Uproszczenia w zeznaniach podatkowych. PFR - wstępnie wypełnione deklaracje PIT

e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
rozwiń więcej
Uproszczenia w zeznaniach podatkowych. PFR - wstępnie wypełnione deklaracje PIT
Ministerstwo Finansów przygotowało uproszczenia w sporządzaniu rocznych rozliczeń podatkowych. Od 15 marca 2015 r. udostępniony został system, dzięki któremu podatnik podatku PIT nie musi samodzielnie wprowadzać niektórych danych do swojej deklaracji podatkowej. Otrzymuje on deklarację PIT, wypełnioną wstępnie kwotami wynikającymi z informacji PIT-11, PIT-8C oraz PIT-R przekazanymi wcześniej urzędowi skarbowemu przez płatników podatku.

Udostępniona metoda jest alternatywą dla standardowych, stosowanych dotychczas form rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że obecnie, po wprowadzeniu uproszczenia i przygotowywaniu dla podatnika wstępnie wypełnionego zeznania, ma on możliwość skorzystać z kilku form złożenia rocznych zeznań podatkowych:

Autopromocja
  • rozliczenia elektronicznego – z użyciem wstępnie wypełnionej za podatnika deklaracji PFR,
  • rozliczenia elektronicznego – z użyciem programu komputerowego korzystającego ze wstępnie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów zeznania podatkowego,
  • rozliczenia elektronicznego – bez użycia PFR, zarówno z użyciem programów do rozliczeń rocznych, jak i bramki Ministerstwa Finansów - e-Deklaracje.gov.pl,
  • rozliczenia standardowego – czyli z podpisanego i wypełnionego formularza podatkowego, przyniesionego osobiście do urzędu skarbowego, wysłanego listem poleconym za pośrednictwem poczty lub inną przesyłką kurierską.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Osoba, która chce skorzystać z wstępnie wypełnionej deklaracji PFR, może wybrać profil przygotowany dla niej przez Ministerstwo Finansów lub skorzystać z programu do rozliczeń rocznych, który pobierze te dane i przygotuje dla podatnika roczną deklarację PIT. Programy do rozliczeń rocznych, wykorzystujące dane z profilu podatnika, posiadają więcej udogodnień, niż sam profil podatnika przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Podając ten sam zestaw danych co w profilu podatnika, korzystający np. z programu e-pity, może sporządzić nie tylko przygotowaną przez Ministerstwo Finansów deklarację PIT-37, ale również PIT-36. Możliwe jest również doliczenie dochodów z innych źródeł, rozliczenie ulg podatkowych czy wykorzystanie tych danych przez osobę samotnie wychowującą dziecko.

Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Korzystając z deklaracji PIT- wstępnie wypełnionej za podatnika (PFR), podatnik nie będzie zmuszony do samodzielnego przepisywania danych z PIT-11, PIT-8C i PIT-R. Udostępniona deklaracja jednak, nie będzie uwzględniała kwot ulg i odliczeń podatkowych, wyboru rozliczenia samodzielnego, wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ponad to, nie będzie zawierała informacji o właściwym urzędzie skarbowym czy organizacji pożytku publicznego, na rzecz której przekazany będzie 1% podatku. Te informacje podatnik uzupełniać musi samodzielnie, modyfikując formularz PFR lub skorzystać z kreatorów dostępnych w programach do rozliczeń rocznych, takich jak kreator PIT-PFR w aplikacji e-pity.

Deklaracja PIT jako PFR za 2015 r. tylko dla wybranych

W 2015 r. na Portalu Podatkowym, możliwe będzie korzystanie wyłącznie ze wstępnie wypełnionego druku PIT-37. Nie ma możliwości wypełnienia jej wstępnie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, sprzedających nieruchomość, grających na giełdzie itd. Nie skorzystają z niej również korygujący wypełniony przez pracodawcę PIT-40 oraz osoby rozliczane przez organ rentowy na PIT-11A.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Przygotuj niezbędne dane do wysyłki wstępnie wypełnionego PIT PFR

Korzystanie z profilu do wypełnienia wstępnie przygotowanego druku PIT-PFR oraz możliwości wysłania deklaracji za pośrednictwem Internetu w 2015 r., wymaga posiadania od podatnika następujących danych:

  • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP,
  • Kwota przychodu za 2014 rok – suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R (w celu zalogowania się do profilu i pobrania deklaracji PFR),
  • Imię i nazwisko,
  • Adres e-mail,
  • Data urodzenia,

Kwota przychodu za 2013 rok – niezbędna do wysyłki zeznania; do wysyłki PIT-37 posłużyć należy się danymi z deklaracji PIT za rok 2013 (składane w roku 2014), albo wartością „0” (zero), jeżeli za 2013 r. nie była składana żadna deklaracja.

Formularze PIT 2014/2015

Księgowość
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

pokaż więcej
Proszę czekać...