje, które chce aktualnie poprawić.  

Ponowny błąd w deklaracji 

Deklaracje podatkową można wielokrotnie korygować. Istotnym jest, aby korektę deklaracji przeprowadzić w okresie, gdy organ podatkowy nie rozpoczął jeszcze postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Ponadto można przeprowadzić korektę w trakcie czynności sprawdzających. Organ podatkowy informuje w piśmie o procedurze jaką przeprowadza, np. czy są to czynności sprawdzające, czy kontrola podatkowa.  

Korekta deklaracji podatkowej, a czynny żal 

Czynny żal stanowi dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego i dotyczy np. sytuacji, gdy podatnik nie złożył w wymaganym terminie deklaracji podatkowej lub nie zapłacił podatku w terminie. 
Z kolei, korekta deklaracji podatkowej dotyczy sytuacji, gdy w deklaracji występują błędy rachunkowe i oczywiste omyłki lub np. gdy wypełniono ją niezgodnie z wymaganiami. 

Korekta deklaracji podatkowej, a odsetki 

Odsetki za zwłokę będą wymagane, jeżeli kwoty wynikające z korygowanego zeznania różnią się od pierwotnych w ten sposób, że jest większa zaległość w podatku rocznym niż pierwotna, wyższa nadpłata niż pierwotna, otrzymana z urzędu skarbowego w 2023 r. lub wyższa zaliczka niż zapłacona w trakcie 2022 r. Warto pamiętać, że przez pierwsze 6 miesięcy liczone od terminu na złożenie deklaracji PIT nalicza się odsetki za zwłokę w obniżonej wartości o 50%. Natomiast od 3 listopada 2023 r. odsetki wynoszą pełną ich wartość za cały okres zaległości. 

Jak dokonać korekty deklaracji podatkowej? 

Korekty deklaracji podatkowej można dokonać na kilka sposobów poprzez wizytę w urzędzie skarbowym, listownie, a także korzystając z usługi Twój e-PIT. Forma korekty wynika z możliwości złożenia danego PIT. Korekta nie musi jednak być przygotowana w ten sam sposób co pierwotny PIT.

Korekta deklaracji podatkowej, a PIT-37 

Okres przedawnienia złożenia korekty deklaracji PIT-37 trwa 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.  Korektę warto składać do momentu, w którym nie nastąpi przedawnienie zobowiązania podatkowego. Korekta deklaracji PIT-37 pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej za zaistniałe błędy w deklaracji po spełnieniu przesłanek ustawowych. Korekty dokonuje się poprzez przesłanie deklaracji ze wskazaniem, że celem złożenia deklaracji jest korekta oraz z poprawionymi błędami. 

Miejscem właściwym w PIT -37 do oznaczenia deklaracji jako korekty jest część A punkt 10 – miejsce i cel składania zeznania. Jeżeli składasz korektę deklaracji PIT-37 pamiętaj, aby posiadać potwierdzenie nadania korekty deklaracji albo UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) w przypadku składania korekty deklaracji w formie elektronicznej. 

Korekta deklaracji PIT, a wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem 

Podatnik ma możliwość zmianę rozliczenia z indywidulanego na rozliczenie z małżonkiem, a także jako rodzic samotnie wychowujący dziecko oraz na odwrót. 

Korekta deklaracji podatkowej, a przekazanie 1,5% na Organizację Pożytku Publicznego 

Podatnik ma możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej celem przekazania 1,5% dla wskazanej Organizacji pożytku publicznego, jeżeli złożył deklarację podatkową w wymaganym terminie oraz gdy złożył korektę deklaracji w terminie miesiąca od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego. Ponadto wymagane jest zapłacenie podatku w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP maksymalnie w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. 

Korekta deklaracji PIT a ulgi 

Termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2022 rok minął 2 maja 2023 r. Jeżeli jednak podatnik złożył deklaracje i nie uwzględnił przysługujących mu ulg to może je wykazać w korekcie zeznania podatkowego. 

Korekta PIT-a - co jeszcze trzeba wiedzieć

Wypełniając formularz w pozycji oznaczonej jako „cel złożenia zeznania” należy zaznaczyć opcję - korekta deklaracji. Do wyboru jest forma korekty zeznania, mająca swoją podstawę w art. 81 Ordynacji podatkowej lub korekta zeznania składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, określona w art. 81b § 1a Ordynacji podatkowej. 

Od 2016 roku nie ma obowiązku załączania druku ORD-ZU do swojej korekty, w którym to należało uzasadnić przyczynę korekty, chyba że sytuacja dotyczy korekty zeznania składanej w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, to wówczas należy ją uzasadnić. 

Osoba składająca korektę zeznania podatkowego musi koniecznie pamiętać o złożeniu swojego podpisu, w przeciwnym wypadku złożenie deklaracji bez podpisu nie będzie stanowiło oświadczenia podatnika. Brak podpisu pod deklaracją nie jest elementem podlegającym korekcie, co może skutkować odpowiedzialnością podatnika za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie. 

Korektę deklaracji należy złożyć na druku, obowiązującym w roku, za który się ją przeprowadza. 

Złożenie korekty deklaracji PIT zgodnie z treścią wezwania wynikającego z czynności korygujących lub w trakcie ich trwania nie stanowi podstawy do otrzymania mandatu.

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...