Wspólne rozliczenie z małżonkiem w 2016 roku

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Wspólne rozliczenie z małżonkiem w 2016 roku
Wspólne rozliczenie małżonków to przykład często wykorzystywanej preferencji przy składaniu zeznań rocznych PIT. Decyzję, czy skorzystać z niej, podejmują indywidualnie podatnicy. Należy jednak spełnić przy tym pewne kryteria.

Możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego mają małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała przez cały rok wspólność majątkowa małżeńska.

Autopromocja

Możliwe jest także opodatkowanie wspólnie ze zmarłym małżonkiem, w sytuacji gdy:    

a) podatnik zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub

b) współmałżonek podatnika zmarł po upływie roku podatkowego, a przed złożeniem zeznania podatkowego, o ile między małżonkami istniała wspólność majątkowa.

„Mój mąż zmarł w zeszłym roku, prowadził działalność gospodarczą (zasady ogólne) i pobierał emeryturę. Wystąpiłam do KRUS o wydanie PIT-11A męża. Czy to mnie zobowiązuje do tego, abym rozliczyła się wspólnie z małżonkiem? Czy mogę rozliczyć się indywidualnie, a mąż pozostanie nierozliczony, mimo, że jestem w posiadaniu jego PIT-11A za 2015 r.?”

Odpowiedź ekspertów MF:

W przypadku śmierci podatnika nie ma obowiązku złożenia do urzędu skarbowego zeznania w imieniu osoby zmarłej. W związku z tym może Pani dokonać indywidualnego rozliczenia, ponieważ wspólne opodatkowanie z małżonkiem jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

Jednak spełnienie jednego z wymienionych wyżej warunków nie jest wystarczające, aby móc rozliczyć się razem ze współmałżonkiem. Może być ono złożone jeżeli:

1.  małżonkowie (w tym również zmarły małżonek) w roku podatkowym, za który dokonują rozliczenia:

a) podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. byli rezydentami polskimi lub

b) mieli miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej lub jeżeli jeden z nich podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi miał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej –jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych;

2.  żaden z małżonków w roku podatkowym nie był opodatkowany:

a) 19% podatkiem liniowym,

b) zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa),

c) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych,

d) podatkiem tonażowym;

3.  wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, wyrażony w zeznaniu podatkowym, zostanie złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy, tj. do 30 kwietnia następnego roku; jeżeli małżonkowie, w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 30 kwietnia, nie złożą wspólnego zeznania podatkowego, to po tej dacie nie będzie już możliwe złożenie wniosku o wspólne opodatkowania małżonków.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

„Do tej pory rozliczałam się wspólnie z mężem na jednym PIT-cie, ponieważ obydwoje uzyskiwaliśmy dochody. W tym roku po raz pierwszy nie uzyskałam dochodu z żadnego źródła. Jestem osobą bezrobotną niezarejestrowaną w Urzędzie Pracy. Wraz z dzieckiem jestem zgłoszona przez zakład pracy męża do ubezpieczenia zdrowotnego. W jaki sposób mam rozliczyć się w tym roku?”

Odpowiedź ekspertów MF:

Z wnioskiem o łączne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie:
- pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
- między którymi istniała, przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,
- jeżeli do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy PIT (podatek liniowy 19%), ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (warunek ten nie dotyczy osiągania przychodów z umów najmu prywatnego).

Jeżeli powyższe warunki są spełnione to możecie Państwo złożyć wspólne zeznanie podatkowe PIT-37 (nawet jeżeli nie uzyskała Pani żadnych dochodów w 2015). Należy pamiętać, że aby skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia zeznanie podatkowe za 2015 rok trzeba złożyć w terminie do 2 maja 2016 roku.

W jaki sposób dokonywać obliczeń we wspólnym rozliczeniu

W wyniku wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu rocznym, małżonkowie podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim dokonaniu odliczeń od dochodu odrębnie przez każdego z nich. W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.


Powyższa zasada obliczania podatku ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. w 2015 r. – 3.091 zł) lub też poniósł stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

„Dzień Dobry, w czerwcu 2015 r. urodziła nam się córka. Jesteśmy małżeństwem od maja 2014 roku. Jest to nasz pierwsze dziecko. Z Żoną rozliczamy się osobno ze względu na ulgę internetową, która mi przysługuję. Mam pytanie dotyczącej ulgi prorodzinnej. Czy żeby skorzystać z tej ulgi musimy się rozliczać wspólnie, czy może np. sama żona? Żony dochód wynosi 33 tyś a mój dochód to 19 tyś czyli łączny dochód nie przekracza 112.000 czy możemy starać się o tą ulgę? Przysługuje ona nam od lipca?”

Odpowiedź ekspertów MF:
Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wspólne rozliczenie jest natomiast preferencją, a nie obowiązkiem. Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej nie jest uzależniona od tego czy małżonkowie rozliczają się wspólnie czy też indywidualnie.

W przypadku, gdy dziecko urodzi się w trakcie roku podatkowego, to ulga prorodzinna przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy począwszy od miesiąca, w którym dziecko się urodziło.

Zatem w Państwa przypadku (biorąc pod uwagę, iż łączny dochód nie przekroczył 112 000,00 zł) ulga na dziecko przysługuje począwszy od miesiąca czerwca. Odliczyć ją Państwo możecie od podatku obliczonego według skali. Nie ma znaczenia, który rodzic skorzysta z odliczenia ulgi, jeżeli przysługuje obojgu w tym samym zakresie.”

Źródło: pytania podatników i odpowiedzi ekspertów na portalu szybkipit.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...