reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Zapłata PIT do urzędu skarbowego

Zapłata PIT do urzędu skarbowego

Do 2 maja 2016 r. mamy czas nie tylko na złożenie do urzędu skarbowego rocznego zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) ale także na zapłatę podatku. Jak znaleźć nr rachunku bankowego urzędu skarbowego, czy trzeba wpłacać 1 lub 2 zł podatku i czy można wpłacić podatek za kogoś innego?

Zapłata podatku

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów zapłata podatku może nastąpić poprzez:

wpłatę gotówkową w kasie organu podatkowego lub w kasie podmiotu obsługującego organ podatkowy lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w biurze usług płatniczych, w instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego; lub 

- bezgotówkowo – na podstawie polecenia przelewu lub zapłaty za pomocą innego niż polecenie przelewu instrumentu płatniczego (jeżeli urząd skarbowy dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji transakcji płatniczych) z rachunku bankowego podatnika, rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej lub instytucji pieniądza elektronicznego.

Aktualne numery rachunków bankowych urzędów skarbowych opublikowane zostały w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2015 r. w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych. W ustaleniu numeru rachunku bankowego pomocna będzie także wyszukiwarka teleadresowa dostępna na stronie Ministerstwa Finansów. Numer rachunku bankowego można również pobrać ze strony internetowej właściwego urzędu skarbowego (konto właściwe dla podatku dochodowego od osób fizycznych - PIT) lub osobiście uzyskać informację w tym urzędzie skarbowym.

W poleceniu przelewu należy wskazać: nazwę organu podatkowego (urzędu skarbowego podatnika), kwotę podatku, okres (rok, typ okresu, nr okresu) - w tym miejscu należy wpisać 15R (gdzie „15” oznacza rok, a „R” oznacza podatek za rok), symbol formularza płatności – należy wpisać symbol formularza, z którego wpłacany jest podatek, np. PIT-37.

Od 1 stycznia 2016 r. istnieje możliwość zapłaty podatku (nie więcej niż 1000 zł) w imieniu podatnika przez osoby trzecie. W sytuacji, gdy treść dowodu wpłaty nie budzi wątpliwości co do przeznaczenia jej na zobowiązania podatnika, uznaje się, że wpłata dokonana przez osobę trzecią np. małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę lub inny podmiot (w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.) pochodzi ze środków podatnika i powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego.

Jak zapłacić podatek - jak wypełnić przekaz lub przelew

Wpłacie do urzędu skarbowego podlega każda kwota, wynikająca z rozliczenia poczynając od 1,00 zł. 

Jeżeli podatnicy mają nadpłatę podatku z poprzedniego roku, która nie została zwrócona, może ona zostać zaliczona na poczet bieżącego zobowiązania, np. wynikającego z zeznania PIT za rok 2015. Warto w tym celu porozumieć się z urzędem skarbowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama