REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.
Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

Do 2 marca 2015 r. płatnicy zobowiązani do przekazywania urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej lub dokonujący rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, którzy wybrali tę formę wysyłki, powinni przygotować dla podatników i urzędów skarbowych PIT-11. Gdy podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, w tym samym terminie i na tych samych zasadach płatnik powinien przygotować i przesłać PIT-40.

Artykuł pochodzi z

Informację PIT-11 (w wersji 21 obowiązującej za 2014 r. – § 2 pkt 2 i załącznik nr 13 do rozporządzenia z 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych) mają obowiązek sporządzać płatnicy (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) pobierający za 2014 r. zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich opodatkowane na zasadach ogólnych m.in. przychody: ze stosunku pracy i służbowego, z pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, z umów cywilnoprawnych, z kontraktów menedżerskich lub podobnych umów.

I. Przychody w PIT-11

W informacji PIT-11 powinny zostać ujęte wszelkiego rodzaju przychody, które nie zostały zwolnione z opodatkowania (art. 9 ust. 1 ustawy o pdof). Bardzo ważne jest określenie, z jakich źródeł pochodzą poszczególne przychody, gdyż w zależności od źródła przychodu może zmieniać się sposób ich opodatkowania.

Przychody pracowników

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Do przychodów ze stosunku pracy i stosunku służbowego zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (po ich wycenie, np. na podstawie cen rynkowych lub przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców) bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). O zakwalifikowaniu określonego przysporzenia majątkowego do omawianego źródła przychodów decyduje to, że dane świadczenie może uzyskać wyłącznie pracownik pozostający w zatrudnieniu w momencie jego otrzymania albo były pracownik, któremu wypłacono należność w związku z uprzednio istniejącym stosunkiem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD               

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

1. Przychody z imprez integracyjnych

Przez wiele lat sporna była kwestia powstawania przychodów u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych. Z czasem dominujące stało się stanowisko, że z tytułu uczestnictwa w imprezach (w tym spotkaniach) integracyjnych u pracowników powstają przychody (np. wyroki: NSA w Warszawie z 2 grudnia 2011 r., II FSK 1017/10, z 17 stycznia 2012 r., II FSK 2740/11). Skutkiem tego była m.in. konieczność wykazywania takich przychodów w sporządzanych pracownikom informacjach PIT-11.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Stanowisko to okazało się jednak nieprawidłowe. W wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych nie powstają z tego tytułu przychody. Prowadzi to do wniosku, że w sporządzanych pracownikom informacjach PIT-11 za 2014 r. nie trzeba wykazywać żadnych kwot z tytułu uczestnictwa pracowników w takich spotkaniach (skoro kwoty te nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych).

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Wskazany wyrok nie tworzy prawa, lecz jest jego interpretacją. Wykładnia ta obowiązuje z mocą wsteczną, co oznacza, że obowiązkiem pracodawców jest skorygowanie informacji PIT-11 złożonych za poprzednie lata, w których wykazane zostały przychody pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych, a uprawnieniem pracowników w tym zakresie jest skorygowanie złożonych za poprzednie lata zeznań rocznych.

Pracodawcy, którzy przed wyrokiem TK z 8 lipca 2014 r. niesłusznie ustalili pracownikom przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej, powinni w tym zakresie skorygować PIT-11 za poprzednie lata.

Mariusz Pigulski

Tomasz Krywan

Więcej w artykule: Jakie są zasady sporządzania i przekazywania PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Artykuł omawia kwestie:

● przychodów i kosztów w PIT-11

● zaliczki na podatek dochodowy

● sankcji za niedopełnienie obowiązków płatnika

● przechowywania PIT-11

● rozliczenia PIT-40

● nowych zasad przesyłania urzędom PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Czytaj także:

"Jakie obowiązki mają pracodawcy w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r." >>

"Kalendarz obowiązków związanych z rozliczeniem rocznym za 2014 r." >>

„Kiedy mija termin złożenia PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1 i PIT-40” >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA