reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Do 2 marca 2015 r. płatnicy zobowiązani do przekazywania urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej lub dokonujący rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, którzy wybrali tę formę wysyłki, powinni przygotować dla podatników i urzędów skarbowych PIT-11. Gdy podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, w tym samym terminie i na tych samych zasadach płatnik powinien przygotować i przesłać PIT-40.

Artykuł pochodzi z

Informację PIT-11 (w wersji 21 obowiązującej za 2014 r. – § 2 pkt 2 i załącznik nr 13 do rozporządzenia z 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych) mają obowiązek sporządzać płatnicy (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) pobierający za 2014 r. zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich opodatkowane na zasadach ogólnych m.in. przychody: ze stosunku pracy i służbowego, z pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, z umów cywilnoprawnych, z kontraktów menedżerskich lub podobnych umów.

I. Przychody w PIT-11

W informacji PIT-11 powinny zostać ujęte wszelkiego rodzaju przychody, które nie zostały zwolnione z opodatkowania (art. 9 ust. 1 ustawy o pdof). Bardzo ważne jest określenie, z jakich źródeł pochodzą poszczególne przychody, gdyż w zależności od źródła przychodu może zmieniać się sposób ich opodatkowania.

Przychody pracowników

Do przychodów ze stosunku pracy i stosunku służbowego zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (po ich wycenie, np. na podstawie cen rynkowych lub przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców) bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). O zakwalifikowaniu określonego przysporzenia majątkowego do omawianego źródła przychodów decyduje to, że dane świadczenie może uzyskać wyłącznie pracownik pozostający w zatrudnieniu w momencie jego otrzymania albo były pracownik, któremu wypłacono należność w związku z uprzednio istniejącym stosunkiem pracy.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD               

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

1. Przychody z imprez integracyjnych

Przez wiele lat sporna była kwestia powstawania przychodów u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych. Z czasem dominujące stało się stanowisko, że z tytułu uczestnictwa w imprezach (w tym spotkaniach) integracyjnych u pracowników powstają przychody (np. wyroki: NSA w Warszawie z 2 grudnia 2011 r., II FSK 1017/10, z 17 stycznia 2012 r., II FSK 2740/11). Skutkiem tego była m.in. konieczność wykazywania takich przychodów w sporządzanych pracownikom informacjach PIT-11.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama