Upływa termin składania przez płatników informacji PIT

Karolina Dołęgowska
rozwiń więcej
Upływa termin na złożenie PIT przez płatników / fot. Fotolia
Z końcem lutego upływa termin na złożenie przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika informacji PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 za 2014 r. W związku z tym, że w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, czas na złożenie deklaracji został przedłużony do 2 marca.

Autopromocja

Aby nie narazić się na karę grzywny, najpóźniej w pierwszy poniedziałek marca, tj. 2 marca płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełnięce funkcji płatnika muszą przesłać druki urzędom skarbowym oraz podatnikom.

Obowiązek ten dotyczy następujących informacji podatkowych:

- PIT-8C – informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych;

- PIT-11 – informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy;

- PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich;

- IFT-1R – informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.

Wzory formularzy PIT

Ponadto z końcem lutego upływa termin na złożenia przez płatnika (pracodawcę) druku PIT-40. Jest to roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika. Pracodawca składa takie zeznanie, jeżeli pracownik  zwróci się z wnioskiem o rozliczenie  za niego rocznego zeznania podatkowego.

Powyższe druki należy przesłać do urzędu skarbowego w postaci dokumentu elektronicznego. Takie wymóg nałożyła na płatników nowelizacja wprowadzona ustawą z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1563). PIT-y w wersji papierowej do końca stycznia mogli złożyć płatnicy, którzy sporządzają informacje za rok podatkowy dla co najwyżej pięciu podatników (osób fizycznych). Jeżeli tego nie uczynili, muszą złożyć dokumenty w wersji elektronicznej.

Bezwzględnie wersją elektroniczną muszą posługiwać się biura rachunkowe obsługujące płatników.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Składane do urzędu skarbowego dokumentu elektroniczne powinny być podpisane przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym (tzw. BPE). Płatnicy oraz podmioty niepełniący funkcji płatnika będący osobami fizycznymi mogą składać e-deklaracje bez konieczności stosowania BPE podpisując je danymi autoryzującymi zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2012 r. poz. 1537, z późn. zm.). Dane autoryzujące to identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL; pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia praz kwota przychodu wskazana w odpowiedniej deklaracji za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są przesyłane deklaracje lub podania (albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy płatnik takiej deklaracji lub podania nie składał).

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Obowiązek składania informacji podatkowych za pomocą dokumentów elektronicznych dotyczy jedynie druków składanych w urzędach skarbowych. W związku z tym płatnik-pracodawca, który przekazuje PITy podatnikom-pracownikom, w dalszym ciągu może korzystać z tradycyjnej papierowej formy. Na życzenie pracownika PIT może zostać wysłany na jego adres e-mail. Pracodawca powinien jednak pamiętać, że w takim wypadku ma obowiązek podpisać PIT podpisem elektronicznym. Nie można zatem uznać za przekazanie PITa podatnikowi, przesłania na jego adres e-mail skanu papierowej deklaracji – taki dokument nie będzie zawierał oryginalnego podpisu płatnika. 

Płatnik, który wbrew obowiązkowi nie złoży wymaganych druków albo nie zrobi tego w ustawowym terminie lub wykaże nieprawdziwe dane, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnoskarbowej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...