REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.
Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do 2 marca 2015 r. płatnicy zobowiązani do przekazywania urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej lub dokonujący rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, którzy wybrali tę formę wysyłki, powinni przygotować dla podatników i urzędów skarbowych PIT-11. Gdy podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, w tym samym terminie i na tych samych zasadach płatnik powinien przygotować i przesłać PIT-40.

Artykuł pochodzi z

Autopromocja

Informację PIT-11 (w wersji 21 obowiązującej za 2014 r. – § 2 pkt 2 i załącznik nr 13 do rozporządzenia z 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych) mają obowiązek sporządzać płatnicy (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) pobierający za 2014 r. zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich opodatkowane na zasadach ogólnych m.in. przychody: ze stosunku pracy i służbowego, z pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, z umów cywilnoprawnych, z kontraktów menedżerskich lub podobnych umów.

I. Przychody w PIT-11

W informacji PIT-11 powinny zostać ujęte wszelkiego rodzaju przychody, które nie zostały zwolnione z opodatkowania (art. 9 ust. 1 ustawy o pdof). Bardzo ważne jest określenie, z jakich źródeł pochodzą poszczególne przychody, gdyż w zależności od źródła przychodu może zmieniać się sposób ich opodatkowania.

Przychody pracowników

Do przychodów ze stosunku pracy i stosunku służbowego zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (po ich wycenie, np. na podstawie cen rynkowych lub przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców) bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). O zakwalifikowaniu określonego przysporzenia majątkowego do omawianego źródła przychodów decyduje to, że dane świadczenie może uzyskać wyłącznie pracownik pozostający w zatrudnieniu w momencie jego otrzymania albo były pracownik, któremu wypłacono należność w związku z uprzednio istniejącym stosunkiem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD               

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

1. Przychody z imprez integracyjnych

Przez wiele lat sporna była kwestia powstawania przychodów u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych. Z czasem dominujące stało się stanowisko, że z tytułu uczestnictwa w imprezach (w tym spotkaniach) integracyjnych u pracowników powstają przychody (np. wyroki: NSA w Warszawie z 2 grudnia 2011 r., II FSK 1017/10, z 17 stycznia 2012 r., II FSK 2740/11). Skutkiem tego była m.in. konieczność wykazywania takich przychodów w sporządzanych pracownikom informacjach PIT-11.

Stanowisko to okazało się jednak nieprawidłowe. W wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych nie powstają z tego tytułu przychody. Prowadzi to do wniosku, że w sporządzanych pracownikom informacjach PIT-11 za 2014 r. nie trzeba wykazywać żadnych kwot z tytułu uczestnictwa pracowników w takich spotkaniach (skoro kwoty te nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych).

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Wskazany wyrok nie tworzy prawa, lecz jest jego interpretacją. Wykładnia ta obowiązuje z mocą wsteczną, co oznacza, że obowiązkiem pracodawców jest skorygowanie informacji PIT-11 złożonych za poprzednie lata, w których wykazane zostały przychody pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych, a uprawnieniem pracowników w tym zakresie jest skorygowanie złożonych za poprzednie lata zeznań rocznych.

Pracodawcy, którzy przed wyrokiem TK z 8 lipca 2014 r. niesłusznie ustalili pracownikom przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej, powinni w tym zakresie skorygować PIT-11 za poprzednie lata.

Mariusz Pigulski

Tomasz Krywan

Więcej w artykule: Jakie są zasady sporządzania i przekazywania PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Artykuł omawia kwestie:

● przychodów i kosztów w PIT-11

● zaliczki na podatek dochodowy

● sankcji za niedopełnienie obowiązków płatnika

● przechowywania PIT-11

● rozliczenia PIT-40

● nowych zasad przesyłania urzędom PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Czytaj także:

"Jakie obowiązki mają pracodawcy w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r." >>

"Kalendarz obowiązków związanych z rozliczeniem rocznym za 2014 r." >>

„Kiedy mija termin złożenia PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1 i PIT-40” >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA